Середа
20-02-19
16:28

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

Стежками кримських гір(Перейти - Головна, - карта сайта RU, UA)

___________________________________________________________________________________________ 
Стежками кримських  гір


Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах

 


 


«Крим це найпишніша модель,


яку сам Бог подарував земній кулі…»


Є. В. Марков


На усі часи природа наділила Крим неповторною красою і багатствами. І це не могло не привернути погляди близьких і далеких сусідів. Крім того, з найглибшої сивини віків і Європа, і Азія усвідомили: хто володіє Кримом, той і є володар на Чорному морі.


Зараз, на перетині століть і тисячоліть, на очах змінюється світ, змінюються доби, культури, системи цінностей.


Мета – закохати кожного з вас в Крим, приблизити до його образу, пройтися стежками Криму і відкрити всі його перлини, показати, що не випадково «зачарованість» природою Криму випробувало багато людей, які створили  його історію і культуру.


Сучасний образ Криму не просто дзеркальне відображення реальної дійсності: недосконала економіка, соціальна недоулаштованість, політична нестабільність, порушено навколишнє середовище. Це неодмінно досвід минулих подій і поколінь. І чим повніші та глибші наші знання про минуле і сучасне Криму, тим яскравіше він малюється, оптимістичніше сприймається не тільки його доля й майбутнє, а й наше життя в усіх його проявляннях.


Моя робота присвячена Криму, тому що це не тільки загадковий і таємничий півострів, це також чудова природа, високі гори і незабутні краєвиди. Але все ж таки в Криму також вистачає різноманітних проблем.


Я не одноразово була в Криму, і кожного разу це були нові відчуття, нові враження. Цього літа ми жили під потухлим вулканом Карадаг. Моя родина ходила на багато екскурсій і ми встигли зробити свої дослідження про цей чудовий куточок земної кулі.


Мене вразила величність і краса Кримських гір. Існує багато легенд, міфів і повір’їв зв’язаних з лавою, яка застигла під час виверження вулкану. Історія Криму – це легенда, це пісня, записана нотами печерних міст, руїнами середньовікових замків і фортець, вражаючи своєю величністю палаців, збережених до наших днів.

 

                               Глава 1. Відомості про Крим


Кримський півострів займає порівняно невелику територію - але він в 20 разів менше від Піренейського і Балканського півостровів, в 15 разів - Камчатки і Малої Азії. Але відомим, значущим і привабливим Крим став багато в чому завдяки особливостям своєї природи, і перш за все своєрідному географічному положенню.


Це південна територія, що тягнеться між 44 і 46° зх. ш. так само, як і південь Франції, Предкавказзя, Великі американські озера в США. Крим знаходиться в межах величезного материка Євразія і практично на рівному видаленні від Північного полюса і екватора - широта 45° перетинає півострів поблизу міста Джанкой. На цих же широтах проходить межа двох кліматичних поясів, тому на такому маленькому півострові спостерігаються атмосферні процеси і явища, характерні як для півдня помірного географічного пояса, так і для субтропіків.


Крайня північна точка Кримського півострова (Перекопській перешийок) видалена від крайньої південної (мис Сарич) на 207 км, а західна (мис Кара-Мрун на Тарханкутськом півострові) від східної (мис Ліхтар на Керченському півострові) — на 324 км.


Своєю формою Крим нагадує спотворений ромб, а людям з уявою – птаха, який як би пікірує з півночі на південь; врізаючись у води Чорного моря. Можна представити і лебедя, голова і відносно коротка шия якого (Керченський півострів) звернена до сходу.


Краса півострова і особливості його контурів дозволили відомому чилійському поету Пабло Неруде назвати його «найпрекраснішою медаллю на Землі».


Три миси, подібно трьом китам, в Чорному і Азовському морях як би «підтримують» півострів. Образний вираз «острів Крим» близько до істини з сушею його сполучає тільки Перекопській перешийок, який місцями звужений до 7 км. А в районі Чонгара всі транспортні магістралі прокладені через затоку Сиваш по мосту і насипній греблі.


В старих путівниках Перекопській перешийок по своєму графічному положенню порівнювався з Панамським перешийком, хоча замість глибоких морів тут мілководдя і в'язкий сірий бруд.


В далекі часи через перешийок був проритий рів глибиною до 10 м і споруджений земляний вал висотою в 20 м і завдовжки до 11 км. Перекопській вал теж сприяв відділенню кримських земель від північних території.


Майже «острівне географічне положення» між двома морями - Чорним і Азовським усилює ізольованість півострова, що особливо помітно відображається на його рослинному і тваринному світі: тут багато рідкісних видів, що зустрічаються тільки в Криму.


Розташовуючись на крайньому сході обширної зони Середземномор'я, Кримський півострів є «мостом», що сполучає його з іншими регіонами (Ближній Схід, Кавказ, Східно-Єропейськая рівнина). Крим - місце, де спостерігається зміна ареалів (областей географічного розповсюдження) рослин і тварин. Це сприяє видовому багатству і додає своєрідність флорі і фауні.


Різноманітна і поверхня півострова; обширні плоскі рівнини чергуються з розчленованими височинами, які на півдні зміняються гірськими масивами, що круто обриваються до моря. Спостерігається різкий контраст між кліматом: від степового клімату помірного географічного пояса в рівнинній частині до субсередземноморського (з елементами субтропічного) на Південному березі.


Те, що рівнини межують з горами, гірські гряди — з морем, обумовлює різноманіття ландшафтних комплексів, мозаїчний розподіл. Це створює неповторний колорит кримської природи. Недаремно такий привабливий Крим для кінематографістів, які знаходять тут відповідні для зйомок пейзажі багатьох регіонів світу.


В Криму знімалися фільми: «Вершник без голови», «Дон Кіхот», «Діти капітана Гранту», «Собака на сіні», «Небесні ластівки», «Овід», «Кавказька полонянка» і багато інших.


Межі різних контрастних середовищ — побережжя річок, озер, морів, передгір'я, лісостепу — завжди викликали інтерес і притягали до себе людей. Не є виключенням і Крим, який завдяки різноманіттю природних відмінностей став справжнім природним музеєм, а через помітне географічне і геополітичне положення — районом давнього і інтенсивного заселення.


Самою природою півострів Крим створений для пізнання і творчості, захоплення і натхнення, відпочинку і лікування.


Коли ти приїжджаєш до Криму, ти довго не віриш чарівним декораціям, що розгортаються довкола тебе: цьому синьому морю, що зливається з небом, цій підхмарній стіні скель, цим селам-іграшкам, які немов упустив хтось в хаос круч. Але, коли ти покидаєш Південний берег, коли чарівні декорації залишаються вдалині від тебе, твоя душа тужить по них, як по втраченому раю. Люди, що пожили в Криму або відвідувала його, ніколи не забувають його.


Рослинний світ

Природа Криму чарівно-прекрасна і казково-дивна. Коли в горах ще лежить сніг,  сонце, море і земля перетворюють Південний берег в квітучий край. Тут б'ється свій, особливий пульс життя. Сюди стікаються зі всіх кінців спраглі насолодитися красою, повітрям, напоєним запахом трав і дерев, очищених силою моря, гір і степів.


 Рослинний світ Криму це віддзеркалення стародавніх, деколи таємних і до кінця не звіданих шляхів появи на півострові різних видів рослин, пристосування їх до місцевих різноманітних природних умов. Багато дослідників природи Криму із захопленням писали про самобутність флори і фауни півострова, шукали причини цієї своєрідності і знаходили їх в історії розвитку і особливостях географічного положення.


Велике флористичне багатство Кримського півострова пов'язано з його навколишнім, прикордонним, напівізольованим географічним положенням.


Флора (від лат. Рh1ога — Флора — богиня кольорів і весни) - це історично вражаюча сукупність видів рослин певної території.


З одного боку, півострів був як би мостом, що сполучає різні флори Середземномор'я, Малої Азії, Кавказу, Східноєвропейської рівнини. Між їх рослинними і зоологічними співтовариствами відбувалися міграції видів, як на перехресті доріг стикалися їх ареали. Завдяки цьому Крим, особливо його гірська частина, вражає багатством флори і різноманітністю рослинних співтовариств. Тому зовсім близько один до одного виростають сосна звичайна і вічнозелений суничник дрібноплодий, папороті і астрагали, тис ягідний і береза повисла.


 Географічний ареал — це область розповсюдження якого-небудь виду рослин або тварин.


З другого боку, тут в труднодоступних місцях гір спостерігається рослинний покрив, давно зниклий на Піренейському, Апеннінському і Балканському півостровах, де протягом тисячоліть рослинність піддавалася активній дії з боку людини. В гірському ж Криму вона порівняно добре збереглася завдяки не дуже інтенсивному освоєнню природи півострова у минулому.


Тваринний світ


Якщо різноманітність рослинного світу Криму впадає в очі скрізь, де б ми не знаходилися, то тварини непомітні, приховані від стороннього погляду. Тим яскравіше враження, коли з'являється можливість познайомитися з фауною півострова в музейних експозиціях або в природному середовищі.


Фауна (від лат. Faunа — Фауна — богиня полів і лісів, покровителька стад) — сукупність всіх видів тварин певної території, що історично склалася.


Невеликі розміри півострова, його ізольованість від материка зумовили збіднення кримської фауни. Це виявляється не стільки в нечисленності видів, скільки у малій кількості особин кожного виду.


Деякі види є ендемічними (наприклад жужелиця кримська), інші — зустрічаються на дуже обмежених територіях (так, ящірка кримський гекон, до речі, що відноситься до рідкісних і зникаючих видів, мешкає тільки на Південному березі не вище 300 м над рівнем моря між Севастополем і Алуштою). Є тварини-релікти - свідки давніх епох (леопардовий полоз, гребінчастий тритон).


В лісах гірського Криму мешкають кримський благородний олень, косуля, лань, дикий кабан, лисиці, куниця кам'яна, борсук.


Вовки зникли в Криму в XX ст., але багато разів вони заходили сюди через Перекопській перешийок або взимку по льоду Азовського моря. За останні півстоліття на півострові було знайдено близько 80 вовків. Ці хижаки в природі відносяться до «санітарів лісу», поїдаючи падаль, і є регуляторами чисельності копитних, зайців, гризунів. Зникнення вовка призвело до розповсюдження на півострові бродячих здичавілих собак. Вони не тільки часом більш агресивні, ніж вовки, але і стають переносниками сказу. Випадок з вовками зайвий раз підтверджує, що необхідно зберігати всі види живих організмів і не порушувати екологічні взаємозв'язки, що склалися.


В степах півострова водяться гризуни (ховрахи, хом'яки, полівки, тушканчики), якими ласують лисиці, тхір, ласка. Широко поширений заєць-русак (що залишається сірим і взимку, оскільки в Криму зими мале ніжні).


Світ птахів в рівнинному Криму представлений жайворонками, куріпками, перепелами. Багато хто з них використовує поля, сади і виноградники як свої кормові угіддя. Крупних птахів (стрепет, журавель-красавка, дрохва) майже не залишилося, оскільки через відкриття земель порушені місця їх гніздування, та і хімізація сільського господарства приводить до масової загибелі тварин.


Зате в північній частині півострова, де знаходяться численні мілководі затоки Сивашу, Каркинітська затока Чорного моря, озера і обводнюючі рисові чеки, — роздолля для водоплавних птахів: качок, караваек, лысух, погонышей, чай. В чагарниках очерету кубляться чаплі.


Тисячі лебедів збираються в період линьки і зимівлі на знаменитих Лебединих островах. Завдяки цим птахам, що володіють дивною здатністю викликати у всіх без виключення людей тільки світлі і добрі відчуття, маленькі і непомітні острови Сари-Булат давно оголошені заповідними і відомі у всьому світі. Тут знаходяться також великі колонії сріблястих чайок, крячків – чеграв  і  ін.


Людині часто доводиться зустрічатися не з крупними тваринами, а з комахами (комарами, мухами, мурашками), земноводними, зміями.


Серед плазунів багато ящірок — прудка, скельна, різнокольорова, кримська і безнога ящірка жовтопуз. Останню часто приймають за змію і вбивають. Тим часом це стародавній вигляд (релікт), що зберігся, поза сумнівом, корисна тварина, як і інші ящірки.


В Криму є тільки один вид отруйних змій - степова гадюка (випадки укусів дуже рідкісні), всі інші — нешкідливі і ніколи не нападають на людину (звичайний і водяний вужі, жовтобрюхий і леопардовий полози, мідянка).


З комах цікаві жуки олень, носоріг, що переливається зелено-фіолетовим блиском жужелиці, вусані, цикади (без тріску яких неможливо в жаркі літні дні відчути всю симфонію звуків півдня). Шкідниками лісів, садів і городів є непарний шовкопряд), плодожерки, щитівки, колорадський жук і, на жаль, багато інших.


Немало різних видів тварин водиться в прісних водоймах  півострова, хоча вони малі і не такі помітні в житті людини. Це представники ракоподібних: прісноводий краб, циклопи, дафнії, бокоплави, річкові раки. Багато хто з них служить кормом для ры6: коропів, карасів, йоржів і ін. Аборигени гірських річок — струмкова форель, голавль, кримський вусань.


Тваринний світ не завжди був таким, як в даний час. Про це свідчать матеріали розкопок, знайдені скам'янілості. Відомо, що декілька мільйонів років тому, коли клімат був вологіший і тепліший, в Криму мешкали жирафи, антилопи, безрогі носороги. Після їх вимирання півострів заселили верблюди, південні слони, печерні ведмеді. В епохи четвертних (плейстоценовых) похолодань в Криму був поширений заєць-біляк, росомаха, рись, північний олень, тетерук, біла і тундряна куріпки та ін.


Неймовірно, але факт: в околицях Сімферополя (Чокур мінський грот) знайдені залишки мамонта! В басейні річки Зуї (грот Киїк-Коба) знайдені кістки таких видів: антилопа-сайгак, зубр, мамонт, бурий ведмідь, песець... Всі ці види, окрім вимерлого мамонта, в даний час мешкають значно північніше за Крим.


З перебігом століть тваринний світ Криму ставав біднішим, і якщо раніше це було пов'язано з природними чинниками, то пізніше - з господарською діяльністю людини.


Головні риси сучасного тваринного світу (і рослинного) сформувалися приблизно 5 тис. років тому (в четвертний період), в (середині голоцена). В цей час людина почала займатися землеробством і скотарством, тобто перейшла до активних форм дії  на природне середовище.


З нині зниклих тварин на півострові в різний час був розселений ховрах бірулі, хом'як єверсманка, печерний ведмідь, гієна і лев, тарпан, дикий європейський осел, гігантський олень, а з тих, що не мешкають в даний час в Криму - рудий ховрах, бабак, бобри, всі тушканчики, окрім великого, два види форелі, європейська лісова і водяна полівки, полівка-економка, узкочерепна полівка, бурий ведмідь, дика кішка, кулан, сайга, кабан, зубр, барани., бурий ведмідь, тарпан, сайга, кабан зникли в Криму з провини людини всього 200—300 років тому, а степовий орел, перев'язка, орлан-білохвіст, кажан звичайний довгокрилий, тюлень-чернець в Чорному морі - вже в XX сторіччі... На межі зникнення знаходяться стрепет, дрохва, красавка, огарь і багато хижих птахів. Особливо великі втрати диких тварин в останні десятиріччя.


Усвідомлення того, що незабаром можуть зникнути цілі види, примусило людей займатися відновленням, реконструкцією фауни.


На початку XX в. в Криму почали акліматизацію тварин (акліматизацією називають пристосування організмів до нових умов існування, в які вони потрапляють природним шляхом або, частіше всього, переносяться людиною). З острова Корсіка та з заповідника Аськанії-Нова завезли муфлонів, з Киргизії — гірських кіз, з Алтая — білку-телеутку, з півдня Далекого Сходу — кабанів, з Одеської області — диких кроликів. В Криму були розселені фазани, гірські куріпки, кеклики. В Азовському морі успішно пройшла акліматизація риби пеленгас.


Було декілька спроб акліматизувати зубрів, але спочатку цьому перешкодила війна, а потім — недостатні розміри лісових угідь. Довелося відправляти їх назад в підмосковні заповідники.


Одночасно із збагаченням природної фауни півострова люди займалися одомашненням тварин і розведенням більш продуктивних їх порід в господарствах. Цей тривалий і дуже цікавий процес описаний в роботах кримських учених З. А. Войналовіч, А. І. Дулицкий та інших.


Одомашнення тварин як певний етап в розвитку людської цивілізації почалося в голоцені, приблизно 8—10 тис. років тому (по археологічній термінології з початку мезоліту). Вважається, що одним з центрів по одомашненні тварин був Крим. Першою домашньою твариною, що з'явилася 6—10 тис. років тому, була  собака, передбачувані предки якого -  вовк і  вимерлі собаки. Напіводомашнена   свиня прямий нащадок   дикого кабана.


В неоліті (4-6 тис. років тому) почався період домашнього скотарства, коли була одомашнена вівця (ведуча початок від диких баранів), коза (від предків — безоарового козла), велика рогата худоба (від вимерлих згодом туру і короткорогого лісового бика). Більшість з перерахованих видів тварин мешкала в дикому стані, а дикі родичі собаки, свині, вівці, качок, гусаків, дзеркального коропа, медоносної бджоли дотепер зустрічаються в Криму і навіть нерідко приручаються любителями. Деякі види — осел, верблюд, кролик, кішка, індичка, цесарка, кури — були завезено 1—2 тис. років тому і пізніше, оскільки їх дикі предки (дикий двогорбий верблюд, нубійський і Сомалі підвиди дикого африканського осла, дика нубійська кішка, банківська курка і т. д.) ні в Криму, ні поблизу в період їх одомашнення не мешкали.


До приєднання Криму до Росії населення, що проживало в степовій частині півострова, займалося в основному табунним конярством, при якому коні круглий рік використовували природну степову рослинність. З інших галузей тваринництва було широко поширено вівчарство, орієнтоване на грубошерстні породи овець. Примітивне екстенсивне тваринництво влаштовували кочові народи Криму, проте з приходом в його степову частину росіян, німців, людей інших національностей землеробство і тваринництво розвиваються більш інтенсивно, сільськогосподарське виробництво починає придбавати сучасні риси.


Так, раніше в землеробстві як тяглових тварин використовували велику рогату худобу сірої української породи, яка відрізнялася винятковою витривалістю, доброю пристосованістю до умов степового і гірського Криму, але низькою молочною продуктивністю. Через потребу в розвитку молочного тваринництва сіра українська порода була замінена молочними червоними німецькими коровами.


Вівці породи маляр, що розводяться раніше для отримання каракуля і грубої шерсті, замінюються продуктивними мясо-шерстяними цигейськими породами.


До середини XX в. існувало примітивне пасовищне свиноводство. Місцеві свині відрізнялися невимогливістю до корму і до умов змісту, пізньостиглістю. З 50-х років XX ст., окрім місцевих українських степових свиней, стали розводити ще декілька порід (північнокавказьку, миргородську, крупну чорну, беркшарску, степову рябу і ін.).


В кінці ХХ і початку XX ст. проводиться велика робота по завезенню і розведенню домашнього птаха — курнув (леггорн, плімутрок, російська біла і інших), індичок (бронзові широкогруді).


За останні 30 років в Криму містили: не менше 25 видів сільськогосподарських тварин з наступних систематичних груп: ссавці - кролик, нутрія, ондатра, лисиця (чорно-бура), похідна від тхора - фрет і фуро, кінь, віслюк, верблюд, свиня, корови, вівця і коза; птахи — качка, гусак, індичка, цесарка, курка; риби - дзеркальний короп, товстолобик, білий амур, веселкова форель, пеленгас; комахи  медоносна бджола, тутовий шовкопряд. З домашніх тварин — не менше 6 видів ссавців — собака, кішка, морська свинка, золотистий хом'як, будинкова миша, сірий щур; з птахів — голуб, хвиляста папужка, цілий ряд інших видів папуг і півчих птахів (які, проте, не стали такими постійними супутниками людини, як два названих); декілька десятків видів акваріумних рибок.


В господарському обороті знаходилися або знаходяться також морські види: мідії і наземні молюски — чагарниковий, звичайний і гірський равлики.


Біорізноманітність сільськогосподарських тварин зараз знаходиться під загрозою, оскільки селекція приводить до сильного зниження генетичної мінливості. Зникають аборигенні породи тварин, краще пристосовані до умов, що змінюються, середовища.


Багато видів диких тварин півострова (196 видів, або більше 50 % всієї кримської фауни) вже внесено в Червону книгу України і знаходяться під охороною держави. Серед них: лелека чорна, дельфіни адалина і белобочка, дрохва, жовтопуз, журавел-красавка, орлан-білохвост, махаон, цикада звичайна, стрепет, шпак рожевий і багато інших.


Особливо уразливий зараз акліматизований дикий кролик, реакліматизований степовий бабак, європейський муфлон, степовий мишовка, зникаючими видами є степовий орел, стерв'ятник, пугач.


    Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах       


    1 2

-----------------------------7d8da625009e Content-Disposition: form-data; name="file1"; filename="" Content-Type: application/octet-stream

[10-03-13][All for the tourists of]
Valley Narcissus love. (0)

[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Столиця Кіпру - Никосия (0)
[09-09-19][Відпочинок за кордоном.]
Треккинговий тур 2009 (0)
[09-08-22][Відпочинок за кордоном.]
Історія Марльборо: виноробство на краю світу (0)