Середа
18-09-26
09:04

1. Təqdimat Ukrayna istirahət, şəhər Yaremche [23]
2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche [23]
3. Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [23]
4. عرض الباقي في أوكرانيا، Yaremche المدينة [23]
5. Aanbieding van die res in die Oekraïne, die stad Yaremche [23]
6. Aurkezpena Ukrainan gainerako, hiria Yaremche [23]
7. Прэзентацыя Адпачынку ва Украіну, горад Яремче [23]
8. Представяне на почивка в Украйна, гр. Yaremche [23]
9. Trình bày của các phần còn lại tại Ukraina, thành phố Yaremche [23]
10. Cyflwyniad o'r gweddill yn yr Wcrain, Yaremche ddinas [23]
11. Ներկայացում մնացածը Ուկրաինայում, քաղաքը Yaremche [23]
12. Prezantasyon rès la nan Ikrèn, Yaremche lavil [23]
13. यूक्रेन में आराम की प्रस्तुति, शहर Yaremche [23]
14. Presentatie van de rest in de Oekraïne, de stad Yaremche [23]
15. Παρουσίαση της υπόλοιπης στην Ουκρανία, πόλη Yaremche [23]
16. პრეზენტაცია დანარჩენი უკრაინაში, ქალაქ Yaremche [23]
17. Presentación do resto da Ucraína, cidade Yaremche [23]
18. Præsentation af resten i Ukraine, by Yaremche [23]
19. Ettekanne ülejäänud Ukraina linn Yaremche [23]
20. מצגת של שאר באוקראינה, בעיר Yaremche [23]
21. פּרעזענטירונג פון די מנוחה אין אוקריינא, שטאָט יאַרעמטשע [23]
22. Penyajian sisanya di Ukraina, kota Yaremche [23]
23. Cur i láthair ar an chuid eile san Úcráin, chathair Yaremche [23]
24. Kynning á hvíla í Úkraínu, borg Yaremche [23]
25. Presentación del resto de Ucrania, ciudad Yaremche [23]
26. Presentazione del resto in Ucraina, città Yaremche [23]
27. Presentació de la resta d'Ucraïna, ciutat Yaremche [23]
28. 介绍在乌克兰各地,市Yaremche [23]
29. 其餘介紹在烏克蘭,城市Yaremche [23]
30. 프레 젠 테이션 우크라이나의 나머지 부분, 도시 Yaremche [23]
31. Presentation of Ukraine ceteris civitas Yaremche [23]
32. Iepazīstināšana ar pārējo Ukrainā, pilsētas Yaremche [23]
33. Pristatymas Ukrainoje poilsio, miestas Yaremche [23]
34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche [23]
35. Penyajian sisanya di Ukraine, bandar Yaremche [23]
36. Preżentazzjoni tal-bqija fl-Ukrajna, belt Yaremche [23]
37. Präsentation der Rest in der Ukraine, Stadt Yaremche [23]
38. Presentasjon av resten i Ukraina, by Yaremche [23]
39. ارائه تفریح و سرگرمی در اوکراین ، شهرستان Yaremche [23]
40. Prezentacja reszta na Ukrainie, miasto Jaremcze [23]
41. Apresentação do resto da Ucrânia, cidade Yaremche [23]
42. Презентация Отдыха в Украину, город Яремче [12]
43. Prezentarea restul în Ucraina, oraş Yaremche [23]
44. Презентација остатак у Украјини, град Иаремцхе [23]
45. Prezentácia zo zvyšku na Ukrajine, mesto Yaremche [23]
46. Predstavitev počitka v Ukrajini, mesto Yaremche [23]
47. Uwasilishaji wa mapumziko ya Ukraine, mji Yaremche [23]
48. การนำเสนอส่วนที่เหลือในยูเครน, เมือง Yaremche [23]
49. Sunum Ukrayna dinlenme, şehir Yaremche [23]
50. Bemutatása a többi ukrajnai városban Yaremche [23]
51. Презентація Відпочинку в Україні, місто Яремче [10]
52. ڈیمو یوکرائن میں باقی کی، شہر Yaremche [23]
53. Pagtatanghal ng mga pahinga sa Ukraine, lungsod Yaremche [23]
54. Esittely loput Ukrainan kaupunki Yaremche [23]
55. Présentation du reste en Ukraine, ville Yaremche [23]
56. Prezentacija odmora u Ukrajini, gradu Yaremche [23]
57. Prezentace ze zbytku na Ukrajině, město Yaremche [23]
58. Presentation av resten i Ukraina, stad Yaremche [23]
59. プレゼンテーションウクライナの残りの部分、都市Yaremche [23]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche » 34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche

Околу 200 видови на габи се населиле во украинскиот Карпати.

Околу 200 видови на габи се населиле во украинскиот Карпати.


Околу 200 видови на габи се населиле во украинскиот Карпати. Во форма и боја на печурки се толку различни што може да добие минато нив и дури и не го забележите. Слично на цвеќе и крилјата на пеперутките, за сад и јајца, чадори и pavuchkiv, и patychky топки, панделки и Ruche, капи и капи, го фатија и раб тревниците, патеките и алпските ливади, па дури и по стрмната падина.

Всушност она што ние го нарекуваме печурка е плод на шумата организмот. Некои овошја се формираат во еден ден, а други зрее неколку недели. Печурки расте многу брзо. А неколку часа може да се протега до 5-7 см на мнозинството од 3 до 6 дена да расте најмногу. Најголемиот меѓу 60 видови на јадливи печурки се Карпатските Borovik. Вкупната тежина на плодот тело може да биде до 3 кг. Во Карпатите, таму често се бели печурки тежи над еден килограм. Секој планинар обично може да се раскаже приказна шарени, еднаш наидов на џин.

Hutsuls знаат дека планини и шуми, реки и потоци, ливади, ветришта и облаци - живо суштество. Од античките времиња, локалните жители се комуницира со надворешниот свет: со елементи од природата, со животни и растенија, од дрвјата, тревите и печурки ....

Во шумата тие ќе бидат задоволни во духови биле таму и треба да ги кошеви беа преполни. Габа најде, ви благодарам.

Се прашувам каде се нашите предци знаеше дека неодамна отвори модерната наука. Ниту еден од планинарите не се елиминира toadstool, Amanita не ние ќе се потресат, а не здроби чупка. Во односите со другите се раководат од експедитивност и свест за да сфатат дека сето тоа постои. Оваа изминатите неколку децении, тврдат научниците. Тие предупредуваат на уништување јаде печурки, бидејќи тие се дел од размената на растенијата хранливи материи. Podiceps, на пример, да го промовира растот и развојот на грмушки и треви: oselyayuchys на автохтон, да ги од јаглени хидрати, но претпочитаат влажен, со растворени минерали.

Во хранлива вредност, велат научниците, печурки не дава месо, зеленчук, па дури и овошје! По број на лесно сварливите протеини и масти печурки далеку ги надминуваат леб, житарки, и говедско месо. Во килограми сушени boletus протеин два пати повеќе отколку во животинските месо. И три пати повеќе од риба. Печурки содржат многу минерали: калиум, натриум, цинк, манган, железо, бакар, јод, сулфур. Вкупно 10 г pidpenkiv доволно да ги задоволи дневните барања на бакар и цинк, се важни за процесот на hematopoiesis. И фосфор и калциум во скоро ист како кај рибите. Во габи сретнал 8 аминокиселини. Во комбинација со екстракција и ароматични материи, го стимулира варењето на храната. И колку витамини! А, Б1, Б2, Ц, Д, ПП - тие се особено богати со шумски овие дарови. Витамин А во повеќето chanterelles, шафран, и кафеави boletus. Тиамин (Б1) во pidosychnyku не помалку отколку во житни производи. Pidpenky го содржи колку што е пекарски квасец. Некои од габи за содржината на рибофлавин (B2) супериорен во однос на зеленчук и житарици. И ако се земе предвид содржината на ниацин (ПП), овој производ е што доаѓаат за биолошката активност на црниот дроб.

Јадливи печурки се поделени во 4 групи во зависност од исхраната и да ги вкусат квалитети. Прво - највкусни, богата со белковини, витамини и минерали. Ова - Borovik, вкусни шафран, млеко печурки. Вториот вклучуваат печурките, чија маса не е толку нежно: pidosychnyky, кафеава, путер од печурки, полски печурки, печурки. Третата група - Smorzhiv, chanterelle, boletus, pidpenky, russule, Kozlyuk. Четвртиот - сите други печурки. Локалните жители во Карпатите габи класифицирани во сопствените: омилени - бела или "вистинска" печурка. И сите останати.

Кога се појави печурки? Нивното време - од јуни до крајот на октомври. И таму се оние кои растат само во одредени времиња. Пролет - брчките, мај holubinky. Pidpenky pavutynnyky вистински и се јавуваат само во пролет. Но зима pidpenky се појави со првиот снег. 'Рѓосани, имаат жолти целулоза, нешто помала од нивната летото и есента роднини. Се населиле главно во вдлабнатини. Во Европа се покренати врз остатоците на дрва индустрија.

Само една недела или две се првиот бран на печурки. Се започнува кон крајот на мај - почетокот на јуни, цветни пепел. Рано печурки расте во добро осветлени површини. Сезона отворена бела, кафеава, russule. Реал Mushroom фестивалот започнува во втората половина на јуни. За неколку недели во шумата се чини повеќето јадење печурки. Третиот бран - најдолго. Од средината на август до почетокот на ноември, разновидноста на габи. Се верува дека на врвот печурка сезона одредува пожолтување лисјата на брезите дрвја. Во тоа време скоро сите видови на печурки расте.

Миколог (научници проучување габи) снимени многу фенолошки феномени. На пример, печурки "Snowdrops". Тие беа пронајдени за време на топење, кон крајот на ноември или дури и декември. Во 1984 година во Transcarpathia boletus одгледува под снежна повеќето од новата година! Неколку години подоцна тие ги надмина russule. Живо Mizhgirya lasuvaly печурки во јануари! А многу пријатна на почетокот на мај 1993 година се појави танкер.

Не е познато колку печурки растат во едно место. Најдолгиот истражувачи ги почитуваат под истите дрвја за 12 години.

Врнежи, температурата, сончевите зраци, надморска височина, брзина на ветерот - природни фактори кои влијаат на тоа дали печурки расте во одредена локација. Постојат шуми, каде што дури и не pohanok - преку специфични состав на почвата. Друг фактор - антропогени. Активни човечка интервенција во шума живот не е во корист на печурки. Намалување го прослави својот реколти и локалното население, а шумарите. Скорешни промени објасни оваа општа животната средина што го направија индустриска подготовка на печурки и континуирано сеча на дрва.

Свежи, горчливо, кисело, слатко, солено, остар, остра, непријатна или едноставно - толку свежа печурки по вкус. Сува, се лепи, прекриени со лигите - да се допре. Гол, мазен, долна, влакнест, со прстен од Кортина, со Волво, или без сето тоа - во изгледот. Чорба нивните капа е желатинозна, лигав, voskovatym, жилав, Корк и уште derevystym. А мирисот на анасон, цимет, брашно, харинга, за џабе, дрво, ротквица, лук или кромид јагоди, јаболка, па дури и.

Различни шумата се богати со различни габи. Само во Карпатите букови шуми расте за еден од најдобрите јадење печурки - Amanita Цезар, познат како zhovtyuh и yayeshnyk. Дури и старите Римјани го смета за прв меѓу другите печурки по вкус. Zhovtyuh е форма на Borovik, светла - црвена, розова или портокал - хаубата. Се појавува во јули. По потекло од земјата покажува белка од јајце - дека вид на печурка завиткани во ќебиња. Подоцна тие proryvayutsya и на врвот vytykayetsya обоени капа. Yayeshnyk - ретка габа. Нејзините наведени во Црвената книга.

Сосед zhovtyuha во букова шума Borovik Fehtnera. Таа има сивкав-бела капа, која се претвори сино кога рачно затворени. Понекогаш постои под борови и елки во планините. Но schyryak, voit, баба, Bilyak, точно габа - бела печурка - таа сака да се зимзелени и мешани шуми на планината подножја Лазаре ситен. Buvaltsi советуваат да пронајдете некоја бела, внимателно пребарување на областа околу.

Тартуфи - особено вкусни печурки. Во Карпатите - не е невообичаено. На локалното население го нарекуваме овие подземни плодови hrupilem, bruvleyu, ископување срце. Да ги купам во мешаните шуми под стариот даб, во август. Кажи го тоа на печурка над местото на зајдисонце ветрови komashok рој. Крилести наводно ја држел својата потчинет: најмалку опасност сигнали woodman, кој мора да се заштитат срцето на earthlings. И тој napuskaye очите магла, дава немири. Всушност, инсектите се привлечени од арома на печурки. Во Карпатите шуми растат два вида на тартуфи: црна и бела боја - Baranovka, бело срце.

Во мешани шуми најчестите јадење печурки. Слабо печурки, усна коза, скара pid'yayeshnyk во микологија - испукани boletus, растејќи на маргините, добро загреана сонцето места. Слично како и неговиот полски печурка или pisochnyk. Сезона - од јули до крајот на октомври. Во тоа време исто така има и козар (pidhryb, Водно Конче темно кафена) и krasnoholovets (црвена Водно Конче, Krasnyuk, pidosykovyk) pidpenky лето. Капа украсена со разнобојни Карпатите шуми russule - црвена, розова, виолетова, сина, жолта, бела, нанос. Меѓу нив е и највкусни greeny russule - shablyachka. Овие печурки расте во подножјето и Роки Gorgan. Horyany не ги чест премногу. Тие собираат само syroyizhok капи. А syvulky и holubinky и најчесто остануваат во шумата да се јаде нејзината мала жители.

Четинарски шуми, во прилог на овие габи се богати со печурки путер (maslyanyky, вилински коњчиња) и reshitnyky (kozlyaky). Тие растат во сечење на дрва, на младите дрва. Спротивно на тоа, chanterelles семејства vydryapuyutsya kamenysti на планински падини. Слично, малите групи се населиле меѓу младите дојди и смрека, на повисоките места, шумски рабови и празнини rydz, рог, ryzhiy - шафран вкусни.

Chasnychnyk голем - малку позната јадливи печурки букови шуми. Расте од јуни до октомври. Таа има приметлива бела-сива шапка. Локалните жители често се користи како Леќата за мирис и вкус многу слична на лук смесата со кромид.

Остриги (kalichky, hlyvachky) е исто така нормално жителите на букови шуми. Тие растат во шуплините на дрвјата, во близина на никулци - за триесет семејства на габи. Се појави на крајот на летото. Во многу земји, нешто сиво, како печурки, се одгледуваат во специјални плантажи.

Шампињони, печурки, pecharky најдат во ливадите, во градини и градови, во предградието, заедно uzlis. Мај-октомври - во сезоната на печурки. Сепак, тие ретко се случуваат mushroomers. Но busyachoho сирење (тој е несмасен печурка волк тутун, или мантил) тука многу. Оваа печурка мириса на ротквица и весел, но сепак бела каша.

Како да се соберат печурки? Стриже, пресврт пауза или од земјата, за да не се оштети мицелиум? Научно е докажано дека ниту една од горенаведените методи нема да предизвика значителни штети на печурки. Сепак, со оглед на структурата на нозете подобро "скрши" цевка - шафран, russule, holubinky. Јас "собирање", односно отстранување или намалување, lamellar печурки - бела, кафеава, путер печурки и многу повеќе. Уживајте во вашиот лов!
Значи тие - печурки во Карпатите


[10-10-10][Все для туристів]
Карпатська кухня (0)

[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Кіпр: гроші і покупки (0)
[09-09-19][Карпати]
Карпатські Горгани. (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Болгарія: національна кухня (0)

Категорія: 34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche | Додав: vechervkarpatah (11-01-25)
Переглядів: 641 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: