Неділя
19-05-26
14:15

1. Təqdimat Ukrayna istirahət, şəhər Yaremche [23]
2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche [23]
3. Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [23]
4. عرض الباقي في أوكرانيا، Yaremche المدينة [23]
5. Aanbieding van die res in die Oekraïne, die stad Yaremche [23]
6. Aurkezpena Ukrainan gainerako, hiria Yaremche [23]
7. Прэзентацыя Адпачынку ва Украіну, горад Яремче [23]
8. Представяне на почивка в Украйна, гр. Yaremche [23]
9. Trình bày của các phần còn lại tại Ukraina, thành phố Yaremche [23]
10. Cyflwyniad o'r gweddill yn yr Wcrain, Yaremche ddinas [23]
11. Ներկայացում մնացածը Ուկրաինայում, քաղաքը Yaremche [23]
12. Prezantasyon rès la nan Ikrèn, Yaremche lavil [23]
13. यूक्रेन में आराम की प्रस्तुति, शहर Yaremche [23]
14. Presentatie van de rest in de Oekraïne, de stad Yaremche [23]
15. Παρουσίαση της υπόλοιπης στην Ουκρανία, πόλη Yaremche [23]
16. პრეზენტაცია დანარჩენი უკრაინაში, ქალაქ Yaremche [23]
17. Presentación do resto da Ucraína, cidade Yaremche [23]
18. Præsentation af resten i Ukraine, by Yaremche [23]
19. Ettekanne ülejäänud Ukraina linn Yaremche [23]
20. מצגת של שאר באוקראינה, בעיר Yaremche [23]
21. פּרעזענטירונג פון די מנוחה אין אוקריינא, שטאָט יאַרעמטשע [23]
22. Penyajian sisanya di Ukraina, kota Yaremche [23]
23. Cur i láthair ar an chuid eile san Úcráin, chathair Yaremche [23]
24. Kynning á hvíla í Úkraínu, borg Yaremche [23]
25. Presentación del resto de Ucrania, ciudad Yaremche [23]
26. Presentazione del resto in Ucraina, città Yaremche [23]
27. Presentació de la resta d'Ucraïna, ciutat Yaremche [23]
28. 介绍在乌克兰各地,市Yaremche [23]
29. 其餘介紹在烏克蘭,城市Yaremche [23]
30. 프레 젠 테이션 우크라이나의 나머지 부분, 도시 Yaremche [23]
31. Presentation of Ukraine ceteris civitas Yaremche [23]
32. Iepazīstināšana ar pārējo Ukrainā, pilsētas Yaremche [23]
33. Pristatymas Ukrainoje poilsio, miestas Yaremche [23]
34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche [23]
35. Penyajian sisanya di Ukraine, bandar Yaremche [23]
36. Preżentazzjoni tal-bqija fl-Ukrajna, belt Yaremche [23]
37. Präsentation der Rest in der Ukraine, Stadt Yaremche [23]
38. Presentasjon av resten i Ukraina, by Yaremche [23]
39. ارائه تفریح و سرگرمی در اوکراین ، شهرستان Yaremche [23]
40. Prezentacja reszta na Ukrainie, miasto Jaremcze [23]
41. Apresentação do resto da Ucrânia, cidade Yaremche [23]
42. Презентация Отдыха в Украину, город Яремче [12]
43. Prezentarea restul în Ucraina, oraş Yaremche [23]
44. Презентација остатак у Украјини, град Иаремцхе [23]
45. Prezentácia zo zvyšku na Ukrajine, mesto Yaremche [23]
46. Predstavitev počitka v Ukrajini, mesto Yaremche [23]
47. Uwasilishaji wa mapumziko ya Ukraine, mji Yaremche [23]
48. การนำเสนอส่วนที่เหลือในยูเครน, เมือง Yaremche [23]
49. Sunum Ukrayna dinlenme, şehir Yaremche [23]
50. Bemutatása a többi ukrajnai városban Yaremche [23]
51. Презентація Відпочинку в Україні, місто Яремче [10]
52. ڈیمو یوکرائن میں باقی کی، شہر Yaremche [23]
53. Pagtatanghal ng mga pahinga sa Ukraine, lungsod Yaremche [23]
54. Esittely loput Ukrainan kaupunki Yaremche [23]
55. Présentation du reste en Ukraine, ville Yaremche [23]
56. Prezentacija odmora u Ukrajini, gradu Yaremche [23]
57. Prezentace ze zbytku na Ukrajině, město Yaremche [23]
58. Presentation av resten i Ukraina, stad Yaremche [23]
59. プレゼンテーションウクライナの残りの部分、都市Yaremche [23]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche » 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche

Vorokhta dhe Yaremche - perla e Karpateve

Vorokhta dhe Yaremche - perla e Karpateve

Karpate ... Blue Mountains në kapele të bardhë si mbështetës të qiellit. Diku në malësi, një re e vetme i tëri nga bredh bukur të lartë. Dhe dielli po del - ai i shkrirë, të tretur në mesin e maja nxirë u zhduk ... Duket se ka jetuar mbi kalë dhe Fraksionet, rozpravyly i fuqishëm i tij kedrat e kurorës, Beeches, larches, u bë e ndritshme malësorëve zelenokvitnyy qilim, melodi e gëzuar dukej në mal lumenj. hije të ndryshme të pjerrësi të fituar nga malet Karpate në stinët e ndryshme. borë e trashë të gjelbër,, pyll madhështor qëndron në dimër. Luan butë e gjelbër në pranverë dhe verë, i mbuluar me ar ndonjëherë në vjeshtë. Lashtë dhe gjithmonë të ri, unik në përrallë zanash-mal e tij magjik ...

Në bregun e shpejtë të shtrihet Rod Yaremcha. Historia ka mbajtur datën e saj të lindjes, por tashmë në 1788 Yaremcha ishte i njohur si vendbanim, që i përkisnin në fshatin Dora. Këto toka ishin duke jetuar në atë kohë vetëm disa familje. Në gjysmën e dytë të shekullit të kaluar, shumë turistë të përhapur thashethemet në lidhje me pronat e shërimit të ajrit në male. Gradualisht vendin e filloi të bëhet një zonë turistik. Pas shtator 1939, kur ëndrra mosha-e vjetër vijnë ribashkimit të vërtetë të tokave perëndimore të shtetit ukrainas Sovjetik, burimet e Karpateve natyrore janë bërë të disponueshme për të gjithë punëtorët. Çdo vit qindra mijëra turistë vijnë dhe turistët jo vetëm nga rajone të ndryshme të republikës, por edhe nga e gjithë Bashkimi Sovjetik - Siberi, Lindja e Largët, në Azinë Qendrore, shtetet baltike. Çdo vit Yaremcha merr rreth 150 trena turistike.
E qytetit u rrit turistik Huzulschyna komplekse. Kjo është një vepër e vërtetë e mjeshtrave të arkitekturës popullore, e cila është e vendosur në Prut pranë ujëvarë, ku një lumi malor për shekuj me radhë për të luftuar me gurë.
Në 40 vitet e shekullit të XVIII, këto naviduvavsya tokës Alex Dovbush. Egra, zona të paaksesueshme si Robin udhëheqës. Ky dimër ai erdhi. Pranë Yaremcha në mal (i quajtur tani ajo Dovbushanka), në fillim të pranverës do të ishin të Avengers e njerëzve, për të dëgjuar ofenduar, ëndërruar për të ardhmen. legjenda të shumta janë të ruajtura në këtë ditë në mesin e vendorëve, të japin Dovbusha Olexa dhe cilësitë e shokët e tij të lartë të njeriut. Në këtë rajon çdo dhomë banor Oborri "mbrëmjes në Karpate", pjesa tjetër në Karpatet Yaremche, Home ...
shpellë tregojnë dhe guri Dovbusha dhe atraksione të tjera të lidhura me emrin e rebelëve legjendar. Dhe këngë naspivayut shumë në lidhje me të.
Përmes Yaremcha dhe rrethinat e saj në verën e 1943 lidhje të mbajtur dy herë Hero i frikshëm partizan i Kovpaka Bashkimit Sovjetik SA dhe Hero i Bashkimit Sovjetik Rudneva SV. Në këtë ngjarje të paharrueshme në historinë e Luftës së Dytë Botërore tregon Yaremchdnskyy Muzeu i pastër partizan. Ai përmban më shumë se pesë mijë artikuj - dokumente, fotografi, kartolina, efektet personale, armë partiake. Këto relike të çmuar të qartë bëhet partizanëve të pavdekshëm kovpakivtsiv feat.

Në qendër qëndron Yaremcha figura vosmymetrova i pashëm me një makinë të ngritura lart hakmarrës. Monument ngritur në 1967 dizenjuar nga artisti kombëtare të BRSS-së V. 3. Boroday, arkitektët A. F. Ihnaschenko dhe Hero i Bashkimit Sovjetik, ish-partizanët kovpakivtsya PS Tutuchenka. Autorët e këtij monumenti u dha një medalje të artë emrin e piktorit të famshëm sovjetik të NB-betejë Grekov. Një traditë të mirë ekziston në kovpakivtsiv. Çdo pesë vjet ata do të Yaremcha kujtuar betejat e fundit, të përkujtuar viktimat. Yaremcha Përbërja, e cila u bë në 1977 një qytet i nënshtrimit rajonale, është Rohatyn fshat. Sipas legjendës, banorët e parë priselke Mochernyakiv ishte ministër Nick Rohatyn. Thashethemet në lidhje me aftësitë e tij të jashtëzakonshme dhe përhapjen zbulimit rreth. Prandaj, është pyetur shpesh për këshilla, prymovlyayuchy "do të Vorokhta. Për këtë arsye shkoi si mendoj se emri i ri i fshatit.
Në fund të shekullit të kaluar, këto skajet janë shumë turistë vizitojnë. Shërimin e ajrit në male, burime natyrore kanë tërhequr vëmendjen e shumë sipërmarrës, kryesisht të huaj. interesuar Sidomos në dru e tyre Karpate. Në lidhjeve vyrubtsi pyjore të shfrytëzuar pa mëshirë toilers drejta. Në luftë të vazhdueshme për ekzistencë, vitet e kaluar dhe dekadave të jetës së shumë brezave të fshatarëve dhe punëtorëve. Jeta ka ndryshuar për malësorët e pushtetit sovjetik. Punëtorë erdhën për të ndihmuar në teknikën e re. Gradualisht zhduken profesionin e vjetër. Kaloi lumenjtë e fundit trazuar barkave bokorashi trim. Tani një pyll në luginën vezut makina të fuqishme dhe të drurit. Vetëm për pushime të konkurrojnë në bijtë agility trim e trap.
Në shikim të kthehet Vorokhta merr një pamje moderne. Tani ajo është një qendër e njohur për turizmin dhe sportet e dimrit, e cila është një kërcim të mëdha të Evropës skive. Nuk do të trajnuar atletë kryesore të vendit dhe vetëm tifozët e rekreative dimërore. dielli i ndritshëm, dëborë e gazuar, ndërtesat e reja qendrat sportive, kostume ngjyra, fytyrë funny, kumbues qesh, si ju do të shihni zgjidhjen e çdo ditë dimrit.
Shumë rrugët të çojnë në Yaremchanskiy zonë turistike. Një prej tyre është se si e terrenit ku Rod shkon prapa, me lumë të vogël që është i lindur në këmbë Goverly në lartësi prej 1750 metra, ai rritet në lumin e madhe që prishet me autoritare rrugën e tij në mes të shkëmbinjve dhe shkëmbinjtë. Shumë turistë janë në gjendje të bëjë një Goverlu emocionuese ngjitje - maja më e lartë e Karpateve të Ukrainës (2061 m). Në shpatin jugor të pemëve të ndodhë deri në 50 metra në diametër dhe 180 centimetra. Një tjetër nga ata 300-400 vjet. Për të ndërtuar një kasolle fshatari, vetëm një pemë të tillë.
Gjatë udhëtimit të turistëve do të shohë pyjet e specieve të rralla e pemëve: kedri Karpate, thupër e zezë, elm rock, pishë, bredh Karpateve. Shumë interesante fauna e tokës banuara dre Karpate, ariu i murrmë, drerit, derrit të egër, rrëqebulli, baldosa, kunadhe, gëzof vidre, ketri, qahem, shqiponjë e artë, skifter.

Yaremcha dhe Vorokhta të lidhura me qendrën rajonale të Ivano-Frankivsk dhe të tjera qytete autobus dhe lidhjeve hekurudhore. Ajo është që të arrihet lehtë nga çdo cep të vendit tonë.
Një që e vizitojnë këtu përgjithmonë robëroj bredh Ginko, ngjyra të luginës të ndritshme, e quan rrjedh, qiell i lartë, pëshpëritje i zhytur në mendime të pemëve ... Dhe gjithmonë mos harroni male blu në diell mjegull e dendur e dimrit në rritje ngadalë, solemnisht, kristal firs zile borë, shpatet e thepisura të maleve të skive, një ndjenjë të fun pafund, pa marrë parasysh sa ju janë të vjetra, kur nisen nga skids dhe zhytem në dëborë me gëzof ...
Flip faqet e këtij albumi. Ata do të ju kujtoj për ditët e mrekullueshme të tjera mbi bare flotës, gëzimin e komunikimit me natyrën simpatik e bukuri të veçantë në male përrallë e saj që ju thoni Karpatet e saj me gjelbërim të përjetshëm në vitin 2011 ...


[11-01-16][Все для туристів]
Веселкові полотна (0)

[09-09-19][Карпати]
Зимові Краєвиди Карпат. (0)
[09-07-29][Легенди про Яремче, карпати.]
Легенда про заснування Ворохти (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Визначні пам'ятки Кіпру (0)

Категорія: 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche | Додав: vechervkarpatah (11-02-06)
Переглядів: 688 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: