Понеділок
18-09-24
12:01

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок і поради

Чому так назвали квіти?

Спочатку було слово колір. Від нього сталося зменшувальне слово квітка - маленький шматочок кольору. А ось звідки взялися конкретні назви квіток у багатьох випадках зовсім незрозуміло. Адже важко припустити, що слово "троянда" походить від "рожевий", "волошка" від "волошковий", а "кориця" від "коричневий". Швидше, навпаки. Як казав Шерлок Холмс: - "Заплутана цю справу". Спробуємо трохи розплутати.

Цвєтков, назва яких походить від їх кольору, як не дивно, досить мало. Мені важко було знайти досить переконливі приклади. Але все ж, вони є. Наприклад, хризантема або ірис. Ви запитаєте, а де ж тут колір? А ось де. "Хрізос" - по-грецьки - "золотий", а ірис названий на честь давньогрецької богині веселки.

Але, дозвольте, чому хризантема - золота, адже вони бувають самих різних кольорів. Справа в тому, що хризантеми - дуже давні квіти, вони відомі більше 2000 років. І спочатку вони були лише жовтими.

А переважно сині іриси? Чому вони райдужні? Справа в тому, що стародавні греки не знали (або не розрізняли) синього кольору, і навіть море порівнювали за кольором з медом. Не дивно, що вони бачили в іриси будь-який колір, крім синього.

Куди зрозуміліше назви квітів, названих нашими слов'янськими предками: шипшина, пролісок, чистотіл, болиголов, чортополох, дурман. Тут і розшифровувати не треба. Пролісок прокльовується з-під снігу, чистотіл лікує шкіру, від болиголова болить голова. Неважко здогадатися, що означає назва оспіваного українськими піснями барвінку. Барва - по-українськи - фарба.

Дещо складніше з такими кольорами як м'ята, беладона, звіробій. Але варто пом'яти м'яту пальцями, і все стає зрозумілим. Освіжаючий запах м'яти різко посилюється. Цікаво, що латинська назва м'яти - Mentha - дано на честь римської богині, що відповідає за людський розум. Воно й зрозуміло, запах м'яти добре прочищає мізки.

Красавка, вона ж беладона (що в перекладі з латині означає те ж саме - красуня), названа так не за власну красу, а за те, що робила красивими жінок. Що міститься в ній алкалоїд атропін викликає розширення зіниць, що робить жіночі очі демонічними, фатальними. І нічого, що красавка смертельно небезпечна, чого не зробиш заради краси.

Звіробій ж, незважаючи на грізну назву, звірів не б'є. Просто, потрапивши в корм худобі, він підвищує чутливість домашніх тварин до сонячного світла. Білі і біло-плямисті тварини буквально обгорають на сонці. Їх лихоманить, з'являються припухлості і виразки. Неприємно, але не смертельно.

А ось, цікава назва - кульбаба. Він названий так не по квітці, а по властивості насіння рослини розлітатися від подиху. Втім, пухнаста головка кульбаби так схожа на квітку!

Не всі, здавалося б, очевидні назви очевидні. При більш пильному розгляді з'ясовується, що одна загадка підміняється інший. Наприклад, незабудка. Вона що, сприяє зміцненню пам'яті? Нічого подібного, просто так склалося, що ця квітка став символом відданості. У Німеччині за допомогою незабудки вгадували ім'я судженого або судженої. А в середні століття ця квітка мав постійно нагадувати про Бога.

Дуже часто назва квітки говорить про його форму. Подивіться на наперстянку, вона дійсно нагадує наперсток. Та й латинське її назва digitalis - пальцевий, теж натякає на форму квіток. У різних країнах рослина називали схожим чином. Так, у Франції це була рукавичка Діви Марії, в Ірландії - відьмин наперсток, а в Німеччині вважали, що наперстянка виросла з наперстків, відібраних злою мачухою у бідних сиріток.

Назва ж такого прекрасного квітки як тюльпан походить від перського слова, що означає тюрбан. Нерозпустилися бутон тюльпана чимось схожий на цей головний убір.

Красуні айстри своїми тонкими промінчиками нагадують зірки. Тому-то їх назва і походить від латинського слова aster - зірка. Є легенда, що якщо вночі стати серед айстр і уважно прислухатися, то можна почути ледь вловимий шепіт - так айстри розмовляють зі своїми сестрами на небі.

А от з гвоздикою не все так ясно. Хоч сама квітка чимось нагадує цвях, але таку ж форму мають багато квіти. А названа гвоздика так за те, що по запаху віддалено нагадує заморську пряність гвоздику - сушені нирки гвоздикового дерева. Ось та дійсно названа за схожість з маленькими гвоздиками.

Буває, квіти називають, виходячи з їхніх властивостей. Слово лаванда - походить від латинського lavare, що означає "мити". І, дійсно, лаванду здавна використовували для очищення і заспокоєння.

Вважається, що слово "розмарин" походить від латинського "ros marinus", що означає "свіжість моря". При чому тут море і свіжість не зовсім ясно. Але є й інша, більш правдоподібна версія. Швидше за все назва рослини походить від грецьких слів rhoyps - чагарник і meron - бальзам.

Такі випадки не поодинокі. Наприклад, назва квітки нарцис найчастіше традиційно виробляють від імені юнака Нарциса з давньогрецької легенди. Мовляв, той був настільки самозакоханий, що, один раз побачивши в струмку своє відображення, так замилувався ним, що не зміг відірватися від цього приємного справи і помер з голоду. На місці його загибелі виросли чудові милуються собою квіти.

Більш пильна розгляд історії цієї назви показує, що воно прийшло до нас з німецької мови. Туди вона потрапила з латинської, в латинський з грецької, а греки запозичили його з перського. Там це слово означало "клякнути, застигати". І ще невідомо, квітка чи назвали по імені юнака, або юнака за назвою квітки. Зверніть увагу, слова нарцис, наркоз і наркотик - одного кореня.

Плутанина супроводжує назвами кольорів постійно. Взяти, хоча б самий російський з квіток - ромашку. З її назвою начебто все ясно. Він походить від латинського «romana» - «римська». Саме так іменувалося рослина в польських травниках і лікарських порадниках, що потрапили в середньовіччі на Русь. До цього її називали пупавки, белюшкой, соняшник, ворожкою.

У неї були десятки, якщо не сотні різних імен. Та ось сталася дивна уніфікація. По-перше, Слово «ромашка» витіснило всі інші назви квітки. По-друге, ім'я, присвоєне одній квітці, аптечної ромашки, поширилося на багато схожі квіти інших видів, з жовтою серцевиною і білими пелюстками. І частіше за все те, що ми називаємо ромашкою, насправді королицю або поповник. Але це не страшно. З однаковим успіхом можна ворожити і на тих і на інших.

Назви кольорів приходили до нас з різних країн, але всі рекорди б'є Давня Греція. Та воно й зрозуміло, тут процвітав культ краси, і кожне з найпрекрасніших творінь природи породжувало Пишного легенду.

Ми вже згадували про Нарциса. Настільки ж цікаві і трагічні історії розповідають про анемони, дельфініум, гіацинті, півонії, адонісі.

Адоніс (від фінікійського - владика) був коханим самої богині кохання Афродіти, її незмінним супутником. Але боги, а, тим більше, богині, ревниві. Богиня полювання Артеміда наслала на Адоніса дикого кабана, який вбив його. Кров Адоніса Афродіта окропила нектаром, і та перетворилася на квіти - Адоніс. Афродіта гірко оплакує улюбленого, і з її сліз виростають анемони.

Заздрість згубила і Пеона, цілителя олімпійських богів, учня бога лікування Асклепія. Коли він вилікував бога підземного царства Аїда, вчитель зненавидів учня. Побоюючись помсти Асклепія, Пеон звернувся до богів, яких він лікував, і ті перетворили його в пишний квітка - півонія.

Дельфініум багато народів Європи порівнюють зі шпорами, і тільки в Древній Греції, яка живе в оточенні моря, вважали, що він схожий на голову дельфіна. І не дивно, у Стародавній Греції процвітав культ дельфіна, це була одна з іпостасей бога Аполлона, на честь дельфіна Аполлон заснував місто Дельфи.

Згідно з легендою колись в Елладі жив юнак, якого боги за те, що він створив статую померлої коханої і вдихнув у неї життя, перетворили на дельфіна. Юнак часто підпливав до берега, якщо бачив на ньому свою кохану, але та не помічала його. І тоді юнак, щоб висловити свою любов, приніс дівчині ніжний лазуровий квітка. Це і був дельфініум.

"Гіацинт" по-грецьки означає "квітка дощів", але греки пов'язують його назву з легендарним юнаків Гіацинтом. Той, як водиться в легендах, дружив з богами, особливо йому протегували бог Аполлон і бог південного вітру Зефір. Одного разу Аполлон і Гіацинт змагалися у метанні диска. І коли диск метнув бог Аполлон, Зефір, бажаючи перемоги Гіацинт, сильно подув. На жаль, невдало. Диск змінив траєкторію, потрапив в обличчя Гіацинт і вбив його. Засмучений Аполлон перетворив краплі крові гіацинта в прекрасні квіти. Форма їх квіток з одного боку нагадував букву "альфа", з іншого - букву "гама" (ініціали Аполлона і Гіацинта).

І слов'янська міфологія давала гарні імена квітам. Розповідають, жила колись дівчина Анюта. Полюбила вона прекрасного юнака, але злякався той її любові. А Анюта чекала його, чекала, поки не померла з туги. А на її могилі виросли квіти, в триколірних пелюстках яких відбилися її чистота, гіркота від зради і печаль: білий, жовтий і фіолетовий кольори.

А може все було по-іншому, і багато хто вірить, що у квіти була перетворена не в міру цікава Анюта, за те, що любила заглянути, куди не треба.

Василькові теж не пощастило. Його зачарувала русалка. Вона намагалася поцупити Василька у воду. Але наполеглива паренекек не піддався їй і оселився в полі. Засмучена русалка перетворила його в синій, кольору води, квітка.
Не думайте, що квіти називають тільки по іменах міфічних особистостей. Наприклад, фрезія названа по імені німецького ботаніка і лікаря Фрідріха Фріза. А найбільший у світі квітка раффлезія названий на честь засновника міста Сінгапуру, першого президента Лондонського зоологічного товариства Томаса Стамфорд Раффлза.

А іноді не тільки квіти називають за іменами людей, а й прізвища бувають "квіткові". Такі поетеса Марина Цвєтаєва і поет Лев Квітко, письменниця Вербицька і критик Вересаєв. Популярні прізвища Ромашкін, Фіалко, Полинін. Зустрічаються гіацинтів, Ландишев і Левкоїв.

А вже, скільки населених пунктів названо іменами квітів! Останнім часом навіть вулиці стали іменувати квітами замість набили оскому кличок пролетарських вождів. Наприклад, нещодавно в Челябінську з'явилися Фіалкова, Ромашкова, Ландишева, тюльпани і Гіацинтова вулиці. І це правильно.

[10-01-23][All for the tourists of]
Legends are in a stone (0)

[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Головні визначні пам'ятки Австралії (0)
[09-08-20][Відпочинок і поради]
Жахи новорічних подорожей (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Литва: державні парки (0)

Категорія: Відпочинок і поради | Додав: ЛюбOFF (11-02-18)
Переглядів: 4964 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: