Вівторок
24-04-16
08:04

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

Головна » 2010 » Лютий » 18 » В теплі та затишку: вибираємо спальники
17:12
В теплі та затишку: вибираємо спальники

В теплі та затишку: вибираємо спальники

У нашій традиційній рубриці «спорядження» матеріал, що допоможе вам правильно вибрати спальник, а потім правильно ним користуватися. Для цього фахівець викладає оптимальну кількість інформації, що буде корисною для карпатського пішого туриста.

Види за різними критеріями

На українському ринку спальні мішки за вартістю можна розподілити таким чином. Вітчизняні — найдешевші (Коммандор, Еліта-Спорт, Travel-Extreme). Зарубіжного виробництва — середньої ціни (Hannah, Sportland, Pinguin (Чехія), Campus, Malahowski (Польща), Northland (Німеччина)) та високої ціни (Bask (Росія), Lafuma (Франція), The North Face, Marmot (США), Mammut (Швейцарія)).

За формою спальники можна поділити на ковдри, кокони та «ноги». Ковдри або конверти — перші моделі спальників, вони прості і дешеві. Це прямокутник, складений удвоє і защепнутий суцільною блискавкою. Зручний тим, що повністю розкладається і може слугувати ковдрою. Придатні для використання в помірних погодних умовах.

Кокони (мумії) — більш пізні моделі. Крій повторює контури людського тіла зі звуженням в районі ступнів. Замок доходить у ногах не до кінця, завдяки чому тут краще утримується тепло. Деякі спальники мають розширення в районі коліна, що суттєво збільшує комфорт використання. Утеплювач — здебільшого із замінників пуху чи з нього самого.

«Нога» — це навіть не спальні мішки, а... Ну, уявіть собі спальник, від якого відрізали верхню третину, тобто капюшон та ще сантиметрів шістдесят. Спати в ньому доводиться, накриваючись курткою чи пуховиком. Зате — значна економія на вазі та об’ємі.

У спальниках використовують різні утеплювачі. Так, синтепон — збірна назва різноманітних синтетичних матеріалів, еволюційно проміжних між штучною ватою і замінниками пуху. Матеріал доволі невибагливий, порівняно швидко сохне і при намоканні не втрачає більшості теплозберігаючих властивостей...

Пух — найкращий натуральний утеплювач. Температура використання до -50 °С. Однак, він дорогий і вибагливий. Швидко вбирає вологу, вимагає вчасного висушування. Наразі жоден із синтетичних матеріалів не здатен настільки зменшуватися в об’ємі, як пух. Але, щоби він остаточно не збивався і не втрачав свої властивості, його компонують з пером. Найкращим співвідношенням пуху та пера у спальнику є 90 до 10 або 95 до 5 відсотків відповідно...

Пухові замінники — численна група полімерних утеплювачів. Лідером у цій ніші є фірма DuPont, яка пропонує утеплювачі Hollofіl, Quallofil i Thermolite. Фірма 3М представляє утеплювач Thinsulate, виробник Albany Int. — PrimaLoft, а Invista — PolarGuard 3D. Решта утеплювачів, таких як Microloft, Quadroloft, Dura Loft, Aerofibre, Thermo-6, Izotherm, Hollowfiber, Fibertec тощо є доробком менш відомих фірм.

Головною відмінністю спальників із замінниками пуху є практичність у використанні поряд з високою теплоізоляційною здатністю, яка наближається до природного утеплювача. На відміну від пуху, синтетичні замінники швидше висушуються, гріють навіть мокрими, є менш вибагливими у використанні і практично не збиваються. Температура теплозбереження — до -40 °С. Але, на жаль, всі пухозамінні матеріали програють у вазі та об’ємі перед натуральним пухом...

Вибираємо спальник

При виборі спальника насамперед слід визначити, в яких умовах він буде використовуватися. Для літніх походів підійдуть холодніші, менші і легші моделі, для міжсезоння та зимових походів, відповідно, тепліші, хоч об’ємніші і важчі. Тим, хто ходить в походи цілорічно, найкраще мати два види спальників: холодніший від +5° до +25 °С і тепліший від +10° до -35 °С — на зиму і міжсезоння.

Одна з найважливіших характеристик спальника є температурний режим використання. Здебільшого достатньо даних про комфортний та екстремальний режими, наприклад «–10°...+15 °С». Іноді вказують проміжний (для згаданого діапазону, скажімо, 0 °С). Комфортний режим вказує на температуру, при якій можна ночувати в білизні, проміжний — в брюках і светрі, а екстремальний позначає крайній режим, тобто перебути ніч ви зможете, але, можливо, без сну...

Оболонку спальників переважно виготовляють з нейлонових волокон із застосуванням різноманітного плетення, як от сіткового «rip-stop», різної щільності тканини, із поліуретановою обробкою (для кращої водостійкості) чи без неї. Чим більша щільність, тим міцніший, але важчий та об’ємніший виріб. Внутрішню тканину в недорогих виробах роблять із менш щільного нейлону.

...Вибір слід починати з відомих назв виробника. Відоме ім’я — це не завжди вища ціна, але напевне краща якість, ширша мережа продажу та сервісної підтримки, а також запорука використання належних матеріалів і гарнітури.

Слід зважати на можливу невідповідність розмірів вашому зросту: більшість спальників виготовляють із запасом, наприклад, 185-200 сантиметрів. Для невисоких такі «труби» можуть бути завеликими, а це — зайві об’єм, вага та гірше утримання тепла.

Окремим критерієм вибору спальника є вага. Сучасні вироби з діапазоном холодостійкості від 0 до +15 °С не повинні важити більше кілограма, а зимові від +10 до -35 °С — двох. Зустрічаються моделі на 900, і навіть 800 грамів, але слід пам’ятати, що деякі виробники схильні або занижувати вагу, або економити якість на користь ваги (слабші нитки, фурнітура)...

Виробники часто подають для порівняння щільність утеплювачів у вигляді ваги на площу та кількість таких прошарків. Для синтетичних холодних вистачає одного шару і щільності 100-150 г/м2, для теплих — два-три шари щільністю 200-400 г/м2. Для пуху застосовується окрема характеристика у вигляді відновлювальної пружності FillPower (FP). 900 FP означає, що унція пуху здатна заповнити простір об’ємом в 900 кубічних дюймів. Чим більше — тим краще, а отже і тепліше...

Експлуатація й догляд

Транспортування. Спальник слід особливо ретельно оберігати від контакту з водою і при першій же можливості просушувати. Рекомендується носити у водонепроникному чохлі (бажано з проклеєними швами і герметичним входом).

Прання. Прати спальник варто якомога рідше. Для початку слід уважно вивчити застереження на етикетці щодо прання і суворо їх дотримуватись. Якщо етикетки немає, а довідатись нізвідки, варто слідувати загальному правилу (виняток — пухові): ручне прання, температура води +40 °С, висушування на повітрі в розправленому вигляді. Виробники пухових спальників наполягають на використанні спеціальних засобів чистки.

Експлуатація. Ночівля у спальнику передбачає переодягання у сухий одяг. Спальники, розкладені перед ночівлею, у відкритому наметі залишати не слід — роса швидко їх зволожить. Не радимо спати у дорожньому одязі — з часом спальник набере запахів.

Спальники з пуху і його замінників не складайте, а хаотично запихайте до чохла (на відміну від пласких синтепонових). Так легше, і це протидіє збиванню утеплювача.

Вдома не зберігайте спальний мішок у зібраному вигляді — утеплювач злежується і втрачає свої властивості.

Аксесуари

Більшість сучасних спальників забезпечуються компресійними мішкам. У разі відсутності мішка, його завжди можна придбати окремо. Мішечки-вкладки з бавовни чи інших матеріалів збільшують його теплоізоляційні властивості. До того ж, легше випрати вкладиш, а не весь спальник.

Ціни

Літні легкі варіанти вітчизняного виробництва обійдуться в еквівалент 20-30 доларів, такі ж імпортні — 30-40 доларів, зимові синтетичні і натуральні заважать на 45-50 доларів за рідні, 60-70 — за імпортні. Спальники екстремальної серії на низькі температури до –30 °С заважать на 100 доларів (імпортні), до –50 °С — 200 доларів і більше, такі ж вироби всесвітньо відомих виробників — 400-500 доларів.

 

 



[10-10-10][Все для туристів]
Гірські лижі. (0)

[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Ісландська кухня (0)
[09-08-31][Відпочинок за кордоном.]
Море на травневих. Моржам вхід заборонений (0)
[09-09-18][Відпочинок і поради]
Кращі гірськолижні курорти для дітей (0)


Категорія: Все для туристів | Переглядів: 1301 | Додав: vechervkarpatah | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: