Понеділок
23-03-27
05:16

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

Обов'язкова карпатська класика Яремче

Обов'язкова карпатська класика Яремче

Відвідати ці казкові місця повинен кожен мандрівник, дійсно цікавиться Україною. Саме тут - у самому центрі Європи - розташована прекрасна країна карпатських горян з красивими хребтами, долинами і чудовими мешканцями, які цінують подаровану їм долею можливість жити повним життям у спілкуванні з природою. Нитка найпопулярнішого гірського маршруту Україні пролягає по долинах і горах Гуцульщини, де простягнувся Чорногірський хребет - найвищий гірський масив українських Карпат, де розташовані 6 вершин, висота яких перевищує 2 тисячі метрів.


 

Верхню частину Чорногірського хребта можна пройти за два дні.
День 1. Івано-Франківськ - Верховина - КПП Шибене - оз. Марічейка, 1510.
Багато карпатські мандрівки починаються на ж-д вокзалі у Франківську, по сусідству з яким знаходиться автобусна станція. Не важливо, куди ви прямуєте - в Яремчу, Ворохту, Ясіня, Верховину або Рахів - краще скористатися автобусом. Це не так дешево і екзотично, як одноколійку, пригадую ще Австро-Угорщину і колеса електричок з далекої Праги, але порівняння за часом розставляє всі крапки над «i»: 160 км до Рахова автобус проїжджає за 3,5 години, а поїзд - за 6.

Східна столиця Гуцульщини розташована в долині річки Чорний Черемош.
Київський поїзд № 43 прибуває у Франківськ близько 7-ми, і практично в повному складі вирушає на автовокзал. В ідеалі потрібно встигнути на верховинський автобус, який їде в 7:50, але раніше потрібно купити квиток (~ 25 грн, $ 3), вистоявши чергу в 20-25 чоловік. Піймавши хвилю, ви будете в Верховині в 11:00-11:30, що дозволить вам о 12:00 виїхати (~ 8 грн, $ 1) у бік прикордонного КПП Шибене. Наступний рейс з Франківська (8:40) стикується тільки з 15-годинним автобусом до Шибене, і до озера Марічейка ви не вже встигаєте.

Річка Чорний Черемош користується популярністю у любителів водних подорожей.
Коротке автобусну подорож Верховина - Шибене порадує цінителів етнопріключеній. Тут вже люди говорять на гуцульському діалекті та рюкзак для них «ропцак», а чорниця - «Афіни». Тут - прямо в автобусі - можна зустріти сивоусого діда з косою, косооку жінку з велосипедом і вагітну красуню, обвішану старшим сином, кавуном і торбами з місячним запасом томатів. Якщо додати розміщений у салоні десяток мішків з борошном, 2-тижневий запас горілки з пивом і денний раціон хліба для всіх сіл по дорозі, то півтора-два десятки рюкзаків і свиня зверху здадуться дрібницею. Пасажири, які знають один одного не один десяток років обговорюють новини, мобільний зв'язок пропадає, асфальтне покриття втрачається, маленькі діти, незважаючи на неймовірну тряску, примудряються спати, і раптова весілля, на яку запрошують не тільки половину автобуса, але і самого водія вже не дивує .Так чи інакше - рано чи пізно - ви потрапите до головної перешкоді сьогоднішнього дня - КПП Шибене.

Чисту воду Карпатських гір цілком можна пити без кип'ятіння.
КПП знаходиться у 8-ми кілометрах від кордону з Румунією і за всіма правилами туристична група, що виходить на маршрут, повинна пред'явити не тільки посвідчення особи кожного учасника (паспорт, закордонний паспорт, права і т. д.), а й маршрутну книжку, оформлену керівником групи. При цьому прикордонники мають бути проінформовані по факсу про склад групи і нитці маршруту - за місяць до його початку. Можливо, в осінньо-зимово-весняний час так і відбувається, але наш досвід свідчить про те, що влітку для допуску на гору Піп Іван достатньо документів, що засвідчують особу.

Вихід на маршрут і початок підйому в бік озера Марічейка.
Далі - справа сил і часу - направо від автобусної дороги йде грунтовка, яка і є стартом маршруту. Приблизно через 1,5 км починається різкий підйом на північно-північно-схід, вихід на який перегороджений парканом, який оберігає сільських корів від гірських пригод. Приблизно за 2,5-4 години ви підніметеся з висоти близько 900 м на 1500 м. Важка частину підйому закінчується полониною, де є вода і навіть можна купити вурду, будз і бринзу, а ще через 1,5-2 км - годині о 17-18-ви будете на місці. Для ночівлі краще не зупинятися відразу біля озера, а пройти метрів 100 вперед і повернути ліворуч. Там ви виявите безліч обладнаних стоянок, а трохи далі - чудове джерело.

Додатковий день. Верховина.
Східна столиця Гуцульщини знаходиться в 25 кілометрах від Ворохти, де проходить знаменита карпатська одноколійка. Дістатися до Верховини, можна тільки на автомобілі, ну, або пішки, природно. Здається, що саме відсутність залізниці допомогло вберегти в Верховині щось первозданне. Тут майже не відчувається руйнівного впливу цивілізації і немає навіть натяку нервозність і поспіх.

Православна церква в Верховині.
Якщо не звертати уваги на дивну чистоту навколо автомобільних доріг, то перше, що кидається в очі - велика кількість лісопилок.Дерево тут до цих пір основа життя: колоди, брус і дошки використовуються для будь-якого будівництва. З дерева тут робили і роблять практично всі - меблі, предмети інтер'єру, музичні інструменти, ткацькі верстати, велосипедні рами ...

Міст через річку Чорний Черемош.
Закрита з усіх боків горами затишна долина, живе повністю автономним життям у своєму паралельному часу. На головній площі можна побачити ларьок з радянською «3-копійчаної» газованою водою, трохи віддалік - міцний підвісний міст, перекинутий через швидкий і галасливий Чорний Черемош. Зайшовши в якій-небудь дворик, ви зможете втамувати спрагу з чистого повноводного джерела, зустріти самотніх бродячих корів і просто поспати під будь-яким деревом.

Деякі жителі Верховини порівнюють своє поселення з далекої Індією.
З туристичної точки зору Верховина - це відносно недорогий карпатський курорт - за ніч ми платили ~ 50 грн, $ 6 з людини. Сюди можна приїжджати влітку для здійснення піших радіальних вилазок, а можна - взимку: є 2 аматорських гірськолижних підйомника.Окремий інтерес представляють музеї - приватний музей гуцульського побуту та народних інструментів Романа Кумлика і музей Сергій Параджанова, присвячений його кінострічці «Тіні забутих предків».

День 2. Оз. Марічейка, 1510 - г. Піп Іван, 2022 - г. Бребенескул, 2032 - оз. Бребенескул, 1801.
Марічейка - це розташоване в ялиновому лісі досить велике (~ 1 га), чисте, неглибоке (~ 0,8 м) озеро льодовикового походження.Його береги покриті заростями осоки і частково субальпіскімі луками. Таке поєднання рослинності та води створює дивовижну атмосферу захищеності, проте достатня висота вже дає про себе знати. Холодної дощової вночі ви тут замерзнете не менше, ніж на самому хребті. Вранці з виходом краще не затримуватися, оскільки сьогоднішній перехід - один з найбільш виснажливих.Першу ходову частину на північний схід займає підйом на гору Піп Іван, де розташовані руїни польської астрономічної обсерваторії. Піднявшись на висоту 1800 метрів, ви залишите праворуч стежку до гір Смотрич та Вухатий камінь, за якими починається спуск до села Дземброня (Берестечко), перетнете кордон лісу і почнете свій шлях за відкритими вітрі хребтах і полонин.

Озеро Марічейка оточене густим смерековим лісом.
Пройшовши шлях довжиною в 1,5-2,5 години ви наблизитеся до руїн обсерваторії «Білий слон», яку поляки збудували в червні 1938 року, всього за кілька місяців до чергового розділу їхньої країни. На деякий час обсерваторія стала другою за значимістю в Європі (після французької в Піренеях), але потім, потрапивши до рук радянських, угорських, а потім знову радянських властей, прийшла в занепад, пропрацювавши як науковий заклад всього 3 роки. Огляд обсерваторії і перекус слід проводити з урахуванням того, що решта сьогоднішнього шляху займе за часом 3-4,5 години залежно від фізичної готовності групи та рішення керівника про траверсі або підйомі на вершини Менчул та Бребенескул.

Руїни польської обсерваторії на горі Піп Іван приваблюють туристів з різних країн Європи.
З виходом на хребет завдання орієнтування на місцевості навіть в самий густий туман сильно спрощується. Збившись зі шляху, вам досить повернутися на найвище місце і правильно (візуально або за допомогою карти і компаса) визначити напрям руху.Додатковою допомогою по ходу маршруту будуть розставлені на основних вершинах покажчики та пронумеровані прикордонні стовпи. Чорногорський масив, будучи найвищим розділовим хребтом регіону, довгий час був кордоном держав: на сході розташовувалася Польща, на заході - Австро-Угорщина, а пізніше Чехословаччина. Якщо ж ви зіб'єтеся з шляху на спуску або підйомі в лісі, вийти до людей допоможе інший метод. Потрібно знайти струмочок (зробити це не складно) і йти вниз за течією - протягом дня ви вийдете до дороги чи поселення.

Довгий час Чорногірський хребет поділяв різні держави.
Рухаючись на північний схід і залишивши праворуч безіменну вершину і ще одну стежку в бік гір Смотрич та Вухатий камінь, ви поступово пройдете гори Дземброня і Менчул, а потім - другу за висотою вершину України - Бребенескул. Від основної стежки на хребті до озера ведуть 2 доріжки - полога починається на південно-східній полонині гори Бребенескул - там, де проходить траверсною стежка, а друга - майже вертикальна - за кілька десятків метрів до повороту на гору Гутин Томнатик-. Спускатися по бездоріжжю можна, але не ефективно з точки зору витрат сил і можливості отримати травму.

День 3. Оз. Бребенескул, 1801-р. Туркул, 1933-р. Говерла, 2061 - перемичка Говерла-Петрос.
Готуючись до походу по Чорногірському хребту потрібно віддавати собі звіт, що нагорі майже немає знайомої по інших регіонах проблем з питною водою. Не позначені на карті струмочки і озера тут можна виявити на кожному кроці. При цьому ви майже не зможете розраховувати на дрова. Хоча тут можна знайти зарості карликових сосен, використовувати їх для приготування їжі не варто. Достатня кількість сухих дров ви точно не знайдете, а за знищення рослинності заповідника загрожує як мінімум штраф.Хоча б на ночівлі, які ви плануєте провести на самому хребті, потрібно взяти з собою газ.

Спуск до озера Бребенескул з південного боку другої вершини Україні.
Вночі біля чудового гірського озера, в якому цілком можна викупатися (глибина досягає 2,8 м), буде прохолодно. Більшість любительських груп тут з'являються з кінця червня по початок вересня і якщо ви плануєте похід на початок - середину літа, майже гарантовано ви пройдете його під суспензії туману і дощу, яка не сприяє зігріванню. Трохи пізніше - у серпні-вересні вже можна застати погожі дні, але в будь-якому випадку потрібно знати, що дощ і туман тут явище тривале і регулярне. Крім звичайної туристичної екіпіровки (непромокаємий куртка, штани і високі трекінгові черевики) для захисту від туману і дощу варто взяти з собою непромокальну накидку-пончо, якою можна вкрити відразу і себе, і рюкзак, а також гамаші для укриття верхньої частини взуття. Перед виходом на маршрут варто дізнатися прогноз погоди на 10-14 днів і ознайомити групу з правилами поведінки під час грози.

Говерла часто зустрічає мандрівників дощем і туманом.
Відстань, яку вам належить сьогодні подолати порівнянно з вчорашнім, але набагато менший перепад висот дозволить рухатися в більш вільному темпі. Повернувшись на хребет, ви майже відразу підійдете гору Ребра і через 1-1,5 години вийдете до початку підйому на гору Туркул. Тут ви побачите широку стежку, що йде вниз на схід - у бік озера Несамовите, звідки є 2-3-годинний спуск у турбазу Заросяк (ніч, 80 грн або 10 $), а трохи далі - доріжку ліворуч на захід, яка через 3 - 4:00 приведе вас до знаменитої Говерлянський греблі і селу Луги, звідки йде маршрутка на Рахів (остання йде орієнтовно о 17:00). Ці розвилки можна використовувати в якості аварійного сходу з маршруту, а галявину біля озера Несамовите як місце додаткової додаткову днювання.

