Субота
18-09-22
17:14

1. Təqdimat Ukrayna istirahət, şəhər Yaremche [23]
2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche [23]
3. Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [23]
4. عرض الباقي في أوكرانيا، Yaremche المدينة [23]
5. Aanbieding van die res in die Oekraïne, die stad Yaremche [23]
6. Aurkezpena Ukrainan gainerako, hiria Yaremche [23]
7. Прэзентацыя Адпачынку ва Украіну, горад Яремче [23]
8. Представяне на почивка в Украйна, гр. Yaremche [23]
9. Trình bày của các phần còn lại tại Ukraina, thành phố Yaremche [23]
10. Cyflwyniad o'r gweddill yn yr Wcrain, Yaremche ddinas [23]
11. Ներկայացում մնացածը Ուկրաինայում, քաղաքը Yaremche [23]
12. Prezantasyon rès la nan Ikrèn, Yaremche lavil [23]
13. यूक्रेन में आराम की प्रस्तुति, शहर Yaremche [23]
14. Presentatie van de rest in de Oekraïne, de stad Yaremche [23]
15. Παρουσίαση της υπόλοιπης στην Ουκρανία, πόλη Yaremche [23]
16. პრეზენტაცია დანარჩენი უკრაინაში, ქალაქ Yaremche [23]
17. Presentación do resto da Ucraína, cidade Yaremche [23]
18. Præsentation af resten i Ukraine, by Yaremche [23]
19. Ettekanne ülejäänud Ukraina linn Yaremche [23]
20. מצגת של שאר באוקראינה, בעיר Yaremche [23]
21. פּרעזענטירונג פון די מנוחה אין אוקריינא, שטאָט יאַרעמטשע [23]
22. Penyajian sisanya di Ukraina, kota Yaremche [23]
23. Cur i láthair ar an chuid eile san Úcráin, chathair Yaremche [23]
24. Kynning á hvíla í Úkraínu, borg Yaremche [23]
25. Presentación del resto de Ucrania, ciudad Yaremche [23]
26. Presentazione del resto in Ucraina, città Yaremche [23]
27. Presentació de la resta d'Ucraïna, ciutat Yaremche [23]
28. 介绍在乌克兰各地,市Yaremche [23]
29. 其餘介紹在烏克蘭,城市Yaremche [23]
30. 프레 젠 테이션 우크라이나의 나머지 부분, 도시 Yaremche [23]
31. Presentation of Ukraine ceteris civitas Yaremche [23]
32. Iepazīstināšana ar pārējo Ukrainā, pilsētas Yaremche [23]
33. Pristatymas Ukrainoje poilsio, miestas Yaremche [23]
34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche [23]
35. Penyajian sisanya di Ukraine, bandar Yaremche [23]
36. Preżentazzjoni tal-bqija fl-Ukrajna, belt Yaremche [23]
37. Präsentation der Rest in der Ukraine, Stadt Yaremche [23]
38. Presentasjon av resten i Ukraina, by Yaremche [23]
39. ارائه تفریح و سرگرمی در اوکراین ، شهرستان Yaremche [23]
40. Prezentacja reszta na Ukrainie, miasto Jaremcze [23]
41. Apresentação do resto da Ucrânia, cidade Yaremche [23]
42. Презентация Отдыха в Украину, город Яремче [12]
43. Prezentarea restul în Ucraina, oraş Yaremche [23]
44. Презентација остатак у Украјини, град Иаремцхе [23]
45. Prezentácia zo zvyšku na Ukrajine, mesto Yaremche [23]
46. Predstavitev počitka v Ukrajini, mesto Yaremche [23]
47. Uwasilishaji wa mapumziko ya Ukraine, mji Yaremche [23]
48. การนำเสนอส่วนที่เหลือในยูเครน, เมือง Yaremche [23]
49. Sunum Ukrayna dinlenme, şehir Yaremche [23]
50. Bemutatása a többi ukrajnai városban Yaremche [23]
51. Презентація Відпочинку в Україні, місто Яремче [10]
52. ڈیمو یوکرائن میں باقی کی، شہر Yaremche [23]
53. Pagtatanghal ng mga pahinga sa Ukraine, lungsod Yaremche [23]
54. Esittely loput Ukrainan kaupunki Yaremche [23]
55. Présentation du reste en Ukraine, ville Yaremche [23]
56. Prezentacija odmora u Ukrajini, gradu Yaremche [23]
57. Prezentace ze zbytku na Ukrajině, město Yaremche [23]
58. Presentation av resten i Ukraina, stad Yaremche [23]
59. プレゼンテーションウクライナの残りの部分、都市Yaremche [23]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche » 34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche

Карпатите Националниот парк на природата

Карпатите Националниот парк на природата

Речиси половина од територијата Yaremchanschini наоѓа во рамките на Карпатите Националниот парк на природата - прв во Украина, основана во 1980 година. Паркот зафаќа површина од 50.300 хектари. Карпатите СВП е предмет на Министерството за животна средина и природни ресурси. Структурно поделена на 12 окрузи шума.

Главната цел на нејзиното создавање е да се зачува единствен за Централна Европа, природни убавини, кои го обележаа со богата генски фонд, присуството на ретки pralesnyh екосистеми и значителен рекреативни потенцијали, како и за одржување на еколошката рамнотежа во регионот.

 Карпатите Националниот парк на природата се наоѓа на северо - исток падини на Карпатите украински. Нејзината должина од север кон југ - на 55 километри од запад кон исток - 20 километри. Посета на паркот може да биде посетен во различни надморски височини над морското ниво, па оттука, различни термални зони: умерените (450 -850 м), се лади (и 850-1.200 м), умерено - ладно (1200-1500), ладно (1500-2061 м ).

Климата на Карпатите Националниот Парк на природата е поволна за богатите шуми и субалпски вегетација, за развој на туризмот и рекреацијата во сите сезони. Најголемиот број на топло, умерените - влажен, главно сончеви денови имаат лето - есен. Најдобро време за одмор, спорт и туризам (планинарење и caravanning) - лето - есен, а за скијање - зима.

Зачувување на природните пејзажи и недостатокот на индустриски претпријатија предрешавам чистота и лековитите својства на воздухот, што создава поволни услови за рекреација и одмор во текот на терапевтски парк, особено во областа Yaremche - Mykulychyn - Vorokhta.
На живописната падини на Карпатите потекнуваат и протокот на многу реки и потоци кои доаѓаат заедно во Prut реката и западна притоки Црна Cheremosh. Род потекнува во подножјето на највисоката планина на украински Карпати - Goverly (2061 м) и тече на север кон исток. На својот пат, тој ги зема во нумерички поток, со егзотични имиња: Prutets Chemigivsky, Kamenka, Zhonka, Zhenets, Pigi, Prutets Yablunetsky, Gomulets и други. А живописен водопад "Break" на Prut реката и водопадот во Yaremcha "јадица" на реката Zhenets привлекува голем број на фанови да уживаат во овој прекрасен спектакл.
Во прилог на реки и потоци, има вредни минерални извори со водород сулфид вода. И Goverlyanskom и планинските шумски површини се мали езера на глечерите потекло. Најголемиот меѓу нив - Maricheyka и страсно.
        Во паркот постојат и хлориди, карбонат, сулфати, бикарбонати минерални води, како што Borjomi "Narzan", "Essentuki" ARZNI. Особено познати по јаглерод диоксид-бикарбонат натриум и калциум вода, т.н. "Burkut.
Богатството и разновидноста на флората Карпатите, вклучувајќи го и паркот, претходно како прекрасен географска локација и поволни услови и различни почви. Главната карпите на паркот, кој форма некоја шума, борова обичен, бука и ела сребро. Како придружник видови во шумите исто така се наоѓаат, платан јавор, бреза, Алдер, wych-брест, бор, а на вообичаените Швајцарската бор. Расте и грмушки: врба Kozin и кршливи, зелени Алдер, орли помине, црна, црна и црвена elderberry, заеднички леска.


[11-01-16][Все для туристів]
Історичні вогні янтарного міста (0)

[09-08-31][Відпочинок і поради]
Пляжна мода-2008: все повинно бути видно (0)
[09-08-31][Відпочинок і поради]
Кращі шашлики для відпочинку на дачі (0)
[09-09-18][Відпочинок за кордоном.]
Храм, відвойований у Нілу (0)

Категорія: 34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche | Додав: vechervkarpatah (11-01-29)
Переглядів: 404 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: