Вівторок
18-09-25
16:40

test [404]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

Розділ 12. Круїзний туризм

Розділ 12. Круїзний туризм

Перевезення людей водним транспортом відомі з глибокої старовини. Найбільшого розквіту морські і річкові подорожі досягли в середні віки. Основоположниками морських експедицій в епоху Середньовіччя були ірландські ченці. Визнаним мореплавцем VI в. за традицією вважається св. Брендан - покровитель Ірландії. Про його мандри складені саги. Плавання св. Брендана було одним з перших, яке вказало європейцям шлях на захід через океан. Величезну роль в розвитку морських подорожей зіграли жителі Скандінавського півострова і півострова Ютландія. У Франції їх називали норманнами. У норманнів були прекрасні судна типу річка море, але вони не перевищували 30 м в довжину і 4 м завширшки. Подальший розвиток водних перевезень пов'язаний з морськими експедиціями в Новий час. Великі географічні відкриття, нові торгові морські шляхи - всі ці чинники привели до появи на карті миру крупних морських держав - Іспанії, Португалії, Голландії, чия могутність грунтувалася на водному транспорті. Винахід пароплава (американський винахідник Роберт Фултон, 1807 р.) дав небувалий поштовх розвитку морського і річкового водного транспорту.

Сучасний водний транспорт залежно від сфери обслуговування підрозділяється на морській і річковій. Водні судна, що відносяться до морського транспорту, здійснюють міжнародні, дальні і каботажні перевезення. Під міжнародним морським повідомленням розуміють перевезення пасажирів і вантажів за межі і із за меж країни; до дальніх перевезень відносяться рейси між портами однієї країни при перебуванні морських судів у відкритому морі; каботажні рейси здійснюються уздовж побережжя між портами без виходу у відкрите море. Судна річкового флоту здійснюють перевезення пасажирів і вантажів по внутрішніх водних шляхах, до яких відносяться річки, озера, крупні водосховища, канали.

В кінці ХХ в. круїзна індустрія стала найбільш сектором туристської індустрії, що швидко розвивається. Круїзний туризм відноситься до спеціальних видів туризму, оскільки є достатньо трудомістким, капіталомістким видом туризму, що поєднує в собі декілька видів туризму, - рекреаційний, спортивний, лікувально оздоровчий, пізнавальний. Під круїзом слід розуміти подорож на водних видах транспорту, що включає берегові екскурсії, огляд визначних пам'яток портових міст, а також різноманітні розваги на борту морських і річкових лайнерів. 12.1. Морські круїзи

Морський круїз - подорож звичайна по замкнутому кругу з радіальними поїздками з портів у внутрішні райони країн.

В світі налічується більше 150 морських круїзних компаній - грецьких, італійських, іспанських, американських, данських, норвезьких. До найбільш відомих перевізників у сфері морських круїзів відносяться Carnival Cruise Lines, Celebrate Cruises, Royal Caribbean International, Princess Cruises, Costa Cruises, Norwegian Cruise Lines. З кожним роком число круїзних компаній збільшується, оскільки збільшується число туристів, що виявляють цікавість до круїзів. У 1980 р. налічувалося 1,5 млн туристів морських круїзів, в 1993 р. - 4,5 млн, в 1996 р. - 6,5 млн, в 2003 р. - 9 млн, в 2006 р. ця цифра досягла 12 млн туристів. З початку 1980 х рр. росте і кількість круїзних судів. У 1985 р. налічувалося 120 морських круїзних судів, в 1994 р. - 175, в 2003 р. - 327, а в 2006 р. кількість морських круїзних судів склала 387. Відбувається не тільки кількісне, але і якісне зростання морських круїзних перевезень і судів. Круїзні судна, як і готелі, оцінюються по цілому ряду критеріїв, після чого їм привласнюється певна кількість зірок. Використовуються наступні критерії: судно і його оснащення, стан кают, живлення, обслуговування, розважальні програми, асортимент додаткових послуг на борту.

Морс кие круїзні судна за якістю обслуговування і рівню комфорту класифікуються таким чином:

- стандарт (2* 4*);
- преміум (5* 5*+);
- люкс (6*).

Дл я морських круїзних судів також прийнята класифікація по тоннажу (об'єм внутрішнього простору судна в гросс тоннах, 100 куб. футів складає 1 гросс тонну):

- великі (понад 60 тис. гросс тонн);
- середні (до 60 тис. гросс тонн);
- малі (до 25 тис. гросс тонн).

Останнім часом намітилася тенденція до будівництва великих круїзних судів. Найбільшим круїзним лайнером до останнього часу вважався 17 палубний Voyager of the Sea, що належить компанії Royal Caribbean. Його водотоннажність складає 142 тис. т, кількість пасажирів - 2200 туристів і 1180 членів екіпажа. Унікальні розміри судна: 311 м в довжину, 47 м завширшки, 70 м у висоту. Особливістю цього лайнера є те, що вперше на борту корабля побудовані льодовий каток і справжня вулиця променад під скляним куполом. У січні 2003 р. в Саутгемптоне був спущений на воду новий найбільший океанський лайнер Queen Mary 2. Його водотоннажність складає 150 тис. т, висота від ватерлінії 70 м. Новий лайнер прийняв на борт 2620 туристів.

По тривалості круїзні маршрути класифікуються:

- на короткострокових (від декількох годинників до декількох діб);
- середньострокові (від 5 до 13 діб);
- довгострокові (до 2 місяців).

Каюти на морських круїзних судах відрізняються великою різноманітністю за площею, інтер'єром, набором зручностей, що, природно, відбивається на ціні.

Найбільш загальна класифікація кают:

- економічні (каюти з штучним освітленням);
- стандартні (з вікнами);
- преміум (з балконами).

У круїзній компанії Royal Caribbean прийнята своя класифікація кают:

1) каюти класу люкс з виглядом на океан:

- R - королівські апартаменти: окрема спальня з двоспальним ліжком, індивідуальна веранда, душ, звичайні зручності, вітальня з диваном, рояль, холодильник, міні бар, їдальня;
- A - "оунерс суїт": ліжко великого розміру, індивідуальна веранда, окрема вітальня з диваном, холодильник, міні бар;
- АА - "роял фемілі суїт": дві спальні з ліжками, вітальня з диваном, індивідуальна веранда, холодильник, дві ванні кімнати;
- В - "гранд суїт": два ліжка, індивідуальна веранда, крісла, диван, холодильник.
- З - "суперіор суїт": два ліжка, індивідуальна веранда, крісла, диван, холодильник;
- D - каюта "делюкс": два ліжка, індивідуальна веранда, крісла, диван, холодильник;

2) сімейні каюти з виглядом на океан:

- FF - каюти великого розміру, расчитанниє на розміщення 6 чоловік;

3) каюти з виглядом на океан:

- F, H, I - комфортабельні каюти, обладнані двома ліжками, із звичайними зручностями, туалетом, телевізором, телефоном;

4) внутрішні каюти:

- K, L, M, N, O, P, Q - комфортабельні каюти, обладнані двома ліжками, із звичайними зручностями, туалетом, телевізором, телефоном.

Важливою особливістю круїзних турів є організація розваг на борту. На круїзних кораблях працюють різні клуби, запрошуються актори для виступів, проводяться шоу, діють гральні клуби і казино. Як правило, круїзний тур організований по системі "все включено", це розповсюджується на живлення, користування спортивними залами і інвентарем, розважальну програму. Однією з переваг круїзних турів є їх безвізовость. Пасажири можуть знаходитися в портах і здійснювати екскурсії протягом 48- 72 годин без візи. Найбільший недолік круїзів - їх досить висока ціна. Але останнім часом з'явилися бюджетні круїзні компанії.

Прин ята наступна цінова класифікація круїзних маршрутів:

- економічні (75 150 дол. на людину в добу);
- класичні (100- 200 дол. на людину в добу);
- преміум (150- 400 дол. на людину в добу);
- люкс (700 1000 дол. на людину в добу);
- ексклюзивні (більше 1000 дол. на людину в добу).

Основні райони морських круїзів - Карібський басейн і Середземне море. Головною перевагою Карібського басейну є те, що круїзи можна проводити круглий рік. Тривалість круїзних маршрутів коливається від 3 днів до 2 тижнів, маршрути класифікуються по наступних напрямах: Західні Каріби, Східні Каріби, Південні Каріби. Класичні морські круїзи - це Середземне море. Круїзні маршрути охоплюють відразу декілька європейських країн - Іспанія, Франція, Італія, Греція - і країн Північної Африки - Марокко, Туніс, Єгипет. Великою популярністю користуються круїзи уздовж берегів Британії, Скандинавії і Росії. Деякі круїзні компанії організовують кругосвітні подорожі тривалістю більш 120- 140 днів.

У останні декілька років сталі популярні круїзні маршрути до берегів Антарктиди і до Північного полюса. "Льодові" круїзи здійснюються круглий рік: влітку маршрути пролягають до Арктики, взимку основний напрям - Антарктида. Американська компанія Quark Expedition організовує круїзи на російському криголамі "Капітан Хлібників" по маршруту Шпіцберген - Гренландія - Канада - Чукотка - Шпіцберген. Вартість "льодових" круїзів досить висока - від 10 тис. дол. до 18 тис. дол., проте щорічний попит стабільно росте на 2 %, причому за рахунок російських туристів.

Останнім часом велику популярність придбали круїзи на поромах як різновид морських круїзів. В основному із за їх короткостроковості і економічності. Сучасні пороми, використовувані в круїзних цілях, є багатопалубними кораблями. На російському ринку великий попит мають подорожі на комфортабельних поромах компаній Viking Line, Silja Line, DFDS Seaways, Fjord Line, Smyril Line, Color Line, Superfast series. Безперечними лідерами попиту є комфортабельні поромні круїзи, здійснювані на Балтійському морі компаніями Silja Line і Viking Line. Причин тому декілька. По-перше, географічна зручність порту відправлення - Хельсінкі. Сюди легко добратися з Москви і Санкт Петербургу. У других, "компактність" круїзу - в найбільш короткому варіанті він займає дві ночі на кораблі і один день в Стокгольмі. Існує можливість виїзду в цей круїз навіть на week end. В той же час круїз може бути розширений за рахунок тривалішого перебування в Стокгольмі і Хельсінкі. У третіх, на поромі можна проводити корпоративні заходи. У четвертих, на борту поромів туристам пропонується широкий спектр розваг: магазини безмитної торгівлі, дискотеки, ресторани по системі "все включено", басейни і сауни. У п'ятих, за короткий період туристи мають можливість відвідати столиці двох європейських держав. Тривалість таких круїзних маршрутів від 2 до 4 днів, включаючи відвідини двох країн - Фінляндії і Швеції. При розміщенні на поромах туристам надаються комфортабельні каюти різних категорій, розраховані на людей з різним доходом. Крім Viking Line і Silja Line великий попит мають круїзи молодої компанії "Суперфаст". На відміну від гігантських поромів Viking Line, Silja Line, що вміщають декілька тисяч туристів, судна компанії "Суперфаст" беруть на борт не більше 600 пасажирів. При цьому на будь-якому з поромів працюють магазини, декілька ресторанів, сауни, джакузі. Головна перевага круїзів "Суперфаст" - швидкість. Пороми доставляють туристів з Фінляндії до Німеччини за 21 годиною Пороми компанії "Суперфаст" ідеально підходять для інсентів турів: тут є все необхідне не тільки для відпочинку, але і для проведення семінарів.
еревозка
П туристів морським транспортом регулюється правовими актами міжнародного і національного законодавства. При міжнародних перевезеннях діють договори і конвенції, серед яких слід виділити Афінську конвенцію про перевезення морем пасажирів і багажу, Міжнародну конвенцію про охорону людського життя на море, Міжнародну конвенцію про уніфікацію деяких правил, що відносяться до перевезення пасажирів морем, Міжнародну конвенцію про пошук і порятунок на морі. При перевезенні туристів в російських територіальних водах діє Кодекс торгового мореплавання Російської Федерації.

Останнім часом сталі популярні морські круїзи на невеликих парусних яхтах. Існує дві форми прокату яхт: без екіпажа (бербоут чартер) і з екіпажем (тайм чартер). Для подорожей на яхтах при заході в будь-який іноземний порт не потрібна віза. Яхту приймають на добу по так званому паспорту судна, оформленому на господаря судна або шкіпера.

По статистиці ВТО, щорічний стабільний приріст туристів, що використовують ті або інші форми морських круїзів, складає 8 %. 12.2. Річкові круїзи

Круїзи по внутрішніх водних артеріях (річкам, озерам, каналам) прийнято називати річковими круїзами. Подорожі по річках і озерах найбільш розвинені в державах, багатих судноплавними річками. Річкові круїзи можуть проводитися в одному напрямі або мати кільцевий маршрут. Річкові круїзні маршрути залежно від умов перевезень, їх тривалості і протяжності, якості послуг, що надаються, підрозділяються на транспортні, туристські, екскурсійні прогулочні. Транспортні маршрути забезпечують транспортне повідомлення між окремими населеними пунктами і працюють, як правило, за заздалегідь опублікованим розкладом. Річкові судна, експлуатовані на транспортних маршрутах, здійснюють транзитні (протяжністю більше 400 км.), місцеві (протяжністю менше 400 км.), приміські і внутрішньоміські перевезення туристів. До транспортних маршрутів відносяться також переправні і поромні лінії. Туристські перевезення організовуються по традиційних і спеціальних маршрутах тривалістю більше 24 годин. Екскурсійні прогулочні маршрути є перевезення екскурсантів тривалістю менше 24 годин, як правило, це внутрішньоміські і приміські річкові маршрути.

Р ечной круїзний туризм найбільшою мірою розвинений в європейських країнах (Франція, Німеччина, Румунія, Угорщина, Італія). Популярні круїзні маршрути по Луарі, Рейну, Роне, Сіні, Ельбі. Судна, вживані на річкових маршрутах в Європі, відносяться до преміум класу. Голландська круїзна компанія Sea Cloud експлуатує два річкові круїзні судна класу "люкс". У Росії, як правило, експлуатуються річкові судна, побудовані в 1980 е рр. Серед найбільш комфортабельних лайнерів слід виділити круїзні судна, що здійснюють дальні перевезення, проектів 301 і 302. Теплоходи цих проектів, як правило, трьох- або чотирьохпалубні і обладнані комфортабельними каютами, призначеними для одномісного, двомісного, тримісного і чотиримісного розміщення. Прийнята класифікація кают по категоріях залежно від рівня комфорту. Рівень комфорту - це критерій з декількох складових: кількість і розташування місць в каюті, місцерозташування каюти по довжині і висоті судна, площа і форма каюти, наявність зручностей і санітарно технічних приміщень, вид освітлення. На борту теплоходів до послуг туристів ресторани, кафе, бари, кінозал, магазини.

На річкових круїзних маршрутах в Росії також використовуються теплоходи проектів Q 040 ("Ілля Репін", "Максим Горький"), Q 065 ("Сергій Есенін"), 92 016 ("Федір Шаляпін"), 305 ("Салават Юлаєв"), 588 ("Михайло Кутузов"). Організаторами річкових круїзів виступають судновласники, пароплавства, круїзні туроператори. Волжськоє річкове пароплавство здійснює круїзи по наступних маршрутах: Москва - Нижній Новгород - Москва (10 днів, з відвідинами міст Углич, Мишкин, Кострома, Плесо, Муром), Москва - Плесо - Москва (6 днів, з відвідинами міст Углич, Мишкин, Ярославль, Кострома). Московське річкове пароплавство здійснює круїзні маршрути Москва - Астрахань - Москва (20 днів), Москва - Санкт Петербург - Москва (13 днів), Москва - Ярославль - Москва (5 днів), Москва - Углич - Москва (3 дні). Велику популярність придбали довгострокові круїзи по річках Обь, Іртиш, Олена, Єнісей, Амур. Тривалість цих круїзів в середньому 18 днів. Як правило, такі круїзи комбінуються з наземними маршрутами. Наприклад, круїз по Єнісею комбінується з перельотом до Північного полюса. Під час круїзу по Олені туристи знайомляться з життям якутських сіл і мають можливість пополювати.

льшой популярністю на російському ринку користуються круїзи по Нілу (Каїр - Луксор, 3- 5 днів). Ці круїзні маршрути комбінуються з рекреаційним туром (відпочинок в Хургаде або Шармі ель Шейху). Круїзні судна, експлуатовані на маршрутах по Нілу, як правило категорії "5*" або "люкс". Обслуговування на круїзних судах здійснюється по системі "все включено", це розповсюджується на розміщення, живлення, екскурсійну програму.

П еревозки туристів на річкових круїзах в Росії регулюються Водним кодексом РФ, Кодексом внутрішнього водного транспорту РФ. Положення цих правових актів розповсюджуються на всі внутрішні водні маршрути, порти і регулюють всю діяльність по організації річкових круїзів. Контрольні питання до розділу 12

1. Розкажіть про основні етапи розвитку круїзного туризму.
2. Що таке круїзний туризм, і чому його відносять до спеціальних видів туризму?
3. Які критерії класифікації морських круїзних судів?
4. Дайте характеристику основних регіонів морських круїзів.
5. Назвіть основні круїзні маршрути в Карібському басейні.
6. У чому полягають особливості річкового круїзного туризму?
7. Дайте характеристику основним регіонам річкового круїзного туризму.
8. Які критерії класифікації кают річкових круїзних судів?
9. Дайте характеристику основних річкових круїзних маршрутів в Росії.[11-01-16][Все для туристів]
Гірське місто Львів (0)

[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Кіпр: активний відпочинок (0)
[09-07-29][Яремче, туризм, наш регіон.]
Проблеми і перспективи українського туризму (0)
[09-07-29][Легенди про Яремче, карпати.]
Легенда про заснування Ворохти (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-03-04)
Переглядів: 12105 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 4.5/2
Всього коментарів: 2
2 Алекс   (13-08-25 15:56)
Я дуже полюбляю мандрувати, особливо подобаються морскі круїзи по Середземному морю, також планю побувати у Карибському басейні. Морські подорожі дуже зятягують, лише один раз спробувавши, хочеться знов і знов туди повернутися. Дуже сподобався сайт cruisexpress.com.ua, від компаниї "Экспрес-вояж", дуже гарний вибір онлайн пропозицій.

1 СОФІЯ   (11-03-22 17:14)
Будьте ласкаві, вкажіть джерело статті.

Ім`я *:
Email *:
Код *: