Четвер
24-03-28
19:20

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок і поради

НА КРАЮ ГЛОБУСА УКРАЇНИ

НА КРАЮ ГЛОБУСА УКРАЇНИ

ЧАСТИНА ПЕРША. СУШАЧИ

Про існування острова Зміїний люди знали ще три тисячі років назад. Мимо нього, в ті часи званого островом Ахілла, пролягали морехідні шляхи стародавніх греків. "Побачивши цього острова, - писав Філлострат (III століття до наший ери), - вони, ношені по безмежному морю, обіймають один одного і проливають радісні сльози, а приставши до острова і привітавши землю, йдуть до храму, щоб помолитися і принести жертву Ахіллові". І хоча наше судно цілком надійно і оснащено засобами космічної навігації, в кожному з нас, напевно, живуть гени стародавніх мореплавців: як тільки Зміїний з'являється на горизонті, солодко стискається серце і хочеться у все горло закричати: "Земля-я-а-а!!!" Ми пливемо на острів з експедицією Одеського національного університету, учені якого проводять тут всесторонні наукові дослідження. Вже детально описані флора і фауна Зміїного, отримані нові дані по геології, археології, гідрології і метеорологи, а найближчими роками тут буде побудована міжнародна наукова станція. Це і не дивно, адже на острові установлений заповідник державного значення. Нелегко, звичайно, на 17 гектарах - така площа Зміїного - суміщати природоохоронні заходи з активною господарською діяльністю, але адміністрація приймає всі заходи, щоб зберегти крихку екосистему острова.Мєїний був утворений в результаті тектонічного підняття земної кори. Кварцит - основна геологічна порода. Залізисті з'єднання додають скелям червонуватий відтінок, а в південній бухті утворюють на прибережних каменях "потьоки", що відливають золотим блиском в променях сонця, що заходить. Шар родючого грунту ледве досягає десяти сантиметрів, що досить для зростання лише найвибагливіших рослин. Це, в основному, злаки, лобода, щавель та невеликі куртини очерету в місцях виходу водоносного горизонту. У дощове літо острів покривається чагарниками квітучої хатьми, що колишуться на вітрі. Єдиною деревною рослиною на острові до недавнього часу була алича, що викликала законну гордість маячників. Побачивши цього висушеного літньою спекою і що продувається всіма вітрами клаптика суші насилу віриться в опис Філлострата: "на нім ростуть тополі і в'язи, навколо храму - в порядку, а останні - абияк". Але цілком імовірно, що на Зміїному ще шумітимуть дерева. Зараз тут експериментують з висадкою акації, софори і лоха сріблястого. За кожним саджанцем залицяються, як за малою дитиною: доставляють з материка чорнозем, регулярно поливають дорогоцінною водою (вона тут теж що привезла).

Описуючи фауну Зміїного, античні автори теж не пошкодували фарб. Так, Павсаній пише, що острів ряснів дикими і ручними тваринами. У якійсь мірі стадо напівдиких кіз виправдовувало його слова. Але, коли кілька років тому виникла дилема: або кози, або заповідник, питання було вирішене на користь останнього. Зараз на острові панують членистоногі і птахи. "Коронною" розповіддю остров'ян, що обійшла чи не всі центральні ЗМІ, стала історія про кровожерних сколопендр, що прокушують кирзові чоботи, як папір, і що уприскують в рану смертельну отруту. На ділі все не так страшно. Потрібно лише пам'ятати про існування цих комах і перед тим, як одягнутися, струшувати речі, що лежали на каменях. Пошуки змій, яких, судячи по назві острова, повинна бути незчисленна кількість, не дали результату. Своє ім'я цей скелястий клаптик суші отримав, швидше за все, завдяки звичайному водяному вужеві. Трапляється, що під час високих дунайських паводків рептилії, без свого на те бажання, здійснюють морські подорожі на ваблених течією корчах, пучках очерету і інших плавучих предметах. Ймовірно, одна з перших російських експедицій, в XIX столітті що побувала на острові, припала на "урожайний" на вужів рік. З павукоподібних тут найчастіше можна зустріти нарядних чорно-жовтих пауков-кругопрядов аргиоп. У більш-менш захищених від вітру місцях їх геометрично правильні ловецькі мережі обплітають всю рослинність. Нестачі в їжі павуки не відчувають: на острові мешкає незчисленна кількість комах. З сухо хрусткою під ногами, випаленої дочиста трави на всі боки розлітаються кобили і акріди, а в повітрі ескадрильї крупних бабок полюють на мух і мошок. Нерідкі і що заносяться попутними вітрами з материка метелика: білянки, репейніци, бражники. По комахах навіть можна передбачати погоду. Одного разу з табору, як по помаху чарівної палички, зникли докучливі мухи, але ніхто не запідозрив недоброго. Вже до обіду того ж дня вітер ляскав наметами і завивав в міжгір'ях, об прибережні скелі ритмічно ударяла пятібалльная хвиля і небо затягнуло чорними хмарами. Негода продовжувалася три дні. Сигналом про його закінчення були ті ж мухи, разом укриття, що покинули, і що відновили свою асоціальну діяльність з подвоєною силою. Для птахів на острові літо - мертвий сезон. В цей час зустрінеш хіба що строкато забарвлену молодь сріблястої чайки і бакланів, що невпинно упірнають за рибою. Зате навесні і осінню тут буває вельми жваво - Зміїний служить местомом відпочинкудля багатьох перелітних птахів. По розповідях старожилів, можна побачити і журавлів-красавок, і зграї "блудних" хвилястих папуг. Під час сезонних міграцій було офіційно зафіксовано більше 150 видів пернатих.

ЧАСТИНА ДРУГА. МОРЕ

Такий докладний опис сухопутної частини Зміїного може створити у читача враження безкрайніх просторів. Але щонайдовша діагональ острова - 662 метри, а периметр - менше 2 км. Відповідно, обійти його можна за час, який ви витратите на читання цієї статті. Все останнє на Зміїному - море, до самого горизонту і за горизонтом, від прибережної хвилі і до похмурих зелених глибин. Море, що приховує в собі безліч великих і малих загадок і таємниць. У всі історичні епохи Зміїний лежав на перехресті жвавих морських шляхів. Тому під водою можна знайти і фрагменти старогрецьких амфор, і залишки корабельних аварій XX століття. Наприклад, зовсім поряд з островом лежить розломлений на дві частини ескадрений міноносець "Лейтенант Зацаренний" флоту Його Імператорської Величності Миколи II. Шельф північно-західної частини Чорного моря представлений, в основному, бідними життям піщаними і мулистими грунтами. Скелястий острів, опоясаний по периметру розсипами каменів, що відкололися від берегових обривів, можна порівняти з оазисом в безкрайній пустелі. На кожному квадратному дециметрі твердого субстрата хтось живе, росте, поїдає інших, розмножується, вмирає. Скельні біоценози (взаємозв'язані сукупності організмів, що населяють ділянку суші водоймища) Зміїного багато в чому схожі з кримськими. Бракує тут лише чагарників бурої водорості цистозіри і численних кримських зеленушек. Зате по кількості і розмірам бичків острів дасть фору будь-якому іншому куточку чорноморського північного заходу. Бички кругляки - найбільш масові представники тутешньої іхтіофауни - абсолютно не бояться людини. Якщо запропонувати їм відкриту раковину мідії, вони якийсь час ще намагаються пам'ятати про хороші манери, але через декілька хвилин влаштовують справжню колотнечу, висмикуючи ласощі прямо з рук. Середземноморські морські мині, такі обережні в Криму, тут дозволяють себе розглянути, зробити пару хороших "портретних" кадрів, а якщо попадеться особливо спокійний екземпляр - навіть доторкнутися рукою. Зміїний по праву можна назвати царством морських уточек. Ці невеликі потішні рибки, схожі на щук, якими їх зображали в старих радянських мультиках, зустрічаються майже повсюдно. Але такої кількості (до 1,5-2 десятків на м2) і різноманітності забарвлення (від сіро-зеленої до яскраво-оранжевої і майже чорної) не побачиш більше ніде. Уточки украй цікаві, і якщо залягти з аквалангом на глибині 5-7 метрів, через декілька хвилин десятки пар що виразних обертаються, як у хамелеона, око почнуть спостерігати з-під навколишніх каменів за дивовижною величезною "рибою", що пускає міхури. З холодною водою до берегів острова підпливають скат морська лисиця, акула катран і крупна камбала. Тут же, в декількох десятках кілометрів від Зміїного, на глибинах в 40-50 метрів збирається на зимівлю одне з найчисленніших чорноморських стад камбали калкана.

Зміїний - прикордонна територія. Окрім державної тут проходять і деякі біологічні межі. За свідченням учених-біологів, на шельфі острова, разом з типовими прибережними видами морських організмів, зустрічаються і види, що мешкають на великих глибинах. Так, на глибині всього 17-18 метрів, в 200 метрах від берегового  обриву знаходять офіур і дрібного двостулкового молюска фазеоліну, які зазвичай "прописані" на глибинах 40-80 метрів. Ще одна характерна прикордонна зона Зміїного - так званий "чорний пояс". Це поняття не має ніякого відношення до східного єдиноборства і на науковій мові носить хитромудру назву "супралітораль". Річ у тому, що багато морських організмів у пошуках нових жител у прямому розумінні виходять з моря. Вони селяться на прибережних каменях, змочуваних водою тільки при морському хвилюванні. У тиху погоду це співтовариство практично повністю висихає, покриваючи скелі шаром чорної "глазурі", до складу якої входять лишайники, зелені і синьо-зелені водорості. Коли наступний шторм розмочить таку плівку, вона, як лакмусовий папірець, відображаючи життя, що відродилося, знов придбає оливково-рожеве забарвлення. Це явище зустрічається всюди, але на Зміїному "чорний пояс" особливо добре помітний. Прозорість води в акваторії острова залежить від напряму вітру. Коли дме із заходу - до берегів підганяє каламутні дунайські води. Та варто встановитися тихій погоді - і протягом декількох днів прозорість збільшується до 5-7 метрів. Це пояснюється великою кількістю організмів-фільтраторів, до яких відносяться губки, асцидії, усоногие рачки балянуси, але основна робота лягає на плечі або, правильніше сказати, на стулки мідій. Їх біомаса на прибережних скелях може досягати декількох десятків кілограмів на квадратний метр. У мідійной щітці знаходять собі "стіл і будинок" численні краби, креветки, риби. На Зміїному мідії відчувають себе настільки добре, що зараз підіймається питання про організацію морської ферми по вирощуванню молюсків. Правда, у аквакультури в цьому районі є серйозний суперник - рапана. Ці крупні хижі равлики, що останніми роками збільшилися в чисельності, обробляють поселення двустворок, як сьогодення мідієуборочниє комбайни. Кількість рапан може досягати 80 штук на квадратний метр. У таких умовах важко визначити, кого розводять - мідію або рапану. Відведені на експедицію два тижні пролетіли непомітно. Здається, ще багато що не встигли подивитися, а вже пора збиратися в зворотний шлях. Але на Зміїному завжди так: знайдеш відповідь на одне питання, тут же виникають нові. Тим цікаво буде приїхати сюди наступного разу. Як застава повернення під причалом в Північній бухті острова Зміїний лежить і наша монета.

Корисні відомості:

Якщо ви плануєте зайнятися дайвінгом, фото- або відеозйомкою в акваторії Зміїного, то повинні знати, що основні об'єкти розташовуються на глибині 28-35 метрів. Температура нижча за термоклин - зазвичай 6-8с (рідко до +12°С), тому "сухар" зовсім не буде зайвим. Як правило, прозорість складає від 8 до 15 метрів, але під водою все ж таки темно - освітленість у дна низька із-за товстого шару каламутної води у поверхні. При організації поїздки потрібно враховувати, що декілька днів піде на оформлення документів у прикордонників.



[10-03-16][All for the tourists of]
Call of mountain streams (0)

[09-08-31][Відпочинок і поради]
Пляжна мода-2008: все повинно бути видно (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
OAE: Визначні пам'ятки (0)
[09-07-31][Відпочинок за кордоном.]
Перу: розваги (0)

Категорія: Відпочинок і поради | Додав: Lubchuk (09-10-26)
Переглядів: 1436 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: