П’ятниця
18-09-21
13:33

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок і поради

24 липня - День Святої Великої Рівноапостольної княгині Ольги

24 липня - День Святої Великої Рівноапостольної княгині Ольги

24 липня за новим стилем відзначається пам'ять Святої рівноапостольної Ольги (у хрещенні - Олена) - київської княгині, дружини київського князя Ігоря, яка вважається покровителькою Росії і духовною матір'ю російського народу.
24 липня - День Святої Великої Рівноапостольної княгині Ольги Про особу Ольги, як не сумно, нам відомо дуже мало. Майже нічого. Різні джерела видають різні версії її походження. Напевно, сама романтична викладена в «Повісті временних літ» літописця Нестора, яка оповідає, що майбутня княгиня Ольга народилася в селі Вибути під Псковом. Батьки її були простими людьми, а сама Ольга в юності була перевізниці через річку.

І ось юний князь Ігор після полювання в львівських лісах захотів переправитися через річку. Човни у нього не було, тому, побачивши на річці човен, керовану юнаків, князь його покликав і повелів перевезти себе на інший берег. Але, опинившись в човні, Ігор зрозумів, що помилився, і править їй не юнак, а гарна отроковиця, до якої князь і запалився тілесної пристрастю і вирішив негайно спокусити її.

На що дівчина відповіла князю: «Чого непокоїш мене, княже, нескромними словами? Нехай я молода і простих, і одна тут, але знай: ліпше для мене кинутися в річку, ніж стерпіти наругу! »Вважається, що дівчині на той час було 14-15 років. І, швидше за все, вже тоді Ольга була не тільки красива і розумна, але й мала сильним характером і даром переконання. Князь всовісти і не став більше домагатися розсудливою перевізниці.

Цієї ж версії дотримувався і Карамзін, яка вважала Ольгу жінкою з простого російського роду. Проте повірити в цю історію складно, тому як принци одружуються на Попелюшку тільки в казках ...

В іншій літописі повідомляється, що Ігор взяв собі за жінку Плескова у 903 році. І тут знову версії розходяться. Чи то це був Плєсков в сенсі Псков, чи болгарський місто Плиску.

Иоакимовская літопис говорить, що Ольга походить з роду князів Ізборських, тобто з однієї з давньоруських княжих династій, яких було багато на Русі в X-XI століттях, але які були витіснені Рюриковичами. І що Ольга була внучкою легендарного слов'янського князя Гостомисла, за порадою якого покликані були варяги княжити в Новгороді. Сім'я Ольги була язичницькою. Ім'я їй було дано варязьке - Хельга, що було переінакшено в російське - Вольга, Ольга.

Деякі літописи повідомляють, що до заміжжя Ольга носила ім'я прекрасний, а Ольгою була названа на честь Олега, який влаштував її шлюб з Ігорем.

Майже всі історики сходяться на думці, що батькам вдалося виростити дівчину розсудливою, чесної і мужньої. Вона відрізнялася глибоким розумом і мудрістю.

І, нарешті, ще одна версія стверджує, що Ольга була норманської княжною на ім'я Хельга, вихованкою самого Віщого Олега, тому він і віддав її в дружини Ігорю, теж своєму вихованцю, у 903 році. У підтвердженні цієї теорії наводять той факт, що варязькі дружини не тільки поважали Ольгу, а й корилися їй. У її правління не було ніяких спроб змов і відбирання влади.

Якщо міркувати логічно, то нерівний шлюб суперечив династії Рюриковичів. Тому можна з чистою совістю повірити «Повісті временних літ» в тому, що в 903 році Ольгу видали заміж за князя Ігоря з розрахунку. Незабаром після весілля Ігор вирушив у похід на греків, і поки чоловік воював, Ольга народила сина Святослава, який буде їх єдиною дитиною і прославиться своїми військовими походами.

Як насправді складалися сімейні відносини князя і княгині, сказати важко. Літописи говорять, що палати княгині на високому березі Дніпра прозвали Ольжині містечком, і саме сюди досить швидко з Київського Ігоревого двору перемістився центр державного життя древньої Русі. Тим більше що Ігор більшу частину часу проводив у бойових походах, та Ользі волею-неволею довелося навчитися розбиратися і в політичних інтригах, і приймати послів, і розбиратися з намісниками. Швидше за все, князя це цілком влаштовувало. Ймовірно, сильне жіноче плече виявилося як ніколи до речі. Князь воював, займався зовнішньою політикою держави, а княгиня управлялася справами всередині князівства.

Деякі літописи згадують побіжно, що начебто у князя, крім Ольги, були й інші дружини. І посилаються на те, що до 40-х років X століття Ольга та Ігор жили роздільно. Ігор залишався Київським князем, а Ольга була княгинею Вишгорода. Тим більше за часів князя Ігоря багатоженство було буденним явищем. Але інші літописці запевняють, що жодних доказів існування будь-яких інших дружин, крім Ольги, не збереглося. До того ж, судячи зі збережених джерел, Ігор дуже лояльно ставився до християнської релігії. Саме при ньому віра в Христа набирала силу, так, зберігся текст договору Ігоря з греками 944 року, який і наводиться в «Повісті временних літ», описуючи події 6453 (945) року.

За законом того часу мирний договір з Константинополем повинен був затверджуватися обома релігійними громадами Києва: «Русь хрещена», тобто християни, приводилися до присяги у соборному храмі святого пророка Божого Іллі, а «Русь нехрещена», язичники, клялися на зброї в святилище Перуна Громовержця. Так ось, християни поставлені в документі на першому місці. Звідси випливає, що коли договір 944 року складався в Царгороді, князь Ігор і його наближені до християнства ставилися з розумінням. Хоча, звичайно, офіційне положення князя не дозволяло Ігорю особисто прийняти нову віру. Народ і еліта князівства в той час ще не дозріла для прийняття християнства.

А в 945 році князь Ігор був убитий древлянами за спробу зібрати подвійну данину. Убивши князя, древляни вирішили, що тепер вони нікому нічого не винні і непогано було б прибрати і Київський престол до своїх рук. За слов'янськими традиціями древляни відправили до Ольги послів з пропозицією вийти заміж за правителя древлян Мала. Швидше за все, Ольга сильно сумувала за чоловіком, до того ж вона явно не збиралася віддавати комусь влада і тому жорстоко помстилася за смерть Ігоря. Вона дала зрозуміти наївним древлянам, що згодна обговорити питання про заміжжя. Так заявила вона явівшімся переговірникам: «Мені приємна річ ваша. Завтра дам Я вам всю належну честь. Тепер поверніться в ладію свою і, коли мої люди прийдуть за вами, Скажіть людям нести себе на руках ». І в цей самий час наказала викопати за містом величезну яму. А вранці посли сіли у човен, яку понесли дружинники, і були скинуті до ями. Ольга ж запитала: «Чи добра честь?» І поховала їх живцем. Друге посольство древлян княгиня живцем спалила в лазні.

Потім Ольга приїхала до Древлянську землю, щоб влаштувати тризну на могилі чоловіка, куди запросила і древлян. За її наказом дружинники напоїли древлян допьяна, і потім посікли їх мечами («Повість временних літ» називає цифру убитих - 5000 осіб).

Потім, в 946 році, Ольга разом з малолітнім Святославом обложила древлянську столицю - місто Іскоростеня. Зажадала у жителів у вигляді данини по три голуби і три горобці з кожного двору. Ті й віддали їй, що вона вимагала. І тоді місто Іскоростень Ольга підпалила, прив'язавши до ніг голубів і горобців палаючу клоччя. Коли ж місто загорівся і жителі, намагаючись врятуватися, кинулися тікати з міста, пощади їм не було. Ольга наказала жорстоко розправитися з ними - одних убили, інших Ольга віддала в рабство своїм дружинникам, а третіх обклала «тяжкої даниною». Така поведінка Ольги пояснюється прийнятої в ті часи у русів кровною помстою.

Після всього цього вона запанувала повновладною господинею в землі російської. І, як оповідає Житіє: «І управляла княгиня Ольга підвладними їй областями Руської землі не як жінка, але як сильний і розумний чоловік, твердо тримаючи у своїх руках владу і мужньо обороняючись від ворогів. І була вона для останніх страшна, своїми ж людьми любима, як правителька милостива і благочестива, як Суддя справедливий і нікого не обідящій, що накладає покарання з милосердям, і нагороджує добрих; вона вселяла всім злим страх, віддаючи кожному пропорційно гідності його вчинків, але всіх справах управління вона виявляла далекоглядність і мудрість. При цьому Ольга, милосердна до душі, була щедродательна жебраком, убогим і незаможним; до її серця скоро доходили справедливі прохання, і вона швидко їх виконувала ... З усім цим Ольга поєднувала помірну і цнотливу життя, вона не хотіла виходити вдруге заміж, але перебувала в чистому вдівстві, дотримуючись синові своєму до днів віку його княжу владу. Коли ж останній змужнів, вона передала йому всі справи правління, а сама, усунулася від поговору і піклування, жила поза турбот управління, вдаючись справах про доброчинність ».

Вчені історики сходяться на думці, що правління княгині Ольги при малолітньому Святославі було більш успішним, ніж правління її чоловіка Ігоря. Власне, і подорослішав Святослав чинив так само, як його батько, він цікавився тільки військовими походами, а управління російськими землями залишив в руках княгині Ольги. Ользі вдалося підкорити слов'янські племена влади Києва. Всі землі, що знаходяться під владою Києва, Ольга поділила на адміністративні одиниці, в кожній з яких був поставлений княжий намісник - «тіун». У 947 році княгиня замість полюддя встановила тверді розміри данини для древлян і новгородців і організувала пункти збору данини. Можна сказати, що це було встановленням на Русі першої системи оподаткування. Дві третини зібраної данини йшло до розпорядження київського віча, третя йшла на військові цілі.

Дуже високо діяльність Ольги як правительки оцінював С.М. Соловйов. Русь за її правління і виросла, і зміцніла. Були побудовані міста-фортеці, оточені кам'яними і дубовими стінами. Були встановлені перші державні кордони. З'явилися застави. Чужинці везли на Русь свої товари, а німці й скандинави надходили служити в російське військо. Київська Русь за княгині Ользі стала великою державою. Сама княгиня, як і раніше проживала в Ольжиної містечку, оточена вірною дружиною.

Але велика княгиня нудьгувала язичництвом. Вона розуміла, що державі для процвітання недостатньо військової потужності, потрібно духовна освіта. І тоді, в середині 50-х років Х століття, залишивши Київ на дорослого сина, вирушила вона з великим посольством у Візантію, до Константинополя, де хрестилася від Патріарха Феофілакта, її хрещеним був сам Імператор Костянтин Багрянородний. При хрещенні Ольга отримала нове ім'я - Олена. Повернувшись на батьківщину з іконами, богослужбовими книгами, княгиня стала сприяти поширенню на Русі християнства, Святої Софії в Києві, Благовіщення Богородиці в Вітебську.

Біля річки Великої княгині було видіння: буцімто з неба сходять «три світлих променя», після чого на цьому місці Ольга повеліла поставити церкву в ім'я Святої трійці. Ольга сподівалася, що син Святослав поєднується шлюбом з візантійською царівною, але він категорично відкинув цю можливість. Та й відносини з візантійським імператором складалися не зовсім гладко, так, Костянтин відмовився відновити митрополію в Києві, що існувала при Аскольда. І Ольга звернулася до майбутнього засновнику Німецької імперії короля Оттона з проханням надіслати місію до Києва. Оттон пішов Ользі назустріч, але, на жаль, її син, князь Святослав, переконаний язичник, як не зверталася до нього Ольга, кажучи: «Я пізнала Бога, сину мій, і радію, якщо і ти пізнаєш - будеш радіти», опинився в таборі прихильників язичництва в Києві. Він наказав вбити племінника княгині Гліба, були також зруйновані деякі християнські храми, зведені княгинею.

Є і така версія, що вигнання римських посланників зажадала християнська громада русів, що переселилися до Києва з Моравії, звідки вони були вигнані римськими єпископами. Через цю ворожнечі в Києві існувало неприйняття римсько-католицької церкви. Не бажаючи сваритися з сином, Ольга таємно тримала при собі священика. Але вона була впевнена, що незабаром Русь буде звернена в християнство. Як не сперечалася Ольга з сином щодо віри, вона любила його, допомагала і підтримувала в політиці і раділа її військовим перемогам. І майже повністю присвятила себе вихованню онуків, прищеплюючи їм любов до християнської віри.

У 968 році Київ взяли в облогу печеніги, Ольга, разом з онуками Ярополком, Олегом і Володимиром і з усіма киянами закрилася у місті, але вода і їжа швидко убували. На щастя, на допомогу прийшов Святослав і звернув ворогів у втечу. Ольга вже була важко хвора і впросила сина не залишати Київ до її смерті. А ще материнське серце передчувало страшну загибель єдиного сина. Святослав до останнього залишався біля ліжка матері.

Померла Ольга в глибокій старості 11 липня 969 року за старим стилем. Літопис повідомляє, що «плакали всі по ній плачем великим - син її й онуки, а всі люди». Після кончини Ольги син Святослав виконав її прохання - поховав її за християнським звичаєм. На жаль, сам Святослав незабаром був убитий печенізьким князем Курею, який відтяв голову князя і з його черепа зробив собі чашу, закував її золотом і пив з неї під час бенкетів.

Улюблений онук Ольги - святий рівноапостольний князь Володимир Святославович хрестив Русь, і в 1000 році повелів покласти нетлінні мощі бабусі у кам'яний саркофаг і перенести в Десятинний храм Успіння в Києві.

Вже в XI столітті багато російські люди і священики хотіли прославити княгиню Ольгу як православну святу. І в 1547 році Ольга як перша російська правителька-християнка була зарахована Російською Православною Церквою до лику рівноапостольних святих, тобто стала рівною апостолам, найближчим однодумцям самого Ісуса Христа.


[10-02-16][Все для туристов]
Музыка гор (0)

[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Йорданія: Мертве море (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
ОАЕ: курорти (0)
[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Йорданія: маленькі радощі шоппінга (0)

Категорія: Відпочинок і поради | Додав: galin4ik (11-02-24)
Переглядів: 886 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: