Середа
24-04-24
13:33

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

Головна » 2011 » Січень » 17 » Крумплі, бараболя, мандибурка...
19:41
Крумплі, бараболя, мандибурка...

Крумплі, бараболя, мандибурка...

Найзвичніша і всім зрозуміла страва в Україні — картопля. Такий собі другий хліб. Але в Галичині, Буковині, на Закарпатті та взагалі в горах і за горами культ картоплі породив не «кількісне» захоплення стравою, якою можна просто насититися, а різноманіття й екзотику.

У Карпатах картопля — один із ключових продуктів. Хоча дуже важко вирощувати її на схилах, коли, до того ж, гірське літо коротке, вже в серпні бувають приморозки. Значно краще вона росте на рівнинних і не кам’янистих чи глеюватих землях.

Називають картопельку всюди по-різному. Гуцули взагалі кажуть «ріпа», на Закарпатті це і «крумплі», і майже по-чеськи — «брамбори». Трохи звичніше звучить «бараболя», «ба¬рабуля». Або «мандибурка» чи «американка».

Таке ж розмаїття панує у стравах та їх назвах. Загалом основні принципи приготування всюди схожі. От лише звичаї і фантазія різні.

Картопля класична

Почищену картоплю розрізають на четвертини, заливають підсоленим молоком і варять. Молоко зливають, додають свіжого масла і трохи тримають під кришкою. Потім густо посипають свіжо покраяною петрушкою і розтертим чебрецем.

Кремзлики

Почищену і помиту картоплю труть на дрібній терці, додають борошно, дрібно нарізану цибулю, сире яйце, розтертий з сіллю часник та чорний перець. Масу добре перемішують, столовою ложкою викладають на пательню з добре розігрітим жиром і обсмажують з обох боків.

Кремзлики можна готувати й з різними фаршами. Це може бути цибуля смажена з салом чи з яйцем, або навіть з м’ясним фаршем. Тоді на тарілку кладуть готовий кремзлик, на нього — гарячий фарш і зверху — другий кремзлик.

Рокот-крумплі — зовсім по-карпатськи

Картоплю відварюють в мундирах у підсоленій воді. Потім обчищають і нарізають кружальцями. Так само кружальцями крають круто зварені яйця і ковбасу. На змащений жиром лист із високими берегами кладуть верствами картоплю, яйця, потім ковбасу. Солять, посипають чорним і червоним меленим перцем — і так кожен шар. На самому верху має бути картопля, яку заливають розтопленим смальцем та сметаною. Все закладають у братруру (духовку) і запікають до рум’яності.

Баньки

Така назва, очевидно, від того, що страва на пательні виглядає, як очі. Вибираємо велику картоплю, чистимо, миємо, краємо кружальцями. Розкладаємо кружальця на гарячий лист і посипаємо сіллю. Відправляємо все це в нагріту духовку і випікаємо (можна перевертати час від часу) до рум’яного кольору. Потім перекладаємо до полив’яного посуду і поллємо делікатно гарячою олією з підсмаженою цибулькою. Найкраще споживати це все гаряченьким. Особлива пиха — це подати окремо салатик з квашеної капусти та свіжої цибулі, присмачених олією.

Страпачки

Натираємо на дрібній терці велику бульбу (як на деруни). Додаємо борошна, сире яйце, солі і все добряче вимішуємо так, щоби борошно розчинилося. Словом, таке собі картопляне тісто. Потім беремо друшляк з великими отворами. Попередньо доводимо до кипіння воду і протираємо крізь друшляк це тісто просто в окріп. Якщо хочете додати страві певного присмаку, можна використовувати будь-який бульйон. Варимо близько десяти хвилин, пильнуючи, аби страпачки не розварилися. Потім відціджуємо їх і розмішуємо з сиром. Можна з тушкованою капустою або смаженою цибулею. Зрештою, тут дозволяються імпровізації.

Попрікаш картопляний

На великій пательні підсмажуємо і заливаємо жиром борошно, як на підливу. Додаємо нарізану цибулю, червоний мелений перець і трохи води. Потім кладемо нарізану картоплю, доливаємо води, солимо і тушкуємо. За кілька хвилин перед закінченням тушкування додаємо сметану, розтертий часник та чорний мелений перець. Тушкуємо до готовності, слідкуючи, щоб картопля не розварилася.

Гомбовці

Суто закарпатська страва, на десерт. Картоплю відварюють у ледь підсоленій воді. Потім пропускають через м’ясорубку і до охолодженої додають пшеничне борошно, сире яйце і все змішують. Потім цю масу розкачують на пляцок товщиною з палець і вирізують кружальця, як на вареники. На кожне кружальце кладеться конфітура (повидло). Краї кружалець загортають і роблять із них кульки. Потім кладуть в киплячу воду і до десяти хвилин варять. Вибирають з купелі шумівкою і підсмажують на пательні. Найліпше обкатати їх перед тим у сухарях і смажити на маслі...

Маковець (або маківник)

Розтираємо з цукром жовтки, додаємо вареної картоплі і попередньо запареного з молоком, тертого маку. Поволі досипаємо борошна і трішки порошку до печива. Можна до смаку дати коріння чи трав. Ще трішки молока, буквально кілька ложок. Пляцок, що сформуємо з такого тіста, випікаємо в ду¬хов¬ці. Остаточно можна полити такий пля¬цок цитриновим або навіть какаовим сосом.

 

 Джерело: Всеукраїнський туристичний журнал "Карпати"



[10-10-10][Все для туристів]
День Святого Миколая (0)

[09-08-19][Відпочинок за кордоном.]
Дайвінг в Таїланді (0)
[09-09-18][Яремче]
Сіновал на склоні г. Маковиця (0)
[09-08-22][Відпочинок і поради]
Екскурсія в зниклий світ (0)


Категорія: Все для туристів | Переглядів: 2112 | Додав: vechervkarpatah | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: