П’ятниця
24-04-19
21:10

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

ОСНОВИ ЕКСКУРСОВЕДЕНнІ

ОСНОВИ ЕКСКУРСОВЕДЕНнЯ

1.1. Екскурсоведення як наука

У історії розвитку екскурсійної справи в наший країні основна увага приділялася методиці підготовки екскурсій і техніці їх проведення, організації екскурсійної справи і змісту екскурсійного обслуговування населення. В той же час малої уваги приділялося екскурсійній теорії. Ця обставина викликала тривогу у учених-екськурсионістов.

У статті "Екскурсії по пам'ятниках історії і культури" Ф. Л. Курлат і Ю. Е. Соколовський відзначають: "Теорія екскурсійної справи знаходиться у стадії становлення... Предстоїт велика робота в області вирішення екскурсійних проблем"1. У числі назрілих проблем ці автори називають розробку екскурсійної пропаганди, психолого-педагогических основ, термінології екскурсійної справи, методів і прийомів підготовки і проведення екскурсій, критеріїв оцінки якості екскурсій.

У дослівному перекладі грецьке слово "теорія" означає спостереження, розгляд, дослідження. Цей термін розглядається в декількох значеннях:

1) теорія - узагальнення досвіду, суспільної виробничої практики, в якому знаходять віддзеркалення об'єктивні закономірності розвитку природи і суспільства;
2) теорія - сукупність узагальнених положень, створюючих певну науку або один з її розділів;
3) теорія - система ідей в одній з галузей знань;
4) теорія - вища, найрозвиненіша форма організації наукового знання, що дає цілісне уявлення про закономірності існуючих зв'язків певної області2.

Коли ми розглядаємо питання екскурсійної теорії, то:

а ) моделюємо, якою в ідеалі повинна бути екскурсія;
б) маємо на увазі
а механізм дії екскурсії на свідомість людини;
у) припускаємо осмислення, використання основних закономірностей і особливостей екскурсії;
г) визначаємо критерії якості екскурсій, засоби підвищення їх ефективності;
д) формулюємо теоретичні основи екскурсійної справи..

Дл я працівників туристсько-екскурсійної галузі екскурсійна теорія - це загальна сума теоретичних положень, які служать основою екскурсійної справи, визначають головні напрями його розвитку і вдосконалення.

Э кськурсионная теорія - це сукупність понять: функції екскурсії, її основні ознаки і аспекти; особливості показу і розповіді; екскурсійний метод; класифікація екскурсій; диференційований підхід до екскурсійного обслуговування; методологія і методика; елементи екскурсійної педагогіки і логіки; основи професійної майстерності екскурсовода.

У екскурсійній теорії важливе місце займають питання, пов'язані з екскурсійним методом, методологією екскурсійної справи і методикою. Поняття метод, методологія і методика взаємозв'язані і обумовлені. Представимо цей зв'язок в наступному вигляді: . 1.1. Схема зв'язку понять: метод, методика, методологія

Розвиток екскурсійної теорії, початий в 20-і роки, продовжується і в даний час. Протягом першого періоду цей розвиток базувався на основах шкільної педагогіки. Класифікація екскурсій, їх ознаки і функції, сам екскурсійний процес визначалися з розрахунку на екскурсії для школярів. При цьому учениє-екськурсионісти і методисти виходили із завдань і вимог загальноосвітньої школи. Виключенням служив розділ музейних екскурсій, де робилися спроби осмислити екскурсійну теорію стосовно всієї маси екскурсантів (і дорослих, і дітей). Наукові співробітники музеїв і учені Московського науково-дослідного інституту культури в своїх публікаціях розглядали деякі питання екскурсійної теорії, але до середини 70-х років серйозної розробки екскурсійної теорії не було.
вестниє
Из учениє-екськурсионісти Ф. Л. Курлат і Ю. Е. Соколовський у вищезазначеній статті називають прізвища учених, яким належить безперечна заслуга в постановці і розробці таких ключових проблем теорії екскурсійної справи, як визначення екскурсій, педагогічних і психологічних основ екскурсійної роботи, загальної і приватної методики шкільних і масових екскурсій; класифікація екскурсій.

Потрібно погодитися з ними в тому, що теорія екскурсійної справи вже в 30-х роках розвивалася в умовах творчих шукань і дискусій і що в цілому теорія екскурсійної справи знаходиться у стадії становлення.

леї інтенсивний розвиток екскурсійної теорії почався в 70-х роках. Це пояснюється передачею екскурсійної справи профспілкам, які створили спеціалізований підрозділ - Головне екскурсійне управління, Центральну науково-дослідну лабораторію по туризму і екскурсіям і Центральні курси по навчанню туристсько-екскурсійних працівників.

Раз вітіє екскурсійної теорії пов'язане також з розширенням екскурсійного обслуговування, зміною ролі екскурсії, тобто перетворенням її з форми відпочинку і розваги в невід'ємну частину ідейно-виховної і культурно-масової роботи з населенням. У екскурсії з'явилися нові функції, уточнилися ознаки, підвищився науковий рівень екскурсійних заходів, визначилися психолого-педагогические основи екскурсійної пропаганди, більш цілеспрямовано почав використовуватися принцип наочності, з'явилася нормативна методологія, виросли кадри організаторів, методистів і екскурсоводів.
вітію екскурсійної теорії сприяли розробка і читання курсу лекцій "Теорія і практика екскурсійної справи" на Центральних туристських курсах і в Інституті підвищення кваліфікації працівників туристсько-екскурсійних організацій. Паралельно викладачі ІПК протягом п'яти років вели названий курс для студентів денного і вечірнього відділень факультету підготовки кадрів туристсько-екскурсійних організацій Вищої школи профспілкового руху ім. Н. М. Шверника. Зміст цього учбового курсу був викладений в навчальних посібниках, написаних Б. В. Емельяновим і виданих Центральним рекламно-інформаційним бюро "Турист": "Основи екськурсоведенія" (1981 р., 1985 р.); "Методика підготовки і проведення екскурсії" (1980 р.); "Організація роботи екскурсійної установи" (1979 р., 1987 р.); "Екскурсійне обслуговування населення" (1983 р.); "Екскурсія - невід'ємна частина ідейно-виховної роботи" (1984 р.); "Професійна майстерність екскурсовода" (1986 р.).

Вся система методики підготовки і проведення екскурсій, а також окремі питання екскурсійної теорії знайшли освітлення в методичній допомозі, підготовлених і виданих ІПК працівників туристсько-екскурсійних організацій і Головним екскурсійним управлінням Центрального радого з туризму і екскурсій в період з 1971 по 1988 рр.

Посто янноє увагу до питань екскурсійної теорії приділяла кафедра екскурсійної роботи Російської міжнародної академії туризму (раніше ІПК працівників туристсько-екскурсійних організацій). Результатом цієї роботи була публікація в 1992 р. навчального посібника в трьох частинах "Екськурсоведеніє". Перша частина цієї допомоги "Основи екскурсійної теорії" більш повно, чим в попередніх виданнях, освітлює питання теорії.

Проте і в даний час екскурсійна теорія не стоїть на місці. Важливі явища в житті туристсько-екскурсійних організацій, бюро подорожей і екскурсій, державних і відомчих музеїв - це нові форми обслуговування споживачів, досвід ентузіастів, який, стаючи надбанням екскурсійних установ, тисяч методистів, екскурсоводів, викладачів учбових закладів, приводить до того, що окремі положення екскурсійної теорії розвиваються, замінюються новими, досконалішими. Виникнення і розвиток теорії є результатом узагальнення пізнавальної діяльності, повсякденної праці тисяч екскурсоводів. "Теорія виникає на основі практики, але вона не просто узагальнює практичний досвід, а йде значно далі, розкриває нові зв'язки, сторони предмета"2. Виводи

Екскурсійна теорія є комплексом поглядів, ідей, положень, які лежать в основі екскурсійної справи в країні. З найбільшою повнотою і визначеністю екскурсійна теорія відбита в такій учбовій дисципліні, як екськурсоведеніє. Само ж екськурсоведеніє є комплексною науковою дисципліною, що розкриває теорію, методологію і методику екскурсійної діяльності, історію екскурсійної справи і узагальнювальну практику туристсько-екскурсійних установ, функції, що виконуються екскурсією.

В даний час робота по подальшому розвитку основних положень екскурсійної теорії перемістилася в стіни Російської міжнародної академії туризму. Контрольні питання

1. Поняття про теорію.
2. Екськурсоведеніє як наука.
3. Роль екскурсійної практики в розвитку екськурсоведенія.
4. Видання, що відображають питання екскурсійної теорії.
5. Значення теорії в розвитку екскурсійної справи.



[09-10-28][Все для туристов]
Обитание в нашем городе. (0)

[09-08-22][Відпочинок і поради]
Купальники-2008 - стрінги і бікіні терплять фіаско (0)
[09-08-22][Відпочинок за кордоном.]
Чорногорія: морська і гірська (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Польща: костьоли і синагоги (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-03-19)
Переглядів: 3050 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: