П’ятниця
19-05-24
19:15

1. Təqdimat Ukrayna istirahət, şəhər Yaremche [23]
2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche [23]
3. Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [23]
4. عرض الباقي في أوكرانيا، Yaremche المدينة [23]
5. Aanbieding van die res in die Oekraïne, die stad Yaremche [23]
6. Aurkezpena Ukrainan gainerako, hiria Yaremche [23]
7. Прэзентацыя Адпачынку ва Украіну, горад Яремче [23]
8. Представяне на почивка в Украйна, гр. Yaremche [23]
9. Trình bày của các phần còn lại tại Ukraina, thành phố Yaremche [23]
10. Cyflwyniad o'r gweddill yn yr Wcrain, Yaremche ddinas [23]
11. Ներկայացում մնացածը Ուկրաինայում, քաղաքը Yaremche [23]
12. Prezantasyon rès la nan Ikrèn, Yaremche lavil [23]
13. यूक्रेन में आराम की प्रस्तुति, शहर Yaremche [23]
14. Presentatie van de rest in de Oekraïne, de stad Yaremche [23]
15. Παρουσίαση της υπόλοιπης στην Ουκρανία, πόλη Yaremche [23]
16. პრეზენტაცია დანარჩენი უკრაინაში, ქალაქ Yaremche [23]
17. Presentación do resto da Ucraína, cidade Yaremche [23]
18. Præsentation af resten i Ukraine, by Yaremche [23]
19. Ettekanne ülejäänud Ukraina linn Yaremche [23]
20. מצגת של שאר באוקראינה, בעיר Yaremche [23]
21. פּרעזענטירונג פון די מנוחה אין אוקריינא, שטאָט יאַרעמטשע [23]
22. Penyajian sisanya di Ukraina, kota Yaremche [23]
23. Cur i láthair ar an chuid eile san Úcráin, chathair Yaremche [23]
24. Kynning á hvíla í Úkraínu, borg Yaremche [23]
25. Presentación del resto de Ucrania, ciudad Yaremche [23]
26. Presentazione del resto in Ucraina, città Yaremche [23]
27. Presentació de la resta d'Ucraïna, ciutat Yaremche [23]
28. 介绍在乌克兰各地,市Yaremche [23]
29. 其餘介紹在烏克蘭,城市Yaremche [23]
30. 프레 젠 테이션 우크라이나의 나머지 부분, 도시 Yaremche [23]
31. Presentation of Ukraine ceteris civitas Yaremche [23]
32. Iepazīstināšana ar pārējo Ukrainā, pilsētas Yaremche [23]
33. Pristatymas Ukrainoje poilsio, miestas Yaremche [23]
34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche [23]
35. Penyajian sisanya di Ukraine, bandar Yaremche [23]
36. Preżentazzjoni tal-bqija fl-Ukrajna, belt Yaremche [23]
37. Präsentation der Rest in der Ukraine, Stadt Yaremche [23]
38. Presentasjon av resten i Ukraina, by Yaremche [23]
39. ارائه تفریح و سرگرمی در اوکراین ، شهرستان Yaremche [23]
40. Prezentacja reszta na Ukrainie, miasto Jaremcze [23]
41. Apresentação do resto da Ucrânia, cidade Yaremche [23]
42. Презентация Отдыха в Украину, город Яремче [12]
43. Prezentarea restul în Ucraina, oraş Yaremche [23]
44. Презентација остатак у Украјини, град Иаремцхе [23]
45. Prezentácia zo zvyšku na Ukrajine, mesto Yaremche [23]
46. Predstavitev počitka v Ukrajini, mesto Yaremche [23]
47. Uwasilishaji wa mapumziko ya Ukraine, mji Yaremche [23]
48. การนำเสนอส่วนที่เหลือในยูเครน, เมือง Yaremche [23]
49. Sunum Ukrayna dinlenme, şehir Yaremche [23]
50. Bemutatása a többi ukrajnai városban Yaremche [23]
51. Презентація Відпочинку в Україні, місто Яремче [10]
52. ڈیمو یوکرائن میں باقی کی، شہر Yaremche [23]
53. Pagtatanghal ng mga pahinga sa Ukraine, lungsod Yaremche [23]
54. Esittely loput Ukrainan kaupunki Yaremche [23]
55. Présentation du reste en Ukraine, ville Yaremche [23]
56. Prezentacija odmora u Ukrajini, gradu Yaremche [23]
57. Prezentace ze zbytku na Ukrajině, město Yaremche [23]
58. Presentation av resten i Ukraina, stad Yaremche [23]
59. プレゼンテーションウクライナの残りの部分、都市Yaremche [23]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche » 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche

Lulëzuar Yaremche si zonën turistike.

Lulëzuar Yaremche si zonën turistike.

Në periudhën e luftërave ka tërhequr turistët pushime në këto shtëpi konvikt dhe vila Yaremche - "Parajsa", "Mariton", "Gutsulka", "Pier", "Genetsiana", "Deti Syri", "Vilgrot", "Lviv zonjat", "Stokrutka. Dhomat ishin të modeste - deri në luks. Kostoja e shtëpisë konvikt - 4-8 PLN në ditë.

kupelno Madhe Popullariteti - mbytje Institucioni Dr Joseph Matuszewski. Ka qenë dhjetra kabinat dhe banjot aromatike minerale, mbytje, tarracat për dielli - banja ajri, gidropaticheskih procedurat e Departamentit. Institucioni ka punuar gjatë gjithë vitit. Trajtimit të ishte me vlerë shtatë zlotys për një qëndrim të pakufizuar ditë. Qeveria e nëpunësit civil, pensionistët, ushtarakë dhe familjet e tyre të marrin zbritje 35%. Mjekët janë të liruar nga pagesa.
Në Yaremche kërkuar të ofrojë mysafirët me kushtet e duhura. Termocentralit të operuar këtu që nga viti 1926 dhe është në pronësi të Viktor S.. Termocentralit të ishte në atë kohë jashtë Pilsudski, 200 metra nga stacioni i trenit. Para Luftës së Dytë Botërore punën e institucioneve të mbikëqyrura mekanik V. Volyanyuk. Tarifa ishte fantastike, edhe për ato raste - 3, 8 zlotys per kilovat - orë.
Në Dora në 1875 ishte shkollë dvuklassnaya me gjuhën ukrainase të mësuarit Shematizm jep numrin e fëmijëve të katolikëve grek, i cili vizitoi shkollën, - 151. Shkolla në odnoklassovaya Yaremcha, duke paraqitur gjuhën polake, fëmijët e greko - romake katolikë - 31, Roman - katolikë - 10, fëmijët hebrenj - 7. s.Yamna Fëmijët studiuar në shkollë odnoklassovoy me gjuhën polake e mësimit. në 1932 në reformën arsimore Poloni zbatohet, e cila rezultoi në Dora dhe Yaremche krijuar nivelin e shkollës së mesme, në Yamne - Shkolla fillore.

Në periudhën e luftërave në Dora, Yaremche Yamne vepruar Lexim Room Prosvita.
Në fshatin e Dora operuar Garazd bashkëpunuese me tre dyqane, dhe - gëzoftar rrobaqepës e dyqan. Ajo gjithashtu e organizuar Sparkasse "Rayfayzenko. Pyes veten se çfarë çoi e saj të vullnetarëve ish-sekretarit të shtetit të Hekurudhave inxhinier WUFR hekurudhat Ivan Myron (1857 - 1940), i cili jetonte në Dora. Janë shumë aktive "bujk" shoqëri, me dy degë: bletarëve dhe prodhim mëndafshi. Në këtë fshat malor janë mbjellë fidanë disa dhjetra e manit, dhe kur ata u rrit, solli caterpillars mola dhe e ndarë në mes të pronarëve të gatshëm. Por i madh planet doryanskogo i "bujku" u ndërpre nga lufta.
Klima e butë me shumë ditë me diell në vit tërhoqi pjesën tjetër admirues në Dora, shumica e - e inteligjencës ukrainas të qytetit. Mysafirët e hotelit ishin të konviktit "Crécy", "Lisnichivka", "Sarenko", "Rod", "Helena", "Terence", Villa rome.
Në Dora Vila ishte një profesor i famshëm i Politeknik Lviv Bartel Dr K.. Pranë ndërtuar vilën e tij "Moroslava" Këngëtarja e shquar ukrainas opera, "Ukrainian Caruso" Michael Golinskii (1890 - 1973), e cila fuqimisht kontribuar në prosperitetin e Dora. Kjo është M. Golinskii mori këtu shtëpi gutsulsky, rindërtuar gjerësisht, obmebliroval dhe dorëzoi një dhuratë të lavdishme artist Olexa Novakivskomu të qytetit.
Në shtator 1939, u bashkua Yaremche njësitë e Ushtrisë së Kuqe. Ishte veprimtari e ndaluar të partive politike të Ukrainës, social - organizatat kulturore, udhëheqësit e tyre të arrestuar. Në janar 1940 Yaremche u bë një qendër e qarkut. Më 30 qershor, 1941 qyteti u pushtua nga voyska.Vo Dytë gjermane Luftës së Parë Botërore, shumë vendpushime janë dëmtuar, disa shtëpi janë shkatërruar. Një numër i konsiderueshëm i banorëve dhe rrethinat e saj Yaremche janë marrë për punë të detyruar në Gjermani. Nga uria në 1942, vdiq më shumë se pesëdhjetë njerëz. Në verën e vitit 1943 në periferi të Yaremche partizanëve SA Sumy kompleks Hat, gjë që çoi një betejë rraskapitës me pushtuesit. 26 korrik 1944 Yaremche u lirua nga nazistët. Në betejat për Yaremchanschinu vranë 565 ushtarë dhe oficerë të Ushtrisë së Kuqe, ata u varrosën në qendër të qytetit në një varr masiv së bashku me 93 guerilët - kovpakovtsami. Në 1967 varri ishte një përbërje skulpturor - një shifër partizan, i cili mbyllet një pasazh në malet (skulptor V. Boroday, arkitektët O. Ignashchenko dhe S. Tutuchenko).
Shumë njerëz nga Yaremchanschini në fillim të 40 - ve të shekullit XX. u bashkua me radhët e Ushtrisë ukrainas rebeluar. Shpesh në formimin e UPA përfshirë familje të tëra. Në territorin e qarkut pastaj Yaremchanskogo reydirovali qindra "Dovbusha", "tërhequr", "White".
Në dhjetor 1952 në traktin e "Rock" në shtënë s.Dora, të mos bien të gjallë në duart e armikut, tre rebelë: Orfenyuk Basil - "Chernomorets", Nikolas Dudziak - "Mountain", Struk Juria - Chernovus. 1996 varr masiv i ushtarëve IAN monumenti ishte ngritur "luftëtarët për liri në Ukrainë" projektin e skulptorit Lviv Steyr Peter, Arkitekt - Igor Petryshyn.
Pas luftës në Yaremcha filloi një periudhë e shërimit. Zgjidhjen u bë një qytet i nënshtrimit rajonale. Këtu vijnë shumë turistë janë tërhequr jo vetëm natyrën e mrekullueshme, ajrit të shëndetshëm mal dhe mundësinë për t'u angazhuar në sportet e dimrit. Hutsuls - kjo është një nga komponentët më të mrekullueshme të kombit të Ukrainës, e cila ka ruajtur identitetin e saj deri në kohën e tanishme. Unique natyra, historia dhe kulturore atraksione, karakteristikat unike të hutsuls kulturën dhe jetën gjithmonë në tërheqjen e turistëve të Karpateve. Këto male janë njësoj të bukur në të dy verës dhe dimrit. "Malet e vetë-mjaftueshme dhe të përsosur", - tha Ivano modern - Frankivsk shkrimtar Taras Prohaska.
Folk Produkte gutsulsky Artistë të ekspozuara në muzetë në pothuajse të gjitha kryeqytetet evropiane, si dhe qytete të mëdha amerikane, ku ata në mënyrë adekuate të përfaqësuar artin ukrainas popullore. Është admiruar përpunimit të artit të, lëkurë druri dhe metali, endje, qëndisje, pisankarstvo, veshje sidomos piktoresk Hutsul me zgjidhje unbeatable dekorativ, coloristic dhe teknike. Si vend vërejtur studiues të etnologji Bobersky Yaremchanschini YU: Gutsul, veshur në veshje festive, ku çdo buzë nga komponentët e tij, shkurtohet me qëndisje, si një hajmali e keqe, ai ndihet i qetë dhe i gëzuar, jo vetëm atë, por edhe për ata që e shohin qëndisje , ka një ndjenjë të vullnetit të mirë dhe rehati estetike, të cilat janë në harmoni me bukuri të shquar të Karpateve ".
Senior Hulumtues, Muzeu Etnografik dhe i Ekologjisë së rajonin e Karpateve, muzeu dega e artit Hutsulshchyna popullore Kolomyia dhe Pokuttya tyre. J. Kobrin Svetlana Semyonovna qeth


[10-10-17][Все для туристів]
Транскарпатський (0)

[09-09-18][Відпочинок і поради]
відпустку поодинці - які чекають небезпеки (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Як не впасти в грязь особою. Ради мандрівникові в Малайзії (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Маврикій: національні особливості (0)

Категорія: 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche | Додав: vechervkarpatah (11-02-06)
Переглядів: 871 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: