Понеділок
19-05-27
07:16

1. Təqdimat Ukrayna istirahət, şəhər Yaremche [23]
2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche [23]
3. Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [23]
4. عرض الباقي في أوكرانيا، Yaremche المدينة [23]
5. Aanbieding van die res in die Oekraïne, die stad Yaremche [23]
6. Aurkezpena Ukrainan gainerako, hiria Yaremche [23]
7. Прэзентацыя Адпачынку ва Украіну, горад Яремче [23]
8. Представяне на почивка в Украйна, гр. Yaremche [23]
9. Trình bày của các phần còn lại tại Ukraina, thành phố Yaremche [23]
10. Cyflwyniad o'r gweddill yn yr Wcrain, Yaremche ddinas [23]
11. Ներկայացում մնացածը Ուկրաինայում, քաղաքը Yaremche [23]
12. Prezantasyon rès la nan Ikrèn, Yaremche lavil [23]
13. यूक्रेन में आराम की प्रस्तुति, शहर Yaremche [23]
14. Presentatie van de rest in de Oekraïne, de stad Yaremche [23]
15. Παρουσίαση της υπόλοιπης στην Ουκρανία, πόλη Yaremche [23]
16. პრეზენტაცია დანარჩენი უკრაინაში, ქალაქ Yaremche [23]
17. Presentación do resto da Ucraína, cidade Yaremche [23]
18. Præsentation af resten i Ukraine, by Yaremche [23]
19. Ettekanne ülejäänud Ukraina linn Yaremche [23]
20. מצגת של שאר באוקראינה, בעיר Yaremche [23]
21. פּרעזענטירונג פון די מנוחה אין אוקריינא, שטאָט יאַרעמטשע [23]
22. Penyajian sisanya di Ukraina, kota Yaremche [23]
23. Cur i láthair ar an chuid eile san Úcráin, chathair Yaremche [23]
24. Kynning á hvíla í Úkraínu, borg Yaremche [23]
25. Presentación del resto de Ucrania, ciudad Yaremche [23]
26. Presentazione del resto in Ucraina, città Yaremche [23]
27. Presentació de la resta d'Ucraïna, ciutat Yaremche [23]
28. 介绍在乌克兰各地,市Yaremche [23]
29. 其餘介紹在烏克蘭,城市Yaremche [23]
30. 프레 젠 테이션 우크라이나의 나머지 부분, 도시 Yaremche [23]
31. Presentation of Ukraine ceteris civitas Yaremche [23]
32. Iepazīstināšana ar pārējo Ukrainā, pilsētas Yaremche [23]
33. Pristatymas Ukrainoje poilsio, miestas Yaremche [23]
34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche [23]
35. Penyajian sisanya di Ukraine, bandar Yaremche [23]
36. Preżentazzjoni tal-bqija fl-Ukrajna, belt Yaremche [23]
37. Präsentation der Rest in der Ukraine, Stadt Yaremche [23]
38. Presentasjon av resten i Ukraina, by Yaremche [23]
39. ارائه تفریح و سرگرمی در اوکراین ، شهرستان Yaremche [23]
40. Prezentacja reszta na Ukrainie, miasto Jaremcze [23]
41. Apresentação do resto da Ucrânia, cidade Yaremche [23]
42. Презентация Отдыха в Украину, город Яремче [12]
43. Prezentarea restul în Ucraina, oraş Yaremche [23]
44. Презентација остатак у Украјини, град Иаремцхе [23]
45. Prezentácia zo zvyšku na Ukrajine, mesto Yaremche [23]
46. Predstavitev počitka v Ukrajini, mesto Yaremche [23]
47. Uwasilishaji wa mapumziko ya Ukraine, mji Yaremche [23]
48. การนำเสนอส่วนที่เหลือในยูเครน, เมือง Yaremche [23]
49. Sunum Ukrayna dinlenme, şehir Yaremche [23]
50. Bemutatása a többi ukrajnai városban Yaremche [23]
51. Презентація Відпочинку в Україні, місто Яремче [10]
52. ڈیمو یوکرائن میں باقی کی، شہر Yaremche [23]
53. Pagtatanghal ng mga pahinga sa Ukraine, lungsod Yaremche [23]
54. Esittely loput Ukrainan kaupunki Yaremche [23]
55. Présentation du reste en Ukraine, ville Yaremche [23]
56. Prezentacija odmora u Ukrajini, gradu Yaremche [23]
57. Prezentace ze zbytku na Ukrajině, město Yaremche [23]
58. Presentation av resten i Ukraina, stad Yaremche [23]
59. プレゼンテーションウクライナの残りの部分、都市Yaremche [23]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche » 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche

Perla e Karpateve janë quajtur Yaremche.

Perla e Karpateve janë quajtur Yaremche.

Perla e Karpateve janë quajtur Yaremche. peizazhe ekzotike, shërimin e burimeve, monument i shquar arkitektonike, një histori të gjatë dhe interesante të rajonit, kulturë unike dhe gjuhën e hutsuls sinqertë bëri tërheqje turistike Yaremche më të famshëm në rajonin e Karpateve.

Saktë qytet evropian me zakonet dhe traditat e veta, tërheq mijëra turistë në vit të vendas dhe të huaj. Vendi më magjike është Falls "Break" në gur, lumi Prut dhe rock Dovbusha ndarjen unike në bregun e djathtë të lumit Prut, përtej së cilës mund të ndiqet një proces i gjatë dhe kompleks të formimit ende mjaft i ri Karpate malet.
Territorin Yaremchanskogo Këshilli i Qytetit - një nga fushat më të rëndësishme rekreative dhe rajonin e Karpateve të Ukrainës si një e tërë.
City Yaremche me lagjet e Dora, Yamna ndodhet në një lartësi prej 500-535 m mbi nivelin e detit. Yaremchanschina mbulon jug - pjesën perëndimore të Ivano - Frankivsk rajon, duke zënë pjesën qendrore të Karpateve të Ukrainës në kuadër të formacioneve rock e Gorgan, Pokutsko - Bukovina Karpatet dhe Mali i Zi.
City Yaremche Ivano - Frankivsk rajon që nga viti 1977, është klasifikuar si vartësia urbane rajonale për të përfshirë brenda saj vendbanime të tilla si fshatra dhe Dora Yamna. Përveç kësaj, në territorin e këshillit të qytetit në pronësi Yaremchanskogo pgt Vorohta, Mykulychyn, Tatarstani, Yablunitsa dhe Polanica.
Territori, qyteti është 11.469 hektarë Yaremche. Popullsia e qytetit 7.897 njerëz.
Qyteti ka një marrëdhënie të përshtatur me qytetet e tjera në Ukrainë dhe jashtë vendit. Largësia nga Yaremche në Kiev - 590 km të qytetit -.. 210 km To Uzhgorod - 275 km të Ivano -. Frankivsk - 65 km të Ternopil -. 200 km To Chernivtsi -. 125 km të Varshavës. - . 530 km, për të Berlin - 990 km për të Praiu -. 900 km në Budapest -. 650 km.

Toponimia Yaremche
Nëse ju mendoni se si të fillojnë histori - le të kthehet në shkencën e toponimia. Shumë emra vend Yaremchanschini ndërmjetësuara nga emrat e njerëzve, mbiemrat dhe pseudonime.
Scientist - arkeologu Klapchuk M. (1920 - 1984) i dha një interpretim të tillë: fjala "Dora" origjinë turke, që në do të thotë ukrainas "derë." Aktualisht Dora - një derë në malet Karpate, të shkurtuar nëpër lumin Prut midis dy kreshtave të maleve - dhe Makovytsya Chernogoritsey.
Studiues gjeografike Emrat e Ukrainës Lyashchuk Karpatet B. beson se Dora vjen nga: "lufta Dor," - vendi trajtohen në bazë të punueshme nga tërhequr jashtë, duke tërhequr nga shkurre, ose trungje.
Ekspert në gjuhën e lashtë indiane Kobilyuk Sanskrit V. shpjegon emrin si "ajo që ndan dhe hap."

Senior Hulumtues Yaremchanskogo Muzeu i S. qeth beson se "Dora", - është e Pashkëve, bukë e shenjtë. Kjo është, në Dora ishte një nga kishat më të vjetra në krahinë dhe malësorët, natyrisht, vjen çdo javë dhe të festave është këtu për të adhuruar, i realizuar si në Pashkëve Holy Pashkës - Dora. Pjesa svyachenyh Pashkëve - Dor dha të varfërve. Pashkëve të vënë në një lloj kuti druri - dorinnik.Hotya përmendja e parë me shkrim të fshatit Dora, datë 1618 vit, akademik Grabovetskaya vënë re që emrat e vend të tillë si një kufi natyral dhe rrodhi Boyarsky mund të karakterizojnë në një farë mase, kjo popullsi gjatë Galician - Volyn Principatën (XII - Shekulli XIII).
Mjaftueshme ka qenë interpretimi i përhapur se Yaremche qyteti vjen nga kolonët e parë Godovantsa Yarema, të cilët u vendosën në brigjet e lumit Prut, "fitoi përsëri nga malet patch të tokës dhe ka filluar fermën e tij."
hipotezë interesante është i njohur orientalist Lviv, autori i përkthimit poetik në gjuhën ukrainase e Kuranit, Yarema Polotnyuk (djali i shkrimtarit Irina Wilde, i cili kishte një vilë në Dora) - një shumë prej emrave të Huzulschina mund të interpretohet si një turk. Fjala "Vorokhta" do të thotë "qiejt", dhe "Yaremche" - "të kthehemi". Me këtë emër është një legjendë në lidhje me frikën e Tatar - Mongolian para se pyjet e Karpateve të pakalueshme dhe njerëz të guximshëm dhe kthimin e tyre në hapësirën e sheshtë.
Shkrimtari i njohur Pushik Stepan argumenton se në bazë të emrit Yaremche qëndron rrënja e "u" - fjala "Yaremche" do të thotë të harkut, hark, thonë ata, në lumin Prut njerëzit përqafimeve arch.
Por të gjithë këtë version. argument përfundimtar për emrin e Yaremche nuk qytetit. Në një të kishës log vjetër, e cila është lëshuar në Lvov, nuk është përmendur nga një prift Yaremnitskom Michael, i cili ishte në Yamne parohom në 60 vitet e shekullit të XVIII, që është, para se të përmendur zyrtar i Yaremche. Është e mundur që kisha arritur në tokat e vendeve bosh vetëm në jug - lindje të derdhet p. Shufra dhe njerëzit punuan për Kishën dhe për priftërinjtë. Prandaj, emri i zgjidhjes do të shkojë për të dhe nga Yaremnitskogo mbiemrin e babait të tyre, si disa thonë se e vjetër-timers që "të shkojnë në Yaremcheta" në vend se Yaremche.
Yamna - fshati që u bë pjesë e Yaremche shtrihet midis maleve në "gropë" (depresioni i uritur, luginën formë të rrumbullakët). Prandaj, ajo është e ndikuar nga vendndodhja.


[11-01-17][Все для туристів]
Супер-активне літо (0)

[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
З глибини століть. Кухня Киргизстана (0)
[09-07-29][Яремче, туризм, наш регіон.]
Ретроспективний аналіз розвитку туризму в Україні (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Литва: країна цепелінів і смаженої селери (0)

Категорія: 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche | Додав: vechervkarpatah (11-02-03)
Переглядів: 732 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: