П’ятниця
24-03-29
00:27

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок і поради

Масляна розгульна

Масляна розгульна

«Велика, щедра, широка» - так називаємо ми один із найвеселіших і стародавніх свят слов'ян - Масляну. А просто - святом проводів зими і зустрічі весни.
Масляна розгульна У давнину ж він святкувався на честь язичницького бога родючості й скотарства Велеса, називався «мясопуста» і супроводжувався рясним частуванням і веселими гуляннями. Масляничний розгул пов'язаний не тільки з майбутнім постом. Адже до 14 століття на Русі Новий рік наступав 1 березня, а, як відомо, «як новий рік зустрінеш, так його і проведеш». От і зустрічали на повну котушку. І так любимо народом був цей язичницький свято, що ні церква, ні безжалісний час не змогли поховати його в безодні століть.

І, звичайно, в першу чергу Масляна - це млинці, що символізують собою тепле сонечко, по якому люди скучили за цілу зиму. Їх пекли весь тиждень, ними частували гостей, ними поминали померлих. Під час численних археологічних розкопок на території Росії в шарах, що датуються 9-10 століттями, археологи часто знаходять невеликі круглі глиняні сковорідки з зубчастими краями і з прокресленим хрестом - знаком сонця. Найімовірніше, ці сковорідки використовувалися саме для випічки млинців на Масницю. До речі, пекли їх спочатку не з пшеничного, а з гречаного борошна. І перед тим, як йти до тещі на млинці, зять обов'язково посилав їй мішок гречаної крупи і вершкового масла. Зятя, що не виконав цю традицію, чекало несхвалення всього села і, що напевно ще гірше, погіршення відносин з тещею.

Іншим святковою стравою на Масляну було пиво - зварене всім селом і всім селом ж і розпивати. Недарма називалося це пиво «братчини».

Ще одна невід'ємна традиція цього свята - спалювання опудала Масляної. Майже скрізь це опудало наряджали бабою, і тільки в Сибіру - мужиком. Та й палили опудало в різних місцевостях по-різному. У Сибіру - в останній день, в інших областях - в інші дні масляного тижня.

Саксонський письменник Шлейссінгер, що побував в Москві в кінці 17 століття, так описував масничні гуляння: «У той час печуть пиріжки, калачі і тому подібне в маслі і на яйцях. Зазивають до себе гостей і упиваються медом, пивом і горілкою до упаду і бездушності. Масляна нагадує мені італійський карнавал, який у той же час і майже таким же чином відправляється ».

Для більших веселощів в містах і селах по всій Русі влаштовували катання на гойдалках і з льодових гір. У містах будували штучні дерев'яні гори, прикрашені різнокольоровими прапорами і ялиновими гілками. Молодецька публіка нерідко отримувала травми, катаючись з них, а деякі люди навіть гинули. Цар Олексій Михайлович своїми указами намагався втихомирити своїх розійшлися підданих, вимагаючи, щоб «винокурінням не займалися, в азартні ігри не грали, кулачних боїв проміж себе не влаштовували і на гойдалках ніяких не каталися». Але ніякі грізні царські укази не могли втихомирити б'є через край веселощі.

А численні царі й самі не проти були взяти участь у народних забавах. Молодий Петро I з задоволенням гойдався на гойдалці з гвардійцями Преображенського полку, влаштовував у цей день блазнівські ходи, карнавали і феєрверки. Катерина Друга з нагоди своєї коронації теж влаштувала на масляного тижня карнавальна хода, назване «Тріумфуюча Мінерва».

У селах гуляння були простіше. Пам'ятайте картину Сурікова «Взяття сніжного містечка?» Це була дуже популярна забава. Спочатку всім селом будували на річці сніжний містечко, хитромудрий, з бійницями, вежами, воротами і неодмінною ополонкою посередині. Потім ділилися на два «ворожих» табору - піший і кінний. Піхота охороняла фортеця, а кіннота - завойовувала. Відбивалися сніжками, мітлами і віниками. Переможцем вважався той, хто першим увірветься у фортецю. Його тут же купали в ополонці, а потім частували, вшановували і дарували подарунки. Потім фортеця дружно ламали і з піснями і танцями поверталися в село.

А ось інша народна забава - кулачні бої. Ще цар Іван Грозний любив спостерігати за цим поданням. Спочатку людська маса вибудовувалася один навпроти одного, а потім сходилася стінка на стінку. Мало хто виходив без втрат з запеклої сутички. Сорочки, штани і навіть взуття бували порвані на шматки. І все ж правила честі існували і в кулачних боях, адже саме з тих часів і пішли приказки «Лежачого не б'ють» і «Двоє б'ються, третій не лізь».

А ось яким був традиційний сценарій масляного тижня:

Понеділок - Зустріч. У цей день зазвичай робили опудало Масляної, наряджали його в старий одяг, насаджували на жердину і зі співом возили по селу. Потім ставили на гору і каталися з неї на санях.

Вівторок - загравання. У другий день тижня починалися різноманітні масові народні гуляння. Виходили ряджені і блазні, відкривалися балагани і льодові гірки.

Середа - Лакомка. У кожному будинку накривали рясні столи, пекли млинці та інші страви, варили пиво. На вулицях широко торгували різними солодощами.

Четвер - Широкий. Середина масляного тижня. У цей день зазвичай проходили кулачні бої, взяття снігових фортець та інші ігри.

П'ятниця - Тещині вечори. Зяті ходили в гості до свої тещам, яким слід було гарненько почастувати коханого зятька. У деяких областях, навпаки, тещі відвідували будинок зятя, але перед тим з вечора надсилали все необхідне для печива млинців - сковороду, черпака і т.д.

Субота - зовичні посиденьки. Невістки приймали у себе рідню чоловіка, свекра зі свекрухою.

Прощена неділя. Мабуть, це єдиний звичай, який церкви вдалося привнести в Масницю. По всій країні люди вітали один одного поцілунком і просили один у одного вибачення, навіть у незнайомих людей. У багатьох областях палили опудало Масниці або просто розводили високі, «до сонця», багаття. Потім ходили на кладовище, поклонялися праху рідних і залишали на могилах млинці. А потім йшли в лазню.

Ну а молодь ще довго каталася з гір, супроводжуючи гуляння жаркими поцілунками. У цьому розгульних свят - вся російська натура, що не знає у своїй видали ні міри, ні впину. І свята у нас такі ж - хлібосольні, молодецькі і веселі.


[09-10-12][All for the tourists of]
Cleanness and order - Where to put garbage? (0)

[09-09-18][Яремче]
Яремча (0)
[09-09-01][Відпочинок і поради]
All inclusive: їжте, пийте, все сплачено? (0)
[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Корисні дрібниці або, що потрібно знати, відправляючись до Ізраїлю (0)

Категорія: Відпочинок і поради | Додав: galin4ik (11-02-25)
Переглядів: 865 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: