П’ятниця
19-04-19
08:19

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

”Лікувальні природні ресурси Яремче” 2
”Лікувальні природні ресурси Яремче”

співвідношення природних ресурсів (земельних, водних, лісових тощо); територіальна характеризує різні форми просторової дислокації природно-ресурсних комплексів; організаційна характеризує можливості відтворення та ефективної експлуатації природних ресурсів. Функціональна структура природно-ресурсного потенціалу відображає вплив природних ресурсів на формування спеціалізації територій та певних господарських комплексів.
Природно-ресурсний потенціал є багатокомпонентним. Виділяють такі його складові:
•    мінеральні,
•    земельні,
•    водні,
•    лісові,
•    біологічні,
•    рекреаційні,
•    кліматичні
•    космічні ресурси.

 

РОЗДІЛ 2. ОЗДОРОВЧІ ЗАКЛАДИ ЯРЕМЧЕ

2.1    Лікувальні заклади Вінницької області

Курорт Хмільник є одним з найбільш відомих та популярних курортів, серед великого розмаїття природних лікувальних ресурсів Яремче він давно став улюбленим місцем лікування та відпочинку для десятків тисяч людей, не тільки для наших співвітчизників, а й для іноземців з ближнього та далекого зарубіжжя. Цілющі води курорту, лісове повітря, зелені береги річки Південний Буг, дивні краєвиди, доброзичливі люди приваблюють, викликають бажання в тих, хто побував тут хоч раз, повернутися сюди знову і знову.
Річка Південний Буг входить у місто Хмільник двома рукавами і створює в центрі його невеликий острів, де в 1934 році при пошуках питної води була пробурена свердловина, яка відкрила мінеральну вуглекисле-радонову воду з високим вмістом марганцю. Український НДІ курортології та інститут геологічних наук Академії наук Яремче провели ряд досліджень та прийшли до висновку про бальнеологічну цінність знайденої в Хмільнику мінеральної води. В 1938 році державна постанова признала район залягання лікувальних вод у Хмільнику курортом.
З 1944 року в місті Хмільник починає функціонувати водолікарня Вінницького обласного відділу охорони здоров'я. Але справжня слава прийшла з відкриттям обласної фізіотерапевтичної лікарні. На курорті швидко виросли чудові корпуси санаторіїв. Незабаром хворих почали приймати лікарня залізничників, клінічний військовий санаторій «Хмільник», санаторії «Радон», «Поділля», «Південний Буг», «Березовий гай».
Медичний реабілітаційний центр «Південний Буг» розташований у чудовому куточку серед зелені парку. Сімдесят перших відпочиваючих МРЦ прийняв у березні 1970 року. Чутки про новий центр реабілітації швидко розповсюджувались, він розширювався, реконструювався.
Сьогодні медичний реабілітаційний центр «Південний Буг» розрахований на 185 місць і має в своєму складі відділення відновлювального лікування, відділення реабілітації хворих цукровим діабетом та кардіологічних хворих, курортну поліклініку. До складу курортної поліклініки входять: клініко - біохімічна лабораторія, яка виконує не лише загально клінічні, а й повний спектр біохімічних досліджень, дослідження на тоНауковий керівник: рч-інфекцію: (хламідіоз, цитомегаловірус, токсоплазмоз, уреаплазму, мікоплазму, а також гонорею і трихомоніаз) кабінет функціональної діагностики серця та судин (комп'ютерна ЕКГ, реовазографія, реоенцефалографія, кардіомоніторингу (холтер)), кабінет ультразвукової діагностики (гінекологічне обстеження, обстеження простати, сечового міхура, внутрішніх органів, нирок, щитовидної залози, молочної залози), рентгенологічний, стоматологічний (лікування та протезування), гінекологічний, урологічний, психотерапевтичний кабінети, а також фізіотерапевтичні кабінети з сучасною апаратурою, масажні кабінети, павільйон лікувальної фізкультури. Для лікування урогінекологічної патології широко використовуються багатофункціональні фізіотерапевтичні апарати «Яровіт» та «Ярило».
До послуг відпочиваючих також кабінет голкорефлексотерапії, ванне відділення, басейн підводного вертикального витягнення хребта, кабінет гідромасажу ясен радоновою водою, кабінет гінекологічних зрошень радоновою водою, кабінет фітотерапії, кишкових зрошень та мікро клізм, є бювет мінеральної (Моршинської) води. Бальнеотерапія доповнюється також закарпатською групою мін вод («Свалява», «Поляна квасова», «Лужанська»).
У центрі, окрім класичного санаторне - курортного лікування, яке проводиться з постійною корекцією і лікарським контролем, пропонують сучасні методи реабілітації різних захворювань, профілактичні і загально-зміцнюючі лікувальні програми які базуються на поєднанні лікувальних природних факторів (радонові води, бішофіт полтавський, пелобішофіт, озокерит, мінеральна вода для внутрішнього приймання і т.і.) з високими медичними технологіями і ефективними методами традиційної і нетрадиційної медицини.
Щороку тут одержують кваліфіковану медичну допомогу понад 3000 чоловік. Всі вони задоволені не тільки лікуванням, а й проживанням у двомісних кімнатах з усіма зручностями та кольоровим телевізором, за окрему плату медичний центр пропонує кімнати підвищеної комфортності в яких є кондиціонер, телевізор, холодильник, ауді- відеоапаратура, телефон.
Супутникові антени та тюнерне забезпечення гарантують одночасний якісний прийом 27 телевізійних програм українського, російського, польського, німецького телебачення.
Лікування відбувається під наглядом лікарів високої кваліфікації, обслуговування доброзичливе. У подоланні недуг хворим допомагають 14 лікарів, чотири з них мають вищу кваліфікаційну категорію, сім - першу, а також майже 70 середніх та молодших медичних сестер. Хороші побутові умови забезпечують працівники адміністративно - господарської служби. В коридорах практично немає черг, процедури розписані буквально по хвилинах. Пацієнти визначають санаторій, як домашній, через зручні умови проживання та доброзичливе відношення персоналу.
У центрі лікують захворювання опорно - рухового апарату, нервової та серцево - судинної систем, хвороби ясен, шкіри, обміну речовин, в тому числі і цукровий діабет, гінекологічні та урологічні захворювання.
У зв'язку з тим, що головним лікувальним фактором є радонова мінеральна вода, доцільно коротко розповісти, яким чином вона впливає на організм людини, а також про її цілющі властивості.
Радон - продукт радіоактивного розпаду радія, недовго живучий ізотоп, належить до інертних газів, Під час прийому радонових ванн продукти його розпаду утворюють на шкірі активний наліт, який збільшується під час легких рухів хворого у ванні і зберігається на ній 2-3 години. І саме тоді радон потрапляє до організму людини через шкіру, легені, слизові оболонки у кров'яне русло і впливає на весь організм, внаслідок чого іонізуються молекули води - складової всіх тканин організму. Одержані вільні радикали посилюють окислювальні процеси в організмі, змінюють тактильну і больову чутливість шкіри. Як відомо, різні її зони через нервову та судинну систему пов'язані з усіма частинами тіла та внутрішніми органами. Таким чином, зміни у шкірі викликають і зміни обмінних процесів у різних органах і системах організму.
Радоново - вуглекислі ванни вирівнюють процеси збудження та гальмування у вищих відділах нервової системи, заспокоюють, поглиблюють сон, зменшують біль, нормалізують пульс, артеріальний тиск, а це поліпшує серцеву діяльність. Лікувальна дія радонових ванн зумовлена їх протибольовими, протизапальними, десенсибілізуючими та заспокійливими властивостями. Під впливом радонотерапії поліпшується вуглеводний та мінеральний обмін, посилюються ферментативні процеси, стимулюються адаптаційно – захисні сили організму. Завдяки впливу на функцію наднирників, стимулюється виділення гормонів, підвищується здатність захисних і компенсаторних механізмів. Для радонотерапії властивий ефект післядії, який триває приблизно два місяці.
Таким чином, після ознайомлення у загальних рисах з лікувальною дією радону стає зрозумілим його використання для лікування таких захворювань, як остеохондрози, захворювання суглобів різного походження, посттравматичних станів, серцево - судинних захворювань, захворювань судин та периферійної нервової системи.
Радонові ванни корисні також при подагрі, цукровому діабеті, ожирінні, захворюваннях шкіри та їх післяопікових пошкодженнях, при гінекологічних та урологічних захворюваннях.
Накопичений досвід та дослідження дозволяють успішно застосовувати розроблені в медичному центрі стандарті лікування. Тут уважно ставляться до хворих. Всі процедури призначаються тільки після одно- дводенного адаптаційного періоду, в залежності від стану здоров'я та віку хворого, характеру основного та супутніх захворювань. На курс лікування призначають від 10 до 15 різних ванн (загальних, напів-ванн, чотирьохкамерних) або підводне вертикальне витягнення хребта, підводний душ - масаж. Час перебування у ванні - від 8-10 хвилин з поступовим збільшенням до 15 хвилин, більш тривале користування водою недоцільне через рівновагу, яка виникає між вмістом радону в організмі та ванні. Після процедури рекомендується відпочити на протязі години в кімнаті відпочинку ванного відділення.
Крім радоново - вуглекислих ванн застосовують хвойні та перлинні, ванни з сіллю Сакською морською, з солями Мертвого моря, підводний душ - масаж у прісній воді. Поширене захворювання ясен пародонтоз - лікується гідромасажем радоновою водою. Вона добре допомагає і при гінекологічних захворюваннях та захворюваннях чоловічих статевих органів.
У комплексному лікуванні успішно застосовується кліматолікування. Місцеві метеорологічні умови чудово впливають на людину. Клімат курорту помірно теплий, без різких коливань температури. До курорту примикають величезні масиви листвяно - хвойного лісу. Річка і ліс, а також чисте, достатньо озоноване повітря значно підвищують ефективність бальнеологічного лікування.
Лікувальна фізкультура посідає одне з важливих місць в оздоровленні хворих. Це ранкова фізична зарядка, заняття з методистом у групах лікувальної фізкультури, або індивідуально, теренкури, спортивні ігри, заняття на апаратах механотерапії, тренажерах, бігових доріжках.
Для подолання хвороби широко застосовуються лікувальний масаж, фізіотерапевтичні методи лікування, такі, як електросвітлолікування, мікрохвильова - та магнітотерапія, лазеротерапія, терапія постійними або імпульсними струмами та інтерференцтерапія, ультразвукова та КВЧ — терапія. Є кабінети озокеритопарафінолікування, електрогрязелікування, де успішно лікують хронічні запальні процеси.
При супутніх захворюваннях бронхо - легеневої системи лікар призначає інгаляції. В інгаляційному кабінеті відпускають різноманітні процедури - лужні інгаляції, масляні (обліпиха, лаванда), інгаляції із трав (шавлія, евкаліпт, ромашка).
Складовою частиною лікування різних захворювань є дієтичне харчування. Харчування 5- ти разове, по системі індивідуального попереднього замовлення. Меню семиденне, сезонне, збалансоване по основних хімічних інгредієнтах, амінокислотному складу та калорійності. Для дієтичного харчування забезпечується 10 столів по Певзнеру. В центрі організоване ресторанне харчування для VIР- персон, «шведський стіл».
При супутніх захворюваннях шлункове - кишкового тракту, жовчного міхура успішно застосовується мінеральна вода (розведена ропа №1 та №6) курорту Моршин. Функціонує бювет розливу мінеральної води: Моршинська мінеральна вода № 1, №6 (хронічні гастрити, ентерити, коліти, захворювання печінки, жовчного міхура, підшлункової залози), води Закарпаття «Свалява», «Поляна квасова», «Лужанська», вода типу «Нафтуся» курорту Сатанів, також відпускаються чаї з відварів трав: вітамінно- лікувальні, заспокійливі, серцево-судинні.
Особливого значення в лікувальному процесі лікарі центру надають фітотерапії. Для лікування пацієнтів постійно використовуються плоди глоду, шипшини, трави звіробою, хвоща польового, споришу, пустирника, м'яти, листя евкаліпту, квіти липи, календули, ромашки, коріння валеріани, аїру, кору дуба, крушини. Широко використовуються збори «Арфазетин», «Заспокійливий», «Жовчогінний», «Вітамінний» та інші.
Для Інгаляцій, аплікацій, перев'язок застосовують сік каланхое, подорожника, хлорофіліпт (спиртовий та масляний), рекутан та ін. У відновленні здоров'я людей, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи застосовується спеціальне курсове лікування ентеросорбентами (полісорб, ентеросгель, активоване вугілля, «Веста карболонг»), радіопротекторами.
У наш складний напружений час надзвичайно важливе місце у лікувальному процесі посідає гіпносугестивна психотерапія і аутотренінг. У центрі обладнано кабінет психотерапії. Лікарем щодня проводяться групові та індивідуальні лікувально - оздоровчі сеанси. Для певних соціальне - професіональних категорій пацієнтів розроблені методики психотерапевтичної реабілітації.
Невід'ємною складовою успішного лікування хворих є забезпечення повноцінного відпочинку, створення належних умов для доброго настрою, душевної рівноваги. До послуг відпочиваючих - клуб центру, тут лунають пісні самодіяльного колективу, музичного ансамблю, чимало людей збирають літературні вечори, вечори відпочинку, читаються лекції на медичні та інші теми. Книголюбів обслуговує багата бібліотека.
У медичному центрі «Південний Буг» працює перукарня, кабінет косметолога, кабінети манікюру та педикюру, солярій, функціонує міжміський телефонний зв'язок, є можливість попере, цього замовлення проїзних квитків на залізничний транспорт.
Центр зустрічає і проводжає відпочиваючих власним мікроавтобусом.
Територія центру завжди в ідеальному стані, дерева, кущі, квіти, річка Південний Буг створюють відповідні умови для повноцінного відпочинку. Є бігова доріжка, парк з розмітками для теренкуру, волейбольний майданчик та гімнастичні снаряди під відкритим небом, настільний теніс. В окремому приміщенні розташована більярдна.
Для тих, хто приїздить в центр власним транспортом, передбачена автостоянка, що цілодобово охороняється.
Ви одержите високоефективне лікування. Із задоволенням відпочинете, зміцните своє здоров'я і поїдете з масою приємних вражень.
Кожен, кому довелося побувати в центрі, з теплом і вдячністю згадує м. Хмільник, його своєрідну красу, гостинність і добре серце тих, хто повертає людям найдорожче - здоров'я.

2.2 Мінеральні джерела Закарпаття та Прикарпаття
лікувальний природний курорт оздоровчий
В Українських Карпатах зосереджена більшість мінеральних джерел Яремче, представлені практично всі типи мінеральних вод, в тому числі унікальних за своїм складом та лікувальними властивостями, адже недарма такі джерела звалась в народі "Святими криницями".
Протягом не одної сотні літ люди на власному досвіді пересвідчувались в цілющих властивостях мінеральних вод. У наш час лікуються не тільки відвідуючи курорти, а й використовуючи розлиті у пляшки мінеральні води.
Своєю популярністю Закарпатська область завдячує не в останню чергу мінеральним джерелам. Адже саме тут зосереджено близько 66 відсотків родовищ вуглекислих мінеральних вод Яремче, причому ця вода за якістю і ступенем лікувальних властивостей не поступається відомим водам Кавказу, Чехії, Польщі, Франції. До того ж, саме в Яремче зосереджено понад 70 відсотків європейських запасів мінеральних вод, отож не потрібно бути бозна-яким аналітиком, аби зробити висновки, що це дає державі.
Якщо ж говорити винятково про Закарпаття, то слід сказати, що саме в цьому регіоні нараховується понад 360 різних за хімічним і газовим складом, температурою і лікувальними властивостями мінеральних джерел, їхній загальний дебіт становить близько 10 тисяч кубометрів на добу.
За мінералізацією закарпатські мінеральні води є слабо-, мало-, середньо-і високо мінералізованими, зустрічаються також розсоли. Таким чином, в Закарпатті є мінеральні води всіх бальнеологічних груп. Значна частина їх (61,4 відсотка) зосереджена в гірській зоні, менша (31,4 відсотка) — в передгірній і лише 7,2 відсотка джерел знаходиться у низовинній частині області. Фізико-хімічні, біологічні і лікувальні властивості, а також добовий дебіт мінеральних джерел дозволяють виділити 30 найбільш перспективних родовищ. За даними відділу статистики промисловості Закарпатського обласного управління статистики, за своїми властивостями 4 родовища мінвод відповідають типу "Єсентукі", 7 — "Боржомі" й "Арені" та багатьом аналогам інших відомих мінеральних вод.
Говорячи про мінеральні води Закарпаття, насамперед треба сказати, що чи не найважливішим є те, що це природне багатство Закарпаття допомагає зберегти найцінніше — здоров'я людини. Адже лікувальні мінеральні води з високим вмістом вуглекислоти та таких мікроелементів, як залізо, мідь, цинк, марганець, дуже цінні. Особливість цих мікроелементів у тім, що вони знаходяться в мінеральних водах у терапевтичних дозах і можуть використовуватися для лікування низки патологій органів травлення, серцево-судинної та нервової систем. Окремі запропоновані для виробництва мінеральні води краю, за висновками фахівців, є просто знахідкою для потерпілих від катастрофи на ЧАЕС, оскільки вода чудово стимулює імунну систему, робить організм стійким до впливу багатьох негативних чинників.
Саме з огляду на все це і є цілком зрозуміло, що на базі мінеральних вод у краї функціонує чимало оздоровниць та санаторіїв. Найвідоміші з них — "Квітка полонини", "Шаян", "Синяк", "Поляна", "Верховина". Лише на території селища Поляна, що на Свалявщині, діють два великі санаторії — "Сонячне Закарпаття" та "Поляна''. Найціннішими з-поміж закарпатських мінералок фахівці визнали "Поляну Купіль", "Поляну Квасову", "Шаянську" та "Лужанську".
Певна річ, з огляду на якість та корисність, мінеральні води користуються значною популярністю. Про це навіть зайве говорити. Тому, відповідно, обсяги видобутку та розливу мін вод збільшуються з року в рік, що дає значну користь для краю. Так, за даними в. о. начальника управління економіки Закарпатської ОДА Михайла Поповича, видобуток ліцензіатами мінеральних вод з родовищ області у питомій вазі затверджених запасів становить 22,9 відсотка проти 21 % у 2005 році. Загалом за 9 місяців цього року розлито понад 10,2 млн. дал води, що порівняно з аналогічним періодом минулого року більше на 15,7 відсотка.
Важливим є й те, що це природне багатство - мінеральна вода — дає платежі до бюджету За даними ДПА в Закарпатській області, за 9 місяців 2006 рік від підприємств, що здійснюють видобуток та використання мінеральних вод (ліцензіати та вторинні користувачі), до зведеного бюджету надійшло 13,7 млн. грн., що на 17 відсотків більше, ніж за відповідний період 2005 року. Заводами з розливу мінеральних вод сплачено податків на суму 4,7 млн. грн., санаторіями — 9,1 млн. грн., що відповідно на 25,9 та 12,9 відсотка більше порівняно з аналогічним періодом 2005 року.
Однак щодо користування природними багатствами постійно виникає чимало проблем. Наразі також постало питання посилення вимог Держстандарту до розливу мін вод. У серпні цього року цей комітет зареєстрував новий національний стандарт Яремче ДСТУ 878 2006 "Води мінеральні природні фасовані. Загальні технічні умови", який має набути чинності 1 січня 2007 року. Згідно з вимогами нового стандарту фасування вод повинне здійснюватися безпосередньо біля місця видобутку, а її транспортування до підприємств, які знаходяться на віддалі від свердловини, можливе тільки за допомогою трубопроводів.
З одного боку, ідея подачі води до заводу на розлив трубопроводом справді хороша адже всім відомо, що мінеральна вода при транспортуванні втрачає свої властивості та руйнується її молекулярна структура. Але є й інший бік: чомусь при розробці стандарту не запитали й не врахували пропозиції, власне, тих, хто видобуває мінеральну воду, розливає її, а це особливо важливо.
"Не можна приймати те чи інше рішення з одну мить і вимагати його виконання, -— коментує ситуацію заступник голови Закарпатської ОДА Володимир Гоблик. Закарпатська обласна держадміністрація введення нового стандарту цілком підтримує — жорсткіші стандарти щодо розливу мінеральної води лише поліпшать її якість, і в цьому є великий позитив. Але якщо говоримо безпосередньо про реалізацію нового стандарту, то виникає чимало проблем.
Насамперед треба сказати, що Закарпаття — це переважно гірська місцевість. У краї значна кількість підземних комунікацій (газо-, нафтопроводів, кабелів зв'язку), приватизованих земельних ділянок, що не дає змогу підприємствам прокласти трубопроводи для транспортування мінводи до існуючих цехів для її виробництва. Тим більше це нереально зробити за півроку (з серпня по січень). З іншого боку для того, аби цими трубопроводами перекачувати воду, потрібно змінювати технології на підприємствах (заводам потрібно замінювати певну частину обладнання, розробляти відповідні проекти, шукати на все це кошти тощо). На всі ці роботи потрібно щонайменше два роки. В іншому разі введення в дію нових стандартів може призвести до припинення виробничої діяльності більшості виробників мінеральної води, ліквідації у зв'язку з цим значної кількості робочих місць та суттєвого скорочення надходжень у державний та місцеві бюджети.
Добре, що Держстандарт погодився з аргументами Закарпатської ОДА, і зараз розглядається питання про можливе відтермінування на два роки введення в дію стандарту. Зараз протягом відведеного часу нам необхідно підготуватися належним чином, а для цього влада збиратиме керівників заводів, підприємств з розливу мінеральних вод і допомагатиме їм готуватися до роботи за нових умов".
Однак у всій цій картині не вистачає ще одного, останнього штриха: чи правильно використовуємо надра, чи не порушуємо екології? Адже добре зрозуміло, що у зв'язку з високою рентабельністю від реалізації мінводи серед суб'єктів підприємницької діяльності зростає конкуренція, загострюються відносини на всіх рівнях (наприклад, з 1997 року кількість суб'єктів підприємницької діяльності, що займаються розливом мінеральних вод, зросла з 16 до 28). Бажання отримати надприбутки нерідко призводить і до порушень вимог Закону Яремче "Про надра", Правил розробки і охорони родовищ, лікувальних вод, Закону Яремче "Про курорти".
"Проблеми надрокористування в роки незалежності набрали пріоритетного значення, — вважає голова Закарпатської ОДА Олег Гаваші. Раніше всі підприємства були державними в єдиній суспільній системі. Зараз створилися різні приватні структури, дрібні підприємства, які теж хочуть використовувати надра, але не мають належного досвіду, практики бережливого використання надр. Поки потенційні підприємці бачать, що, наприклад із землі б'є мінеральна вода, і тривіально бажають на ній заробити. Хоча паралельно мають знати і про всю глибину відповідальності за участь у такій справі. У цьому й полягає наша мета — відсторонити порушників від зловживань, хижацького ставлення до природи".
На підтвердження цих слів потрібно додати те, що внаслідок дроблення родовиш з'являється багато користувачів, які здебільшого працюють без єдиної ідеології і єдиного координатора у справі видобутку та розливу мінеральної води для широкого кола споживачів. Саме тому нагальним питанням сьогодення є сучасна оцінка всіх запасів мінеральних вод краю, їхній облік, над чим закарпатська влада наразі інтенсивно й працює.
Трускавець – один з найстарших питтєвих курортів Східної Європи. Розташований в 100км. Від Львова, в долині північного передгір’я Східних Карпат на висоті 350 м. На території курорту зосереджені великі запаси мінеральних вод з 14 природними джерелами і „гірським воском” – озокеритом. Курорт дуже компактний, поступово набуваючи європейського стилю. В місті багато ресторанів, магазинів, кінотеатр. Сюди приїздять зірки української та російської естради
Тут знаходиться – курортний парк, міжнародний реабілітаційний центр „Еліта”, санаторії та пансіонати: „Кришталевий палац”, „Карпати”, „Шахтар”, „Арніка”, „Світязянка”, „Молдова”, „Едельвейс”, „Аркада”, „Кришталь”, „Дніпро”, „Либідь”, „Женева”, „Каштан”, „Прикарпаття”, „Весна”, „Берізка”, „Смарагд”, „Рубін”, „Юність” – загалом 18 санаторіїв, 19 пансіонатів, 2 курортні поліклініки, 2 бальнеологічні озокеритні лакувальниці.
Санаторій „Карпати” розташований в живописному місці, на окраїні м. Трускавець, поряд з водосховищем та лісним масивом. Один з кращих санаторіїв курорту, 460номерів в тому числі 236 „покращених” та „люкс”. Існує спортивно-оздоровчий комплекс з 2 басейнами, сауна з гідро процедурами, тренажерний зал, салон краси.
Показання для лікування: хронічні гепатити, коліти, холецистити, жовчекам’яна хвороба, панкреатити, гастрити, язви, хронічні пієлонефрити. Лікування відбувається за допомогою мінеральної води „Нафтуся”.
Санаторій має: Ультразвукове, комп’ютерне по Фолю, обстеження підшлункової залози за допомогою лазерної терапії і ряд інших методик.
Лікування – лікувально-діагностичне та лікувально-профілактичне (в окремих корпусах)
Санаторії „Перлина Прикарпаття”, „Весна”, „Янтар”, „Смарагд” розташовані не далеко від нижнього бювета. В них проводяться лікування хвороб нирок і сечовивідних шляхів, захворювання органів травлення, порушення обміну речовин, урологічні патології, захворювання статевих органів, периферійної нервової системи, обмінно-дистрофічні захворювання хребта і суглобів.
В санаторії „Весна” відкрили єдиний в Яремче відділ ранньої реабілітації для пацієнтів у післяопераційний період на жовчовивідних шляхах.
Курорт „Моршин” розташований на висоті 340 м. в живописній долині оточений сосновими та листовими лісами, в 82 км. від Львова і 100 км. від Івано-Франківська.Територію курорту перетинає річка Березниця, розділяючи її на 2 частини – гірну, покриту густим лісом і рівнинну, лісопаркову, де розташовані санаторно-курортні комплекси.
Основні лікувальні фактори Моршина – унікальні за хімічним складом і концентрації хлоридно-сульфатні, натрієво-магнієво-калієві і хлоридно-натрієві мінеральні води, а також торфові грязі і „гірний віск” – озокерит.
Тут розташовані 12 санаторіїв „Лаванда”, „Перлина Прикарпаття”, „Джерело”, „Мармуровий палац”, „Черемош”, 3 пансіонати з лікуванням, бальнеогрязеві лакувальниці на висоті 340 м.
Показання для лікування: хронічні гепатити, коліти, холецестити, жовчекам’яна хвороба, панкреатити, гастрити, язви, хронічні піелонефрити, порушення обміну речовин, захворювання сечовивідних шляхів, захворювання серцево-судинної системи, печінки, підшлункової залози. Лікування відбувається за допомогою хлоридно-сульфатної, калієво-натрієво-магнієвою водою.

 

ВИСНОВКИ

Дослідивши дану тему ми дійшли таких висновків, що лікувальні ресурси Яремче мають важливе значення, лікувальні природні ресурси забезпечують відновлення та розвиток життєвих сил людини, витрачених у процесі трудової діяльності, тобто слугують для регенерації здоров'я і підтримки працездатності населення. До рекреаційних ресурсів відносять об'єкти і явища природного походження, які можуть бути використані для лікування, оздоровлення, відпочинку, туризму. До їх складу входять бальнеологічні (мінеральні води, грязі), кліматичні, ландшафтні, пляжні та пізнавальні ресурси. Вони розміщені практично на всій території Яремче, однак їх територіальне розміщення є дуже нерівномірним.
Грязеві покладів функціонують найстаріші в Яремче курорти — Бердянськ, Євпаторія, Куяльник, Сасикта інші. У північно-західних областях поширені торфові грязі, які використовують на курортах у Миргороді, Моршині, Немирові, Черче та інших.
Україна володіє потужним природно-ресурсним комплексом, основу якого складають земельні та мінерально-сировинні ресурси. Достатньо високий рівень забезпеченості території країни ними і рекреаційними ресурсами.
У структурі рекреаційних ресурсів Яремче виділяють дві складові частини: природну і соціально-економічну, Україна має різноманітні природні рекреаційні ресурси (кліматичні, біологічні, гідрологічні, ландшафтні, джерела мінеральних вод, лікувальні грязі тощо). Загальна площа земель, придатних для рекреаційного використання, становить 9,4 мли. га (або 15,6% території країни), у тому числі рівнинних рекреаційних ландшафтів - 7,1%, гірських - 2,3 (у Карпатах - 1,9, в Криму — 0,4). Близько 7,8 млн. га відносяться до умовно придатних до рекреації земель. Майже 10% усіх лісів державного лісового фонду мають рекреаційне значення. Особливе місце в системі рекреаційного використання території Яремче посідає Кримський півострів. Пересічнорічна тривалість сприятливого для рекреації періоду тут становить 175-190 днів, комфортного — 65-80 днів, У рекреації можуть використовуватися землі заповідників та природних національних парків, їхня чисельність в Яремче зростає. Так, у 1985 р. нараховувалося 8 заповідників і природних національних парків із площею 368,7 тис. га, а вже у 2002 р. їхня кількість зросла до 33, тобто більше, ніж у 2 рази. Проте зростання заповідної площі було значнішим — у 2,75 рази (у 2002 р. - 1013,6 тис, га)
Мінеральні лікувальні води різного с кладу виявлені майже у всіх областях Яремче, але найбільша кількість джерел зосереджена в західній частіші.
Зокрема, у Закарпатській області. Багато джерел мінеральної води розвідано у Луганській, Дніпропетровській, Полтавській, Рівненській областях, є також відкриті джерела в Івано-Франківській, Харківській, Житомирській, Вінницькій, Хмельницькій, Київській, Черкаській, Донецькій та Запорізькій областях.
Досить значні в Яремче запаси лікувальних грязей, що зосереджені, переважно, у південних та північно-західних областях. На базі грязевих покладів функціонують найстаріші в Яремче курорти — Бердянськ, Євпаторія, Куяльник, Сасик та інші. У північно-західних областях поширені торфові грязі, які використовують на курортах у Миргороді, Моршині, Немирові, Черче та інших.
Україна володіє потужним природно - ресурсним комплексом, основу якого складають земельні та мінерально-сировинні ресурси. Достатньо високий рівень забезпеченості території країни водними і рекреаційними ресурсами.
Найвища концентрація рекреаційних ресурсів склалася в південних областях Яремче — на території Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької та Донецької областей, а також у Автономній Республіці Крим. Унікальні рекреаційні ресурси зосереджені в Карпатах. Значні запаси мінеральних вод розміщені у Львівській (Трускавець, Моршин, Східниця, Великий Любень, Немирів), Полтавській (Миргород), Вінницькій (Хмельник) областях. В Яремче є великі запаси лікувальних грязей в Івано-Франківській, Одеській областях та в Автономній Республіці Крим.
Завдяки поєднанню певних природних факторів та ресурсів формуються потужні рекреаційні комплекси. Територіальна структура рекреаційного комплексу представлена рекреаційними пунктами (окремо розміщені санаторії, пансіонати тощо), рекреаційними районами (рекреаційні пункти і курорти з відповідною інфраструктурою), рекреаційними регіонами (група рекреаційних районів) та рекреаційними зонами (сукупність взаємопов'язаних регіонів).
Основні проблеми щодо ефективного використання рекреаційних ресурсів Яремче полягають у: максимально повному задоволенні потреб населення у повноцінному оздоровленні та лікуванні; охороні і відновленні рекреаційних ресурсів; зростанні якості послуг у цій сфері. Перспективи розвитку рекреаційного комплексу Яремче полягають у залученні додаткових інвестицій в оновлення інфраструктури, що працює на потреби рекреаційного комплексу; інтенсивному розвитку туризму та індустрії відпочинку і оздоровлення в цілому; збільшенні питомої ваги рекреаційної сфери у зростанні національного доходу країни.[1, с.258]

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ

1.    Закон Яремче "Про курорти" від 5.10.2000 р. № 2026.
2.    Быкова Л.М., Сочка А.А., Тронь Г.Л. Курорти Закарпаття. — К.: Здоров'я, 1974.
3.    Географічна енциклопедія Яремче: В 3 т. / Відп. ред.О.М. Маринич. — К.: Українська радянська енциклопедія імені М. П. Бажана, 1990.
4.    Данилова Н.А. Климат и отдых в нашей стране: Европейская часть СССР, Кавказ. — М.: Мысль, 1980.
5.    Заставний Ф.Д. Географія Яремче. — Л.: Світ, 1993.
6.    Здравницы профсоюзов Украины. — К.: Тамед, 1997.
7.    Кадастр мінеральних вод Яремче / Гол. ред. М.В. Лобода. — К., 1996.
8.    Курортні ресурси Яремче / Під ред. проф. М.В. Лободи. — К.: Укрпрофоздоровниця; Тамед, 1999.
9.    Курорты Одессы: Справочник. — Одесса: Маяк, 1976.
10.    Курорты: Энциклопедический словарь / Гл. ред. акад.Е. И. Чазов. — М.: Сов. энциклопедия, 1983.
11.    Лечебные минеральные воды типа "Нафтуся" / Е. Э. Бабинец, В.М. Шестопалов, Н. П. Мойсеева и др. — К.: Науковадумка, 1986.
12.    Маринов Н.А., Пасека И.П. Трускавецкие минеральныеводы. — М.: Недра, 1978.
13.    Мінеральні води та курорти Львівщини / Під ред. Б.М. Матолича. — Л.: Палітра Друку, 2003. — 96 с.
14.    Постанова КМУ "Про внесення змін до Переліку населених пунктів, віднесених до курортних" від 15.12.1997 р. № 1391.
15.    Сосновский В.К. Здравницы Крыма: Справочник. — Симферополь: Таврия, 1977.
16.    Справочник по курортологии / Под. ред. Ю.Е. Данилова, О.Г. Царфиса. — М.: Медицина, 1973.
17.    Стеценко Г.И., Лоик Й.В. Курорт Трускавец. — Трускавець: Українські технології, 1995.
18.    Торохтин М.Д., Денисюк В. Г. Здравницы Карпат: Путеводитель-справочник. — Ужгород: Карпати, 1975.
19.    Україна в цікавих фактах: Книга рекордів Яремче / Упорядник Г.О. Маценко. — Л.: Слово, 1992.
20.    Українська Радянська Соціалістична Республіка: Енциклопедичний довідник. — К.: Головна редакція УРЕ, 1986.
21.    Федунь О. Бальнеологічні ресурси Прикарпаття. — Л., 1999.

[11-01-17][Все для туристів]
Магія коломийок (0)

[09-07-29][Легенди про Яремче, карпати.]
Легенда про озеро Синевір (4)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Цей загадковий SPA (0)
[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Чим пригостить Доміникана? (0)