Лісники на перемичці Говерла-Петрос не відмовляться від хорошого коньяку.
Рухаючись далі по хребту, ви протягом 2,5-3 годин пройдете гори Туркул, Данціж, Пожижевська, Брескул і вийдете на Говерлу.Спуск до перемичці Говерла-Петрос, де можна напроситися на ніч до лісників, які обов'язково вам продадуть квитки в заповідник, займе не більше 1-1,5 годин. При бажанні можна зупинитися на будь-який з обладнаних стоянок перемички або пройти так самого підніжжя Петроса. По ходу руху ви обов'язково зустрінете кілька джерел з питною водою.

День 4. Перемичка Говерла-Петрос - г. Петрос, 2022 - м. Шешул, 1728 - полонина Шешул.
Черговий ранній вихід і різкий підйом на Петрос вже не повинні лякати. Незважаючи на те, що за 1-1,5 години вам доведеться набрати 400 метрів висоти, свіжі сили і значно полегшали рюкзаки дозволять бути на Петрос вже до 11-12 годин дня. За великим рахунком тут закінчується складна частина маршруту і можна дозволити собі зробити фото на пам'ять на тлі сусідньої Говерли.

З Петроса відкривається приголомшливий вид на сусідню Говерлу.
C Петроса на захід ведеться плавна і дуже приємна стежка в бік полонини Скопеска, де ви будете через 1-1,5 години після початку спуску. Дійшовши до перехрестя декількох стежок, ви виявите зручний стіл, де можна перекусити і визначитися з місцем майбутньої ночівлі.

Залишатися на вершині хребта під час грози небезпечно. Наслідки удару блискавки.
Ви можете вирушити на захід і переночувати ще в горах - у районі турприюту «Менчул», щоб завтра вдень або пізнім ранком спуститися на трасу біля села Кваси. Цей же варіант підходить для бажаючих продовжити маршрут на хребет Свидовець. Якщо ж вам завтра потрібно економити час, щоб встигнути до Франківська, має сенс іти вниз до самих Квасов, де можна буде скуштувати воду з мінеральних джерел, і заночувати біля села.

На висоті 1500 метрів і нижче цілком можна розраховувати на гарні дрова.
Третій варіант продовження маршруту - спуститися на південь в долину річки Біла Тиса, звідки легко маршруткою поїхати в Рахів.Так ви додасте до походу одну ніч у горах і півдня неспішної прогулянки по лісі. У цьому випадку вам потрібно подолати гору Шешул і знайти джерело з її південної сторони. Тут ви вже без праці зможете знайти дрова і при необхідності відігрітися.

День 5. Полонина Шешул - Видричка - Рахів.
Неспішний спуск з гори Шешул і поїздка на маршрутці Видричка-Рахів дозволить вам ближче до другої половини дня бути в західній столиці Гуцульщини. Це місто дуже відрізняється від спокійної, неквапливої ??й жіночною Верховини. Тут набагато сильніше відчувається вплив західної цивілізації, а навколишній гірський краєвид, названий Гуцульськими Альпами, трохи нагадує Австрію, володіння якої поширювалися сюди ще сотню років тому.

Православна церква в Рахові.
У місті дуже відчувається гордий вільний дух гуцульських горців, які всіляко прагнуть підкреслити свою національну приналежність. Саме в Рахові ви зможете покуштувати справжню овечу (а не коров'ячу як у Верховині) бринзу, яка дуже відрізняється від тієї, що продається в наших продуктових магазинах. Гуцульська бринза розсипчаста і солона. Ще на місцевому ринку продається будз - копчений сир, у якого кірка як у хліба - товста і коричнева, і ніжна солодка вурда, нагадує м'який сир.

Гуцульські Альпи чудові в будь-який час року.
Зупинитися в Рахові можна в одному з кількох приватних готелів у центрі міста. Нам пощастило оселитися в сучасній етно-готелі «Смерекова хата» (~ 80-120 грн, $ 10-15), яка розташована прямо біля ринку. Сюди, як і у Верховину можна приїжджати влітку для здійснення радіальних піших і велопутешествій, а можна взимку, багато хто їздить кататися на Буковель прямо з Рахова. З інших визначних пам'яток в Рахівському районі є музей екології гір, у який за великим рахунком можна і не заходити і стела, яка вказує на точний географічний центр Європи.

Вдалого вам дороги!

[10-04-10][Все для туристів]
Про сільський зелений туризм та досвід Прикарпаття (0)

[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Франція: замки Луари (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Гороскоп і імена тижн (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
18 лютого. Китайський Новий рік. (0)